Ako se promuklost ne liječi, odnosno tretira onda može doći do privremenog gubitka glasa, ali i do trajnog oštećenja ili promjene u govoru. Više stvari može uzrokovati promuklost, ali ona isto tako može biti i simptom nekog drugog stanja.
Promuklost je stanje koje je obilježeno promjenama u kvaliteti i/ili visini glasa. Može zvučati slabo i tiho, hrapavo ili škripavo, a uzrok za promuklost može biti više stvari. Od pretjerane uporabe glasa, poput naprezanja tijekom koncerta pa do promuklost uzrokovane virusima ili izraslinama na glasnicama poput cista, papiloma, polipa ili čvorića.
Nekoliko je mogućih uzroka promuklosti, no mnogi su bezopasni.
1. Prehlada ili infekcija sinusa
Promuklost bi u ovom slučaju trebala nestati samo od sebe i to unutar dva tjedna.
2. Paraliza glasnica
Jedna ili obje glasnice ne rade ispravno, odnosno jedna ili obje se možda neće otvoriti ili zatvoriti te se uzrok obično ne zna, no ponekad se dogodi zbog ozljede, raka pluća ili štitnjače, infekcije, multiple skleroze, moždanog udara, Parkinsove bolesti ili tumora.
3. Krvarenje glasnica
Ako vam glas iznenada nestane ili možete govoriti, ali ne i pjevati, možda ste imali krvarenje glasnica. To se događa kada krvne žile na glasnici puknu i napune mišićno tkivo krvlju.
4. Laringitis
Ova bolest se najčešće pojavljuje kod djece pri čemu glasnice privremeno nateknu zbog alergije, prehlade ili infekcije gornjih dišnih puteva.
5.Neurološke bolesti i poremećaji
Ako ste imali moždani udar ili Parkinsonovu bolest, takvo stanje je moglo utjecati na dio vašeg mozga koji kontrolira mišiće u grkljanu.
6. Rak grkljana
Promuklost koja traje više od tri tjedna može biti simptom raka grkljana.
7. Rekurentna respiratorna papilomatoza
Ovu bolest uzrokuje nekancerogeni tumor na dišnim putovima.
8. Disfonija mišićne napetosti
Ova napetost sprječava da glas radi učinkovito, a može se razviti tijekom laringitisa ili zbog oticanja glasnica te može biti uzrokovana stresom.
Dijagnoza i liječenje
Najviše se pažnje pridaje tome koliko dugo traje promuklost i jesu li se uz to pojavili neki drugi simptomi ili stanja. Također se pridaje pažnja tome je li promuklost nastupila odjednom ili postupno.
Liječnik bi vas mogao pitati jeste lu pušač s obzirom na to da i cigarete mogu izazvati promuklost u nekim slučajevima. Liječenje promuklosti ovisi o stanju koje ga uzrokuje. Jedan od savjeta je da štedite glas, odnosno da ga manje koristite neko vrijeme dok promuklost ne prođe. U slučaju promuklosti, šutnja je zlato.
Promuklost možete ublažiti i nekim prirodnim sastojcima, poput meda, čaja, posebice od đumbira, kao i pripravcima od kurkume, češnjaka i papra. Konzumiranje tekućine je dobro za glasnice i grlo, a ako se radi o promuklosti uzrokovanoj prehladom ili infekcijom sinusa, preporučuje se uzimanje lijekova koji se daju za dijagnozu promuklosti. Ako se radi o laringitisu, moguće je da će liječnik prepisati antibiotike ili kortikosteroide.
Kod cista i polipa liječenje može uključivati promjene u prehrani ili operaciju, kao i kod paralize glasnica. Ako se pak radi o raku grkljana liječenje može biti terapija zračenjem, hemoterapija, imunoterapija i operacija.