Rastu tenzije na NATO granici s Bjelorusijom nakon približavanja Wagnerovaca

Rastu tenzije na NATO granici s Bjelorusijom nakon približavanja Wagnerovaca



Poljska će rasporediti više vojnika na granici s Bjelorusijom nakon što je optužila Minsk za povredu njezinog zračnog prostora, što je podiglo tenzije između članice NATO-a i ključnog saveznika Kremlja u sve nestabilnijem sigurnosnom okruženju u Europi.

Kako prenosi CNN, Varšava je saopštila da su dva bjeloruska helikoptera navodno povrijedila poljski zračni prostor tokom vježbi u utorak, što je bjelorusko ministarstvo odbrane žestoko zanijekalo i odbacilo kao “pretjerano”.

To se dogodilo usred pojačanih aktivnosti u blizini tankog pojasa između Poljske i Litve, poznatog kao Suwalki jaz ili koridor, prema kojem se trupe ruske plaćeničke grupe Wagner kreću u očitom pokušaju povećanja pritiska na članice NATO-a i EU.

Bjeloruski lider Aleksandar Lukašenko posredovao je u dogovoru o zaustavljanju Wagnerove neuspjele pobune protiv Moskve, nakon čega su hiljade plaćeničkih boraca navodno poslane u Bjelorusiju.

Minsk je obavijestio Varšavu o vježbi, ali se granični prijelaz dogodio u istočnoj regiji Bialowieza na “vrlo niskoj visini, što otežava otkrivanje radarskim sistemima”, saopštilo je poljsko ministarstvo odbrane.

Poljski ministar odbrane Mariusz Blaszczak naknadno je naredio da se više trupa i borbenih helikoptera rasporedi duž granice, dodalo je ministarstvo.

Bjelorusko ministarstvo odbrane saopštilo je da “nije bilo povreda zračnog prostora od strane helikoptera Mi-24 i Mi-8”.

“Optužbe za povredu granice Poljske od strane helikoptera Mi-24 i Mi-8 bjeloruskog Ratnog zrakoplovstva i PZO-a su pretjerane i iznijelo ih je poljsko vojno-političko vodstvo kako bi opravdalo gomilanje snaga i sredstava blizu bjeloruske granice”, objavilo je ministarstvo na Telegramu.

Rizik od ‘rata punih razmjera’

Poljska je obavijestila NATO o incidentu koji se navodno dogodio južno od Suwalki jaza, linije od 60 milja koja je strateški značajna za NATO, EU, Rusiju i Bjelorusiju.

Granično područje povezuje rusku enklavu Kalinjingrad s Bjelorusijom i jedina je kopnena veza između baltičkih država i ostatka EU.

Prošle je sedmice poljski premijer Mateusz Morawiecki rekao da su Wagnerovi plaćenici krenuli prema koridoru Suwalki preko Grodna, grada u zapadnoj Bjelorusiji, u situaciji koja “postaje još opasnija” dok rusko-savezničke snage pokušavaju povećati svoju prisutnost u blizini NATO-a granica.

U utorak je zamjenik poljskog ministra vanjskih poslova Paweł Jabłoński rekao lokalnoj radijskoj postaji RMF.FM da bi “nažalost” moglo biti novih provokacija bjeloruskih i ruskih snaga u budućnosti.

Barbara Yoxon, predavačica međunarodne politike na Univerzitetu Lancaster u sjevernoj Engleskoj, rekla je da Varšava “promatra Bjelorusiju kao saučesnika u trenutnoj europskoj sigurnosnoj krizi”.

Moskva je iskoristila bjeloruski teritorij kako bi olakšala svoju invaziju na Ukrajinu u februaru 2022., jačajući veze između Putina i bjeloruskog čelnika Aleksandra Lukašenka.

“Raspoređivanje trupa u Suwalki jazu osiguralo bi izravnu vezu između Rusije i Kalinjingrada, što ga čini vitalno važnom metom za Putinov režim”, rekla je Yoxon za CNN.

“Raspoređivanjem trupa i sa zapada (Kalinjingrad) i s istoka (Bjelorusija), Rusija bi bila u stanju učinkovito odsjeći baltičke države od svojih NATO saveznika u srednjoj i zapadnoj Europi. To bi Putinu omogućilo potencijalnu invaziju na zemlje poput Litve, Latvije ili Estonije”, upozorila je.

Rat u Ukrajini potaknuo je zapadne čelnike bloka da preispitaju svoju strategiju nacionalne sigurnosti pred Putinom, koji je kroz historiju pokušavao ugroziti širenje NATO-a u Europi.

“Ako bi Rusija rasporedila trupe u Suwalki jaz, to bi vjerovatno izazvalo trenutnu vojnu reakciju drugih zemalja NATO-a, koje bi to shvatile kao izravan napad na svoje države članice u regiji”, naglasila je Yoxon i dodala:

“Takav potez signalizirao bi da je Rusija spremna eskalirati  sukob s NATO-om do rata punih razmjera i riskirati nuklearnu eskalaciju na obje strane”.

Diplomatska svađa

Varšava je u utorak pozvala ukrajinskog ambasadora u Poljskoj nakon što je poljski savjetnik za vanjsku politiku optužio Kijev da je nezahvalan za podršku Poljske u izvozu njezina žita.

U julu se Rusija povukla iz sporazuma koji je omogućio siguran prolaz ukrajinskog žita iz južnih luka u regiji, povisujući cijene pšenice i vršeći pritisak na zemlje na globalnom jugu koje se oslanjaju na ključni izvoz.

Pet zemalja EU, od kojih četiri graniče s Ukrajinom – Poljska, Slovačka, Mađarska, Rumunija i Bugarska – ukinulo je sankcije na uvoz ukrajinskog žita, koje su uvele kako bi zaštitile vlastitu poljoprivrednu industriju.

Ali u utorak je Kijev pozvao poljskog ambasadora u Ukrajini nakon što je šef predsjedničkog ureda za međunarodnu politiku Marcin Przydacz rekao u ponedjeljak da bi trebalo “početi cijeniti kakvu je ulogu Poljska odigrala za Ukrajinu tokom proteklih mjeseci i godina”.

Kijev je rekao da “izjave o navodnoj nezahvalnosti Ukrajinaca za pomoć Republike Poljske ne odražavaju stvarnost i kao takve su neprihvatljive”.

Dodalo se da je prijateljstvo Ukrajine i Poljske “daleko dublje od političkog pragmatizma”, ističući da ih “nikakve izjave neće spriječiti da se zajedno borimo za mir i izgradnju zajedničke europske budućnosti”.