“Pola Poljske bi palo za sedam dana!” – objavljen šokantan plan

“Pola Poljske bi palo za sedam dana!” – objavljen šokantan plan



Poljska vladajuća nacionalistička stranka Pravo i pravda (PiS) pokrenula je buru objavljivanjem dijelova strogo povjerljivog obrambenog plana u predizbornom spotu čiji je cilj diskreditirati oporbu uoči općih izbora 15. listopada, piše Politico.

“Pažnja! Tuskova vlada bila je spremna odreći se pola zemlje u slučaju rata”, rekao je ministar obrane Mariusz Błaszczak na snimci koju je PiS objavio na društvenim mrežama 17. rujna (na 84. godišnjicu napada Sovjetskog Saveza na Poljsku 1939.)

Ministar se osvrnuo na strateški obrambeni plan iz 2011. koji je pripremila bivša vlada tadašnjeg premijera Donalda Tuska. Bivši predsjednik Europskog vijeća sada je na čelu saveza Građanske koalicije koja pokušava spriječiti PiS u osvajanju trećeg mandata bez presedana.

“Plan je pretpostavljao da se Poljska može braniti samo dva tjedna te da bi neprijatelj došao do desne obale Visle nakon sedam dana”, rekao je Błaszczak, prenosi Politico.

Njegove su riječi bile praćene slikama koje su prikazivale izvadke iz plana. Na naslovnici, koja se također nalazi na snimci, prekrižena je oznaka “strogo povjerljivo”.

“Plan jasno pokazuje: Lublin, Rzeszów ili Łomża mogli su biti poljska Bucha”, dodao je ministar, misleći na istočne poljske gradove i ukrajinski grad u kojem su ruske trupe prošle godine masakrirale stotine civila.

Cijeli oglas osmišljen je kako bi ojačao podršku PiS-a na istoku zemlje, njenom tradicionalnom srcu, pokazujući da liberali iz Tuskove stranke ne mare za njih. Osim toga, pokušavaju osvjetlati obraz nakon katastrofalnog tjedna u kojem se stranka borila s izbjegavanjem pitanja o navodnom primanju mita za izdavanje viza unutar ministarstva vanjskih poslova.

Iako obrambeni plan nije aktualan, objavljivanje njegovog sadržaja izazvalo je uznemirenost među najvišim generalima koji su bili u službi prije PiS-a. Napomenuli su da su planovi za povratak na više obrambene linije normalni dijelovi vojne doktrine.

“Objavljivanje takvog dokumenta još jednom potkopava povjerenje koje imamo s našim saveznicima. To dokazuje da smo sposobni za sve, da možemo izdati najdublje tajne Poljske i NATO-a. Misli li itko da će NATO tek tako prijeći preko ovoga?”, rekao je umirovljeni general Waldemar Skrzypczak za Wirtualnu Polsku.

Mirosław Różański, bivši načelnik Glavnog stožera Poljske, a sada protukandidat u gornjem domu Senata, osudio je Błaszczaka. “Rat nije piknik ili predstava, morate znati što radite”, rekao je, prenosi Jutarnji.

Drugi umirovljeni general, Stanisław Koziej, tvrdi da su vojni planovi nastali 2009. kada je predsjednik Poljske bio Lech Kaczyński, brat blizanac šefa PiS-a Jarosława Kaczynskog te da su pripremljeni na temelju dokumenata koje je izdala vlada Jarosława Kaczyńskog 2007. Tuskov bivši ministar obrane i sadašnji zastupnik u Europskom parlamentu Radosław Sikorski smatra da PiS manipulira javnim mnijenjem ističući samo jedan scenarij šireg vojnog plana u slučaju ruske invazije.

“Činjenica da vojska ima planove za nepredvidive situacije za svaku okolnost i situaciju je dobra, a ne loša stvar”, rekao je Sikorski za Gazeta.pl u ponedjeljak. Dodao je da je skandalozno otkriti plan s obzirom na to da postoji ograničen broj branjivih položaja u Poljskoj pa strategija i dalje ima obavještajnu vrijednost za Moskvu.

Građanska koalicija najavila je da će, ako pobijedi na izborima, staviti Błaszczaka pred Državni sud koji se koristi za suđenje najvišim dužnosnicima zemlje. No, Błaszczak se ne osjeća krivim te je na Twitteru napisao: “Tuskova stranka zamjera nam što smo otkrili njihove planove da predaju pola Poljske neprijatelju. Poljaci imaju pravo znati kakvu ste im sudbinu spremali! U slučaju sukoba poljska vojska se treba boriti za svaki metar našeg teritorija i za svaki ljudski život.”

Jarosław Kaczyński kritizirao je plan nayvavši ga “velikim skandalom koji treba istražiti metodama pravosudnog sustava”. PiS je sigurnost i nacionalnu obranu postavio kao temelj svoje strategije reizbora.

Očekuje se da će rashodi za obranu ove godine biti 3,9 posto BDP-a, što su jedni od najvećih u NATO-u. Poljska je pojačala kupnju oružja, trošeći milijarde na tenkove, rakete, topništvo, avione i helikoptere iz SAD-a i Južne Koreje, kao i na jačanje domaće industrije. Vlada također želi više nego udvostručiti vojsku na 250.000 vojnika sa sadašnjih 120.000.

Poljska je poslala većinu svojih tenkova i borbenih aviona iz sovjetske ere u Ukrajinu i ključno je tranzitno središte za oružje iz ostatka svijeta koje ide u Ukrajinu. PiS u anketi Politica vodi s 37 posto podrške, dok Građanska koalicija zaostaje s 30 posto. Ako rezultat ostane takav, nijedna stranka neće osvojiti dovoljno mjesta za vladanje bez koalicijskih partnera.