Suha usta su jedan od prvih simptoma ove bolesti. Kada razmišljamo o zdravlju naših zuba, prvo što nam padne na pamet je blistav osmijeh i svjež dah, iako neka zdravstvena stanja mogu izazvati loš zadah bez obzira na to koliko temeljno peremo zube i čistimo ih koncem. Međutim, oralna higijena je povezana sa našim kompletnim zdravljem na mnogo različitih načina.
Na primer, iako ne možemo automatski da povežemo zdravlje zuba sa kardiovaskularnim zdravljem, loša oralna higijena je takođe povezana sa većim stopama srčanih bolesti. Osim toga, stanje u ustima može ukazivati na upozorenje o drugim zdravstvenim problemima, od tumora do hipertenzije.
Stručnjaci tvrde da poseban osjećaj u ustima može biti jedan od prvih pokazatelja demencije.
„Demencija je poremećaj koji narušava sposobnost pojedinca da pamti, razmišlja ili donosi odluke“, objašnjava Džim Dan, gerijatrijski klinički savjetnik i član odbora Senior Helpers.
„Demencija nije specifična bolest, već opšti termin koji se koristi za opisivanje grupe simptoma specifičnih za gubitak pamćenja i druga kognitivna oštećenja koja su dovoljno ozbiljna da ometaju sposobnost pojedinca da obavlja svakodnevne aktivnosti“, rekao je on.
Iako ne postoji lek za demenciju, rano otkrivanje je i dalje važno.
„Sa lečenjem i ranom dijagnozom, možda ćete moći da usporite napredovanje demencije i da održite mentalnu funkciju tokom dužeg vremenskog perioda“, kaže “Healthline”.
„Tretmani mogu uključivati lekove, kognitivni trening i terapiju.“
Neki rani simptomi demencije mogu se javiti godinama prije nego što se osobi zaista dijagnostikuje bolest. I za razliku od gubitka pamćenja i konfuzije, suha usta su potencijalni indikator koji nije uobičajen simptom kognitivnog pada. Povećana zaboravnost je dobro poznati simptom demencije, a suva usta su potencijalni rani simptom demencije.
“Iako suha usta nisu jedan od najčešćih prvih znakova demencije, to može biti jedan od prvih indikatora”, rekao je Rejmond Dačilo, direktor operacija za C-Care Health Services. Voda može biti izazov za one sa demencijom , posebno ako stanje još nije dijagnostikovano“, tvrdi Dasilo, dodajući da nedostatak hidratacije može uzrokovati i smanjenje proizvodnje pljuvačke, što dovodi do suhih usta.
BONUS: 👇🏻 🤩 🤩 👇🏻
Što je proljev?
Da bismo stolicu definirali kao proljev preduvjet je da su stolice vodenaste i praćene izrazito jakim nagonom za pražnjenjem, i to najmanje tri puta dnevno.
Proljev je u stvari simptom poremećaja u probavnog sustava, a nastaje zbog ubrzane peristaltike crijeva ili povećane količine tekućine u stolici. Može se javiti u svim dobnim skupinama i obično nije opasan, no u manjem broju slučajeva može biti simptom ozbiljnije bolesti.
Prema trajanju, proljev može biti akutan (u trajanju do nekoliko dana) i kroničan (ako traje neprekidno dulje od dva tjedna).
Uzroci proljeva
Dolaskom toplijeg vremena, svima nam pred očima titraju slike sunca, mora i plaže, prisjećamo se mirisa bora i kreme za zaštitu od sunca… I dok razmišljamo o putovanju, rijetko nam padaju na pamet probavne tegobe, u prvom redu proljev.
Uzroka za pojavu proljeva je nekoliko – putnički proljev, virusne ili bakterijske infekcije, paraziti, alergija na hranu, promjena prehrane, povećana konzumacija alkohola, bolesti probavnog sustava, nakupljeni stres prije puta (takozvana putna groznica koja je posljedica toga što je probavni sustav pod utjecajem autonomnog živčanog sustava, zbog čega i lakše psihičke smetnje mogu poremetiti njegovu prirodnu funkciju), promjena klime, razlika u vremenskim zonama itd.
