Lovorov list je na našem području poznat kao izuzetan kulinarski začin, koji obroke obogaćuje svojom prepoznatljivom aromom i prijatnim ukusom.
Da je lovor puno više od toga i da donosi mnoge druge koristi uverićemo vas u ovom tekstu, u kojem ćemo vam između ostalog dati i recept za sirup od lovora, kao i za čaj od lovorovog lista protiv kašlja.
Lovorov list se još od davnina koristio kao začin ali i kao lek, prvenstveno zbog svog antiseptičkog i protivupalnog dejstva.
Bogat je vitaminima iz B grupe (riboflavin, piridoksin, niacin i pantonenska kiselina) koji pomažu boljem funcionisanju nervnog i mišićnog sistema, utiču pozitivno na metabolizam, hormonski status i lovor sadrži i brojne minerale: kalijum, bakar, mangan, kalcijum, selen, gvožđe, magnezijum i cink.
Čaj od lovora se upotrebljava u lečenju bolesti organa za varenje, anoreksije, gubitka apetita, kod šećerne bolesti, kod kardiovaskularnih smetnji, kao i za dezinfekciju prostora u kojima se nalaze virusi gripa, prehlade i razni drugi mikrobi.
Deluje sedativno pa se koristi i u slučaju nervoze, napetosti i kod nesanice, ali ako se pretera sa količinom može izazvati halucinacije. Takođe, lovorov list može biti od velike pomoći i u terapiji gihta i reume, a eterično ulje lovora se uspešno koristi u lečenju bolesti limfnih čvorova jer podiže imunitet i ukoliko samo nekoliko kapi utrljavate na područje limfnih žlezda, olakšaćete tegobe.
Ulje od lovora se koristi i za inhaliranje kod problema sa disajnim putevima, ono smanjuje neugodni učestali kašalj podstiče nas na iskašljavanje i izbacivanje sluzi iz pluća.
U fitoterapiji se koriste listovi koji se beru kada su već potpuno razvijeni, nikako mladi.
U kozmetici se odličnim pokazao lovorov list protiv peruti i uopšte za negu kože glave i sastavni je deo mnogih krema i losiona za negu masne kože i kose u vidu šampona.
Lovorov list protiv kašlja
Evo i nekoliko zanimljivih recepata protiv jakog i upornog kašlja:
Tri lovorova lista sitno iseckajte, prelijte sa 2,5 decilitra vode i kuvajte desetak minuta. Skinite sa vatre i držite još desetak minuta poklopljeno, kada ga trebate procediti. U proceđen čaj dodajte supenu kašiku soka od limuna i dve kašike domaćeg meda, piše “Novi”.
Napitak se pije dva do tri puta dnevno u količini do 3 dl. Ovako pripremljen čaj od lovorovog lista protiv kašlja se preporučuje i za jačanje imuniteta kod gripe, a najdelotvorniji je kod bronhitisa i problema sa disajnim organima.
Jedan stari narodni recept se takođe preporučuje kod ovih tegoba a on glasi ovako:
Staviti u posudu pola litre vode i 150 grama šećera, pustiiti da provri i dodati deset listova od lovora i kuvati narednih 30 minuta.
Nakon toga trebate izvaditi iz posude lovorov list, a smesu prespite u odgovarajuću šolju ili teglicu. Koristite je slobodno po potrebi!
Evo ga i još jedan sirup za kašalj od lovora, kod kojeg će vas iznenaditi njegov prijatan i blag ukus, što često nije slučaj sa drugim receptima za ovu namjenu.
Može da se popije odjednom i to sa slašću, glavne zasluge ima lovorov list koji je u istom trenutku slatkast i gorak, dok je limun kiselkast…
Evo i sastojaka: 6 listova od lovora; 2,5 decilitra vode; 6 supenih kašika smeđeg šećera; 1 limun srednje veličine.
U odgovarajućoj posudi zakuvajte vodu, pa kad baci ključ ubacite lovorovo lišće i poklopljeno kuvajte od 6 do 10 minuta. Izvadite jedan po jedan lovorov list, a tečnost prespite u drugu posudu. U nju dodajte smeđi šećer i iscedite limun. Sirup od lovora sada izmešajte i sačekajte da se šećer dobro rastopi.
2-3 kašičice dnevno su sasvim odgovarajuća doza, koja će biti sasvim dovoljna da ublažite tegobe.
Lovorov sirup čuvajte u frižideru i takvog ga možete upotrebljavati najduže 3 dana, kada je poželjno da napravite novu turu. U slučaju jake prehlade uzmite dodatno još po koju krišku od limuna i slobodno prožvaćite u ustima. Ova kombinacija će ublažiti i neprijatan suvi kašalj.
Lovorov list za izbacivanje viška soli iz organizma
Da je lovorov list višenamenski i veoma koristan za lečenje celog spektra zdravstvenih tegoba uverićemo vas u narednih par receptura:
U večernjim satima uzeti supenu kašiku lista od lovora (sitno isitnjenog) , preliti sa 3 dl vode i kuvati u odgovarajućoj emajliranoj posudi, najviše do 5 minuta. Sve izručiti u termos i pustititi da tako prenoći..
Ujutru tečnost procediti iz termosa u drugu posudu i rasporediti napitak po danu.
Pijte u malim gutljajima, nikako nemojte popiti celu količinu odjednom.
Nakon sedam dana, ponovite ovaj tretman.
Ako vam se javi često mokrenje, nemojte se zabrinuti jer tako i treba da bude. To je dobar znak da vam je lovorov list počeo rastvarati soli, što ume malo da iziritira bešiku. Pravi rezultati ovakvog lečenja, biće vidljivi tek kroz deset i više dana, kada ćete se osećati mnogo lakše, a bolovi u zglobovima će potpuno da isčeznu…
Lovorov list za čukljeve
5 velikih lovorovih listova, što sitnije sameljite i prelijte sa 96% alkoholom (100 ml). Ostavite 7 dana da ostoji, nakon čega treba da procediti. Smesom mažite čukljeve ali tek nakon što ste noge dobro naparili u 3 litre tople vode sa kašikom sode bikarbone). Obrišite noge, namažite sa smesom, nazujte kraće pamučne čarape i legnite.