Kopači tunela koji su od jedne zgrade u Njegoševoj ulici u Podgorici iskopali tunel dug 30 metara do zgrade Višeg suda, kako sumnjaju istražitelji, koristili su najmanje još jedan stan u prijestonici Crne Gore.
Kakao prenosi portal Borba, utvrđeno je da su “kopači tunela” iz regiona, odnosno sa istog govornog područja, a vjeruje su da su u Crnu Goru ušli iz Bosne i Hercegovine.
“Istražitelji veruju da neki od njih nisu uspjeli da napuste Crnu Goru”, prenosi Borba.
Novi detalji o stanu
U međuvremenu, otkriveno je i odakle se kopalo te u koji stan su dolazili.
Kradljivci dokaza iz sudskog depoa boravili su u stanu na Zabjelu, i to im je bila glavna baza odakle su, navodno svakodnevno odlazili do zgrade naspram Višeg suda u Podgorici iz koje su i kopali tunel. Do tog stana, koji su juče provjeravali, inspektore podgoričke policije odveli su snimci nadzornih kamera, koje su zabilježile kretanje grupe sumnjivaca od podruma zgrade u Njegoševoj 12 do nadomak Titeksa. U njemu je pronađeno mnoštvo tragova, koji će se vještačiti, saznaju Vijesti.
To je drugi trag do kog su istražitelji došli, nakon što su prekjuče kasno poslije podne pronašli i kombi koji su rudari mafije koristili.
Istovremeno, policija na osnovu snimaka pokušava da identifikuje sve osumnjičene i utvrdi ko im je, iz Podgorice, bio logistika za obijanje depoa, ali i dao smjernice gdje se u toj sudskoj prostoriji čuvaju dokazi koje su odnijeli.
Jedan od sagovornika iz istrage kazao je da činjenica da depo nije obezbijeđen video nadzorom, kao ni hodnik koji vodi do njega, istražiteljima otežava posao da utvrde da li je i ko, dok je trajala “akcija” obijanja, davao podršku iznutra.
Stan tražili za salon vjenčanica
Do su policajci pretraživali teren tragajući za izvršiocima, u Osnovnom državnom tužilaštvu juče su trajala saslušanja onih koji imaju ili mogu imati saznanja o tom krivičnom djelu.
Prema informacijama Vijesti, vlasnica prostora u suterenu zgrade u centru glavnog grada, pred tužiocem je ispričala da ne zna ko je ženska osoba kojoj je izdala stan i da je kontakt sa njom ostvarila preko jedne podgoričke agencije za nekretnine.
Navodno, ispričala je da je ta ženska osoba, koja je, kako se sumnja, koristila lažna dokumenta, zakupila poslovni prostor na prizemlju i suteren koji je u njenom vlasništvu. Rekla joj je da će ona sama srediti prazan prostor, kako bi ga prilagodila za biznis koji želi da pokrene – salon vjenčanica, saznaju Vijesti.
Vlasnici stana plaćene su dvije kirije unaprijed, odnosno 2.800 eura i nakon toga nije imala kontakt sa ženom kojoj je prostor izdat. U tužilaštvu su iskaz dali i vlasnici agencije za nekretnine, preko kojih je taj posao završen. Oni, međutim, nijesu imali bliža saznanja o ženi koja je zakupila poslovni prostor u Njegoševoj i podrumske prostorije koje su kriminalnoj grupi poslužile da iskopaju tunel do depoa Višeg suda, dug 30 metara.
Savić danas pred tužiocima
Za danas je u Osnovnom državnom tužilaštvu u Podgorici zakazano saslušanje predsjedniku podgoričkog Višeg suda Borisa Savića. Rukovodilac ODT Podgorica Duško Milanović juče je Vijestima objasnio što su sve učinili da rasvijetle obijanje sudskog depoa.
“Dežurni državni tužilac odmah po saznanju obavio je uviđaj, kojom prilikom su izuzeti tragovi sa Iica mjesta koji su upućeni na odgovarajuća vještačenja, a takođe su izuzeti i video nadzori. Ovlašćenim policijskim službenicima dati su obavezujući nalozi u ciIju prikupIjanja svih dokaza koji mogu poslužiti u postupku”, kazao je on.
Milanović je i potvrdio da su juče počela saslušanja “svih Iica koja imaju iIi mogu imati određena saznanja u vezi predmetnog slučaja”.
“Tako da će u tom smislu biti saslušan i predsjednik Višeg suda u Podgorici”, kazao je šef podgoričkog tužilaštva.
On je precizirao da do sada nije utvrđeno šta tačno nedostaje iz depoa Višeg suda u Podgorici i iz kojih predmeta.
Iz depoa podgoričkog Višeg suda ukradeno je nekoliko pištolja, koji su dokazni materijal protiv šefova kavačkog kriminalnog klana. Osim pištolja, ukradeni su i dokazi iz više predmeta, ali se vjeruje da su lopovi namjerno napravili pometnju u moru spisa kako bi zabašurili šta im je bila glavna meta. Više sagovornika upućenih u istragu kazalo je da ne isključuju mogućnost da je jedna od glavnih meta rudara bio dokazni materijal u predmetu za ubistvo glavnog urednika lista Dan Duška Jovanovića.
To je juče u izjavi za Televiziju Vijesti kazao i šef podgoričke policije Nikola Terzić. On je rekao da su se u depou nalazili dokazi o tom ubistvu i nije isključio mogućnost da je kontaminacija tih dokaza mogući motiv ovog kriminalnog djela.
Istakao je da vjeruje da će istraga u vezi sa iskopavanjem tunela vrlo brzo dovesti do imena šest osoba, za koje se nakon pregleda video materijala sa nadzornih kamera pretpostavlja da su osumnjičeni u tom slučaju. Terzić je zvanično potvrdio da iz depoa nedostaje određena količina vatrenog oružja, povezujući nestanak dokaza sa ometanjem istraga koje se odnose na kavačku kriminalnu grupu.
Na taj način on je ponovo demantovao predsjednika Višeg suda Borisa Savića, koji je prije tri dana novinarima rekao da “gotovo ništa ne nedostaje od dokaza”. Šef crnogorske policije i nakon te izjave Vijestima je rekao da bi volio da je Savić u pravu, ali da se plaši da će istina biti drugačija.
Da je neko preturao dokaze za najznačajnije sudske postupke otkriveno je 11. septembra ujutro. Uprkos tome, službenici Višeg suda tek su nakon 20-ak sati ustanovili da su lopovi prokopali rupu na zidu te prostorije, a od nje i tunel do stana u zgradi naspram sudske.