Putnički proljev
Kao posebna kategorija proljeva navodi se „putnički proljev“, od kojeg najčešće obolijevaju osobe na putovanju u udaljene krajeve s drukčijim higijenskim standardom, sastavom i stupnjem čistoće vode.
Iako može biti uzrokovan većim brojem bakterija, virusa ili parazita, najčešći uzročnik je enterotoksična Escherichia coli, koja se često nalazi u vodama područja u kojima je pročišćavanje vode neodgovarajuće, tako da je infekcija česta u putnika koji putuju u zemlje u razvoju.
Putnički proljev općenito pogađa 20 do 30 posto putnika. Međutim, ako uzmemo u obzir i mogućnost neispunjavanja osnovnih higijenskih standarda u pripremi hrane i kvaliteti vode za piće, postotak njegove pojave penje se na 60 do 80 posto, a to nipošto nije zanemariv statistički podatak.
Unutar 12 do 72 sata nakon konzumacije kontaminirane vode ili hrane javljaju se simptomi:
- lakši simptomi
- grčevi i nadutost
- mekana ili vodenasta stolica
- mučnina i povraćanje
- nagla potreba za pražnjenjem crijeva
- razne turbulencije u području trbuha i crijeva
- suha usta, glavobolja i bolovi u mišićima kao posljedice dehidracije
- teži simptomi
- krv, sluz i neprobavljena hrana u stolici
- gubitak težine
- groznica praćena visokom temperaturom.
Kako umanjiti rizik od proljeva?
S ciljem smanjenja rizika pojave putničkog proljeva preporučuje se nekoliko preventivnih mjera:
- izbjegavati pijenje vode iz vodovoda, konzumaciju leda, salate, sirovog povrća, neoguljenog voća, termički neobrađenog mesa, sladoleda i jela sa sirovim jajima
- napitke treba piti samo iz tvornički zatvorenih boca ili limenki
- uzimati i probiotike, koji pomažu u snaženju crijevne flore, i to tjedan dana prije putovanja, tijekom putovanja i još neko vrijeme nakon povratka.
Liječenje proljeva
Čak i uz strogo pridržavanje navedenih preventivnih mjera ne možete u potpunosti spriječiti moguću pojavu proljeva, stoga trebate znati što je bitno ako se ipak pojavi.
U slučajevima blagog ili jakog proljeva vrijedi zlatno pravilo za oporavak – nadoknada izgubljene tekućine i elektrolita.
Dok je za prosječnu odraslu osobu „dovoljno” unositi tekućinu u količini koja odgovara tri do četiri posto tjelesne mase, kod djece je ta količina puno veća. Djeca moraju piti tekućinu u količini koja odgovara najmanje 10 do 15 posto njihove tjelesne mase, jer dječje tijelo sadrži više vode u tkivima i može puno brže iscrpiti svoje „rezerve”. Drugim riječima, uobičajeno preporučenoj količini tekućine treba dodati i volumen tekućine izgubljene stolicom. Međutim, treba imati na umu da voda sama po sebi nije dovoljna, jer, osim tekućine, tijelo gubi i prijeko potrebne minerale, koje obična voda ne sadrži. Stoga je potrebno uzimati otopine za rehidraciju koje sadrže pravilan omjer tekućine i elektrolita..
Kod blažih slučajeva akutnog proljeva preporučuje se primjena proizvoda koji se mogu kupiti bez recepta. Jedan od njih je i Enterosgel, koji će djelovati na većinu mogućih uzročnika proljeva.
Enterosgel je oralni crijevni adsorbent (enterosorbent). Temelji se na organskom mineralu s adsorpcijskom sposobnošću vezanja nekih toksičnih i štetnih tvari u crijevu, koje fizički veže na svoju površinu, smanjujući učestalost stolica i trajanje proljeva. Enterosgel se uklanja iz tijela stolicom, a zajedno s njim i na njega vezani toksini i štetne tvari, što može biti korisno za liječenje stanja akutnog proljeva. Siguran je za primjenu i u djece starije od godinu dana te kod trudnica i dojilja.
Dostupan je u pakiranju od 225 g te u pakiranju s 10 vrećica po 15 g u ljekarnama i specijaliziranim prodavaonicama.
