Sjevernokorejski vođa Kim Jong Un mogao bi otputovati u Rusiju kako bi se sastao s predsjednikom Vladimirom Putinom radi razgovora o potencijalnom sporazumu o opskrbi Moskve oružjem za njezin rat protiv Ukrajine, prema američkoj vladi, javlja CNN.
Vijeće za nacionalnu sigurnost upozorilo je u ponedjeljak da pregovori o oružju između Rusije i Sjeverne Koreje “aktivno napreduju”, nakon što je ruski ministar obrane Sergej Šojgu posjetio Pjongjang u julu u pokušaju da ga uvjeri da proda topničko streljivo Moskvi.
“Imamo informaciju da Kim Jong Un očekuje nastavak ovih razgovora, uključujući diplomatski angažman na razini čelnika u Rusiji”, rekla je glasnogovornica Vijeća Adrienne Watson u izjavi.
Watson nije rekao kada i gdje bi se potencijalni susret Kima i Putina u Rusiji mogao održati.
No južnokorejska Nacionalna obavještajna služba rekla je u utorak da “pomno prati… mogućnost da Kim Jong Un uskoro posjeti Rusiju”.
New York Times je prvi izvijestio o mogućem susretu Kima i Putina u Rusiji, rekavši da se očekuje da će se održati ovog mjeseca.
Prema izvještajuu, sastanak bi se mogao održati u kampusu sveučilišta u istočnom lučkom gradu Vladivostoku, gdje bi se 10. i 13. septembra trebao održati Istočni ekonomski forum.
Godine 2019. Kim je prvi put putovao u Rusiju kao čelnik Sjeverne Koreje i putovao je od Pjongjanga do Vladivostoka blindiranim zelenim vozom. Putovanje vozom je preferirani način putovanja povučenog sjevernokorejskog vođe.
Kimov mogući posjet Rusiji dolazi u trenutku kada su SAD izrazile sve veću zabrinutost zbog vojne pomoći Sjeverne Koreje ruskim ratnim naporima u Ukrajini – potez koji bi predstavljao kršenje američkih sankcija.
Ranije ovog mjeseca, američko ministarstvo financija uvelo je sankcije protiv tri subjekta koje je optužilo da su povezani s poslovima s oružjem između Sjeverne Koreje i Rusije.
Od Shoiguovog julskog posjeta, drugo izaslanstvo ruskih dužnosnika posjetilo je Pjongjang radi daljnjih razgovora o potencijalnom sporazumu, dok su Putin i Kim razmijenili pisma “obećavajući da će povećati svoju bilateralnu saradnju”, rekao je novinarima prošle sedmice glasnogovornik Vijeća za nacionalnu sigurnost John Kirby.
Sjeverna Koreja isporučila je rakete i projektile u Rusiju za korištenje od strane Wagnerovih snaga krajem prošle godine, a potencijalni dogovor o kojem se raspravlja pružio bi ruskim trupama mnogo više oružja, prema Kirbyju.
“Prema ovim potencijalnim ugovorima, Rusija bi dobila značajne količine i više vrsta streljiva iz DNRK, koje ruska vojska planira koristiti u Ukrajini”, rekao je.
“Ovi bi potencijalni dogovori također mogli uključivati opskrbu sirovinama koje bi pomogle ruskoj obrambenoj industrijskoj bazi”, dodao je Kirby, obećavajući da će SAD poduzeti izravne mjere za sankcioniranje svih subjekata uključenih u potencijalni dogovor i pozivajući Pjongjang da prekine pregovore.
Bidenova administracija rutinski je skidala oznaku tajnosti s obavještajnih podataka o podršci koju Rusija prima – ili planira primiti – u nastojanju da odvrati zemlje od pružanja podrške za ratne napore Moskve.
Osim Sjeverne Koreje, Rusija je od Irana dobila i bespilotne letjelice i topništvo.
Kineske državne obrambene firme poslale su tehnologiju i opremu u Rusiju, ali američki dužnosnici kažu da do sada nisu vidjeli znakove da je Kina dostavila Rusiji oružje ili smrtonosnu vojnu pomoć.
U ponedjeljak je Šojgu, ruski ministar obrane, rekao da Rusija također razgovara o održavanju zajedničkih vojnih vježbi sa Sjevernom Korejom.
“Razgovaramo o tome sa svima, uključujući Demokratsku Narodnu Republiku Koreju. Zašto ne? To su naši susjedi”, rekao je Šojgu novinarima, nazivajući Sjevernu Koreju službenim imenom.
“Susjede ne birate, a sa susjedima je bolje živjeti u miru i slozi”, rekao je, citirajući staru rusku izreku.
Rusija održava godišnji Istočni gospodarski forum u Vladivostoku od 2015. u pokušaju poticanja stranih ulaganja na ruski Daleki istok.
Kina, najbliži diplomatski partner Rusije, često je slala izaslanstva na visokoj razini na događaj. Kineski čelnik Xi Jinping osobno je prisustvovao forumu 2018., dok je najviši zakonodavac Li Zhanshu, treći po rangu vođa vladajuće Komunističke partije, prisustvovao prošle godine. Peking nije objavio koji će dužnosnik ove godine predvoditi njegovo izaslanstvo.
Forum će se djelomično preklapati sa summitom čelnika Grupe 20 u Indiji. Kina je nagovijestila da će Xi preskočiti taj samit prvi put otkako je došao na vlast.