“Upoznao sam lijepu djevojku, a tada sam imao ženu i kćerku od 4 godine”

“Upoznao sam lijepu djevojku, a tada sam imao ženu i kćerku od 4 godine”

“Upoznao sam lijepu djevojku, a tada sam imao ženu i kćerku od 4 godine.

Ostavio sam svoju ženu, tužna je i molila me je samo da budem tu da dijete ima oca, ne moramo biti u braku i ne moramo spavati u istoj sobi..

Odbio sam je naravno, i otišao. Zadnje što sam vidio jeste tužan pogled kćerke i očajan pogled žene. Zatvorio sam vrata, i više ih i nisam otvorio.. Sreo sam ženu na ulici prije neki dan.

Ona je šetala s kćerkom, i verovatno njenim mužem.. Pogledala me je, i ja sam nju.. U očima sam samo vidio prošlost i svako je otišao svojim putem.”

BONUS

Amajlija u obliku oka po imenu Fatimino oko, tursko oko ili Nazar ima skoro svaka kuća i obavezan je suvenir sa ljetovanja. A znate li šta ono zaista znači.

Nazar potiče od arapske riječi nazara (pogled), a ovo kristalno plavo oko je jedno od zaštitnih simbola u tengrizmu, staroj religiji turskijskih naroda. Nazar je izuzetno čest u Turskoj, Grčkoj, Kipru, Egiptu, Avganistanu, Iranu, Libanu… i tamo ćete ga naći u kućama, kancelarijama, automobilima, kao nakit i u svrhu ukrasa za kuću.

Obično je od ručno pravljenog stakla a iako je najčešće u plavoj boji, može se naći i u bijeloj i crnoj, nekad čak i zlatnoj. U suštini, to je ekvivalent hrišćanskog krstića, a služi da zaštiti nosioca od urokljivog oka.

Često se Fatimino oko postavlja blizu kućnih vrata, kako bi odmerilo i procijenilo svakog posetioca, dok ga majke često stavljaju i pored bebinog kreveca da novorođenče zaštite od zlih, urokljivih pogleda.

Vjeruje se da Fatimino oko može da rastjera sve negativne vibracije od nosioca amajlije, i to zbog svog sastava jer se izrađuje od stakla, bakra, željeza, vode i soli.

Fatimino oko može i da naprsne, a vjeruje se da se to dešava kada je imao posebno težak posao. U tim slučajevima treba ga zamijeniti novim kako bi radio pod punim dejstvom.