Zašto je važna putnička medicina
Odavno je poznata uzrečica kako je svijet globalno selo. Uistinu, iz dana u dan ljudi sve više putuju. Neki zbog posla, drugi jer vole putovati. Vlakom, brodom, avionom, automobilom, nešto rjeđe motorom, biciklom, pa i pješice, na godišnjem odmoru volimo otkrivati daleke egzotične krajeve. No, zbog porasta broja putovanja, osobito u zdravstveno rizične krajeve, razvila se nova grana medicine, tzv. tropska i putnička medicina. Njezine su zadaće zaštita zdravlja i sprječavanje rizika od infekcija i bolesti putnika koji putuju u različite dijelove svijeta, ali i smanjenje zdravstvenih rizika tijekom i nakon putovanja.
Mnoge egzotične i turistički atraktivne zemlje i dan-danas muku muče s opskrbom čistom pitkom vodom, ali i sa suzbijanjem zaraznih bolesti, koje smo u Hrvatskoj već zaboravili. Takve su bolesti malarija, dizenterija, kolera, tifus i razne druge koje se mogu prenijeti parazitima, insektima i drugim životinjama. To se osobito odnosi na odredišta poput Latinske Amerike, Amazonije, jugoistočne Azije, Subsaharske Afrike, Srednjeg istoka te otoka u zapadnom i južnom Pacifiku, na koje su u prošlosti putovali samo misionari, vojnici i avanturisti.
Premda su tropi i danas najatraktivnije turističko odredište, nema kutka našeg planeta u koji netko ne poželi otići na odmor. Međutim, u skladu s geografijom i lokalnom epidemiologijom, razlikuju se zdravstveni rizici za putnike na putovanjima u različite krajeve. Kako je dobro organizirana preventivna medicina preduvjet za smanjenje tih rizika, osnovni cilj postojanja i razvoja tropske i putničke medicine upravo je upozoriti na česte probleme i njihovo što djelotvornije rješavanje, kako bi se očuvalo zdravlje putnika, a infekcije i bolesti spriječile, odnosno na vrijeme liječile.
Ponajprije valja znati da o postupanju prije, tijekom i nakon putovanja postoji cijeli niz propisa i uputa, od onih domaćih zdravstvenih autoriteta, poput Ministarstva zdravstva i Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo, pa sve do međunarodnih propisa Svjetske zdravstvene organizacije, nacionalnih centara za kontrolu bolesti (poput američkog CDC-a). I u našoj zemlji, koja je atraktivna turistička destinacija, takvi propisi su na snazi već više od 50 godina, te se na godišnjoj bazi obnavljaju i dopunjuju novim propisima za zaštitu zdravlja putnika.
Što svaki putnik treba znati?
Brojni su čimbenici koji određuju rizik od pojedinih opasnosti na putovanju, među kojima su infekcije, bolesti i ozljede (trauma). O njima se valja informirati i prije puta, jer je neinformiranost najčešće glavni razlog nenamjernom izlaganju zaraznim bolestima i drugim nemilim događajima tijekom puta i na godišnjem odmoru.
Cilj je jasan: nepredviđene i neželjene bolesti i stanja, od relativno bezopasnog jet laga, bolova u uhu, dehidracije tijekom putovanja avionom i bolesti kretanja, čestih kod putovanja brodom, sve do visinske bolesti planinara, iscrpljenosti zbog vrućine, žuljeva, ali i ozbiljnih, po život opasnih epidemija (npr. ebole, sarsa, HIV-a i slično), valja spriječiti i na najmanju moguću mjeru smanjiti njihovo izbijanje i širenje.
To se odnosi i na različite vrste proljeva (virusne proljeve, dizenteriju, koleru, amebijazu, tifus i slično) i bolesti koje uzrokuju ubodi inficiranih komaraca ili ubodi i ugrizi drugih insekata i životinja (npr. malarija, denga, virusni hepatitis A, B, C, D, E i drugi, viroza zapadnog Nila, žuta groznica, bjesnoća). Potrebno je na odgovarajući način zaštititi se i od posljedica ozljeđivanja (cjepivo protiv tetanusa), prejakog sunca (nositi prikladnu zaštitnu odjeću i upotrebljavati kreme za zaštitu od sunca visokog zaštitnog faktora), ronilačke bolesti i sl.
