Ukoliko se osim belih fleka na noktima jave i simptomi poput kratkog daha,

Ukoliko se osim belih fleka na noktima jave i simptomi poput kratkog daha, bola u grudima i natečenih zglobovi, obratite se lekaru

Dr Spencer Kroll, dermatolog, navodi da je izuzetno važno da doktor prilikom pregleda pogleda pacijentove nokte. Ukoliko primijetite pojavu bijelih mrlja na noktima, bilo bi dobro uraditi detaljniju analizu.

Leukonihija je naziv za pojavu bijelih mrlja i linija na noktima, a može biti bezopasna promjena ili vrlo opasna bolest.

Evo šta sve može izazvati ovaj fenomen:

TRAUMA NAIL

Ako nokat udarite o nešto tvrdo, mogu se pojaviti bijele mrlje na noktu, a ponekad je potrebno malo duže da promjena nestane. Međutim, ako vam se čini da ne prolazi predugo, obratite se ljekaru.

GLJIVE

Gljivična infekcija noktiju jedna je od dugotrajnijih i dugotrajnijih infekcija, a karakterizira je promjena boje nokta (koja postaje bjelkasta, žućkasta ili smećkasta).

NEDOSTATAK VITAMINA I MINERALA

Nedostatak vitamina D, kalcija i cinka može uzrokovati ovaj problem, a kako se posljednjih godina sve više pacijenata javlja s nedostatkom vitamina i minerala u organizmu, savjetuje da se prije svega provjeri krvna slika kako bi se utvrdilo ako je ovo glavni problem ili nešto ozbiljnije.

Osim ovih bezopasnijih stanja, promjene na noktima mogu ukazivati ​​i na neke ozbiljnije komplikacije, kao što su:

Retko, bele mrlje na noktima mogu biti simptom ozbiljnijeg stanja, kao što je autoimuna bolest, bolest srca ili bubrega. dr. Kroll savjetuje da se pažljivo prati stanje organizma i koliko dugo su fleke prisutne.

Ako se pored njih pojave simptomi kao što su otežano disanje, bol u grudima i otečeni zglobovi, obratite se ljekaru.