INDIJSKI znanstvenici planiraju prvi put “posijati oblake” kako bi izazvali obilne kiše u nekim dijelovima New Delhija, nadajući se da će time smanjiti problem smoga koji guši najgušće naseljeni glavni grad na svijetu, objavio je danas voditelj projekta.
Kvaliteta zraka u Delhiju svake godine pada uoči zime jer hladni zrak zadržava čestice iz ispušnih cijevi automobila i dimnjaka tvornica, prašinu s gradilišta i pepeo nastao spaljivanjem poljoprivrednog otpada. Znanstvenici oko 20. studenog očekuju nad gradom gustu naoblaku i u nju planiraju “posijati” sol kako bi izazvali obilnu kišu, rekao je Manindra Agrawal, stručnjak s Tehnološkog instituta u Kanpuru.
Nekoliko zemalja je već koristilo ovu metodu
Projekt stoji 120.000 dolara po 100 četvornih kilometara i sastoji se od prskanja oblaka mješavinom soli, uključujući srebrni jodid. Vlasti grada s 20 milijuna stanovnika koji se prostire na površini od 1500 četvornih kilometara u prošlosti su zatvarale škole, zaustavile građevinske radove i ograničavale broj automobila na prometnicama kako bi se kontroliralo onečišćenje.
Indeks kvalitete zraka bio je u četvrtak 506, što ga čini “opasnim”, objavila je švicarska skupina IQAir. Nekoliko zemalja se poslužilo “sijanjem oblaka” za izazivanje kiše, pročišćavanje zraka i natapanje usjeva u vrijeme suše, uključujući Meksiko, SAD, Kinu, Indoneziju i Maleziju.
No, godine 2021. je zaustavljen plan da se tom tehnologijom povećaju snježne padaline nad planinama u Novom Meksiku nakon kritika da bi to moglo otrovati ljude i tlo.