Ovisno o destinaciji, svaki budući putnik treba se nekoliko mjeseci unaprijed informirati o epidemiološkoj situaciji, potrebnom cijepljenju i drugim obveznim i korisnim preventivnim mjerama koje vrijede za zemlju u koju putuju. Uz nekolicinu internetskih stranica koje obiluju pouzdanim i ažuriranim podacima, najbolji izvori informacija su liječnik obiteljske medicine, epidemiolog i ljekarnik.
Kad su posrijedi institucije, najbolje odgovore dobit ćete ako se obratite u Referentni centar za tropsku medicinu i bolesti putnika Ministarstva zdravstva RH, koji se nalazi u Klinici za zarazne bolesti “Dr Fran Mihaljević” u Zagrebu, a pod drugim nazivima ima tradiciju stariju od 100 godina.
Posebnu pozornost na putovanjima treba posvetiti trudnicama, maloj djeci i starijima, kao i imunokompromitiranim osobama, budući da su osjetljiviji na naoko blaže promjene ekoloških uvjeta. Najbolji savjet kako se o njima brinuti dobit ćete od njihova liječnika ili u Centru za putničku i tropsku medicinu.
Centar je mudro posjetiti barem šest tjedana prije puta. Uz pouzdane informacije o zdravstvenoj situaciji u zemlji u koju putujete, te propise o pridržavanju mjera prevencije važnih za odabrani lokalitet, zdravstveni djelatnici Centra savjetovat će vas koja biste cijepljenja trebali obaviti, trebaju li vam kakvi lijekovi i kada ih valja početi piti, a koje ponijeti sa sobom.
Preventivne mjere postoje za gotovo sve zdravstvene opasnosti koje vas mogu presresti na putovanju. Rizici su raznoliki i ovise o tome u koju zemlju, grad ili selo putujete, u koje godišnje doba, koliko će putovanje trajati i gdje ćete biti smješteni. Na sve te rizike valja dodati da zdravstveni ishod vašeg putovanja uvelike ovisi i o tome kakvog ste inače zdravlja, jeste li obavili obvezna i/ili predložena cijepljenja, i to na vrijeme, koristite li već neke lijekove, bolujete li od neke kronične bolesti ili ste u drugom stanju. O svemu tome ovisit će i niz preventivnih mjera koje valja poduzeti prije puta.
S djecom i trudnicama samo u zdravstveno sigurne zemlje
Zdravstveno su najrizičnija putovanja u zemlje u razvoju, a u daleko manjem ste riziku odlučite li se za put u Zapadnu Europu, Kanadu, SAD, Novi Zeland, Australiju ili Japan. Rizik je manji i ako putujete u urbane turističke destinacije, u nekom agencijskom aranžmanu, nego ako se odlučite putovati sami, s ruksakom na leđima, u neko ruralno egzotično područje na drugom kraju svijeta.
Danas postoje brojna cjepiva za zaštitu osoba koje putuju u rizične krajeve. Među njima su osobito korisna cjepiva protiv hepatitisa A i B, difterije, tetanusa, ospica i vodenih kozica, poliomijelitisa, tifusa, žute groznice, japanskog encefalitisa, meningokoknog meningitisa i bjesnoće. Neka od njih morat ćete samo obnoviti (docijepiti se prije putovanja), a za neka ćete morati provesti potpuni algoritam cijepljenja. Dopunske doze cjepiva protiv tetanusa i difterije preporučuju se svakih deset godina. Možda će vam biti potrebno i docjepljivanje protiv ospica ili poliomijelitisa. O tome se na vrijeme informirajte kod obiteljskog liječnika ili epidemiologa.
Postoje i brojni lijekovi koje nekad treba piti prije i za vrijeme puta te nakon povratka (npr. antimalarici), ili u slučaju putničkog proljeva za koji nema cjepiva, a česta je pojava ako putujete na Bliski i Daleki istok, Latinsku Ameriku i sl. Valja znati da neki lijekovi imaju i ozbiljne nuspojave, na koje se treba pripremiti, a nije svejedno ni uzimate li ih uz druge lijekove koje pijete zbog neke kronične ili druge bolesti.
