Roditelji bi trebali pažljivo razmotriti prije nego što svojoj djeci kupe igračku s ugrađenom kamerom, mikrofonom, podrškom za Bluetooth itd. U posljednjem desetljeću, mnogi predmeti oko nas postali su pametni, uključujući i igračke koje obiluju tehnologijom poput kamera i senzora.
Iako takve igračke mogu biti zabavne, korisne i edukativne, stručnjaci upozoravaju na njihov potencijalno negativan utjecaj na sigurnost i privatnost djece.
Prema izvještaju američke organizacije za zaštitu javnog interesa i potrošača PIRG Education Fund, pametne igračke mogu snimati fotografije djece, glasove, pratiti njihovu lokaciju i prikupljati druge podatke koji predstavljaju prijetnju sigurnosti i privatnosti najmlađih.
Ova organizacija tvrdi da takve igračke predstavljaju ozbiljan rizik i upozorava na njihovu potencijalnu špijunsku prirodu.
PIRG Education Fund odlučila je provesti istraživanje nakon što je Federalna trgovinska komisija optužila Amazon za kršenje prava djece koja su koristila glasovnog asistenta Alexu.
Amazon je bio optužen za pohranjivanje audio zapisa dječijih glasova na svojim serverima, a također su se pojavili problemi s hakerima koji su putem pametnih zvučnika pričali djeci horor priče.
S obzirom na rastuće globalno tržište pametnih igračaka, roditelji su upućeni da pažljivo prouče opcije prije kupovine, istraže ima li igračka kamere, mikrofone, podršku za Bluetooth i WiFi te druge mogućnosti putem kojih bi mogle prikupljati podatke o djeci.
Sve više igračaka ulazi na tržište, pa je nužno poduzeti oprezne korake kako bi se zaštitila privatnost i sigurnost djece od potencijalnih opasnosti povezanih s ovom vrstom tehnologije, piše Dnevnik.hr.