Sve dosad navedeno ima samo jednu svrhu, a to je da vam putovanje ostane u lijepom sjećanju. No, da bi to bilo tako, vaša osobna odgovornost od presudne je važnosti. Stoga, mislite na sebe i zdravlje svojih suputnika, pripremite se na kulturološke i klimatske izazove i različitosti, na vrijeme provedite sve potrebne preventivne mjere, uživajte na putovanju i vratite se kući veseli i zdravi.
10 savjeta za putovanje
- Perite ruke temeljito, barem 10 sekundi, i dobro ih isperite. Perite ih obvezno prije jela i dodira s hranom, nakon obavljanja nužde, igre sa životinjama, odlaganja smeća, mijenjanja pelena, diranja novčanica, kašljanja, kihanja i ispuhivanja nosa. Većina slučajeva proljeva, povraćanja, prehlade i drugih zaraznih bolesti može se spriječiti s malo vode i sapuna.
- Da biste izbjegli putnički proljev, jedite samo dobro skuhanu hranu, pijte pića iz originalne ambalaže, izbjegavajte salate, sirovo meso, svježe voće i povrće, vodu iz slavine, kockice leda u piću i mliječne proizvode.
- Na svim mjestima gdje ima komaraca nosite čarape, pokrivalo za glavu, duge rukave i nogavice, spavajte pod mrežom i imajte pri ruci repelent. Mrežu za spavanje, krevet i odjeću možete pošpricati insekticidom. Na taj način možete spriječiti bolesti poput malarije, denga groznice i sl.).
- Nosite tablete za pročišćavanje vode i prijenosne filtre u slučaju nedostatka flaširane vode. U zemljama s nesigurnom zdravstvenom kvalitetom vode iz slavine, za piće, pranje zubi i umivanje koristite samo flaširanu vodu.
- Za zaštitu od UV zraka nosite sunčane naočale i pokrivalo za glavu, uz obvezno nanošenje kreme za zaštitu od sunca visokog zaštitnog faktora.
- Na vrijeme se posavjetujte s liječnikom o mjerama prevencije ako ste u riziku od visinske bolesti ili bolesti kretanja. Nosite sa sobom gazirano piće i krekere za smirenje želuca, a dobro će doći i antihistaminik. Tijekom vožnje izbjegavajte hranu, alkohol, kofein i cigarete.
- Bolujete li od neke kronične bolesti, ne zaboravite ponijeti lijekove koje inače koristite. Na svaku kutiju ispišite ime i prezime i ponesite povijest bolesti (ovisno o zemlji u koju putujete, bilo bi dobro da je na stranom jeziku -engleskom, njemačkom, francuskom, španjolskom).
- Bilo bi dobro prije puta posjetiti stomatologa kako vam nenadana zubobolja ne bi upropastila godišnji odmor i dovela vas u rizičnu situaciju potrage za stomatologom u nekoj egzotičnoj zemlji. Mudro je sa sobom ponijeti antigljivičnu i antibakterijsku kremu, dezinficijens, lijek protiv alergija, proljeva i trovanja, kao i neki antibiotik u slučaju teškog proljeva. Za savjet je najbolje pitati obiteljskog liječnika. Dobro bi još bilo ponijeti: analgetik, laksativ, flastere, zavoje, komprese, škare, toplomjer, pincetu, bočicu fiziološke otopine, kapi za nos, vlažne maramice i kopije recepta lijekova koje inače svakodnevno koristite ako bolujete od neke kronične bolesti. Sve lijekove treba spakirati u nepropusne bočice.
- Prije puta treba pribaviti sve bitne informacije o zdravstvenim i sigurnosnim uvjetima u zemlji u kojoj se putuje. Dobro je sa sobom imati i listu s imenima, adresama i telefonskim brojevima preporučenih bolnica i liječnika na odredištu.
- Za vrijeme leta avionom treba ograničiti konzumaciju alkohola i kofeina te piti vodu i voćne sokove. Na taj način izbjegava se dehidracija, što je posebno važno za srčane bolesnike, trudnice i malu djecu. Ako se dugo putuje, uputno je svakih sat vremena prošetati kroz kabinu kako bi se smanjio rizik od nastanka krvnih ugrušaka (tromboflebitisa). Preporučuje se udobna odjeća i obuća, te nošenje elastičnih čarapa u slučaju proširenih vena.