Krajnje složeni odnosi između Erdoganove Turske i Zapada i dalje se nastavljaju, neovisno o nedavnoj suglasnosti turskog vođe da parlament njegove zemlje odobri pristup i druge skandinavske države nakon nedavno Finske NATO savezu – Švedske.
Ovo potonje još se uvijek nije dogodilo, a bilo bi još i dobro da je samo to „kamen spoticanja“ u odnosima Ankare s jedne i Washingtona i ključnih europskih prijestolnica s druge strane, piše Zoran Meter, analitičar portala Geopolitika.news.
Turski samostalni vanjskopolitički smjer, njene regionalne (afričke, bliskoistočne i kavkaško-srednjoazijske geopolitičke ambicije koje se nerijetko kose s onim američkim i(li) pak interesima europskih saveznika, kao i odbijanje Ankare da se priključi proturuskim sankcijama i prekine gospodarsku suradnju s Rusijom puno su ozbiljniji problemi nego spomenuto pitanje Švedske. Uostalom, turska blokada švedskog ulaska u NATO samo je posljedica od ranije poremećenih zapadno-turskih odnosa čiji je uzrok upravo ovo prethodno navedeno.
Tu je, naravno, još i čitav niz drugih problema povezanih s različitim interesima, od stare teme ilegalne migracije kroz turski teritorij u EU-u odnosno teškoća u primjeni sporazuma između Bruxellesa i Ankare o zadržavanju izbjeglica na turskom teritoriju u zamjenu za financijske godišnje impute EU-e za što Ankara tvrdi da ih se Bruxelles ne pridržava (što potonji negira i optužuje Tursku za manipulaciju izbjeglicama u vanjskopolitičke svrhe), do najnovije bliskoistočne krize vezane uz izraelski rat u Gazi gdje dvije strane imaju dijametralno suprotne stavove.
Kako god bilo, turski vođa Recep Tayyip Erdogan je prije nekoliko dana boravio u službenom posjetu Njemačkoj, gdje mu je domaćin bio savezni kancelar Olaf Scholz. U vidljivo napetoj atmosferi malo je toga konkretnoga postignuto.
O tome svjedoči i današnji tekst poljskog medija Portal Obronny autora Piotra Miedzińskog, koji se osvrće na pokušaj Turske da od europskih zemalja nabavi borbene zrakoplove Eurofighter.
Ali prije osvrta na sam tekst podsjetio bih da je, nakon što su Sjedinjene Države zbog kupnje ruskih sustava PZO S-400 najprije zamrznule tursko sudjelovanje u programu proizvodnje američkih zrakoplova F-35 i isporuku Turskoj već ugovorenih stotinjak tih strojeva usprkos činjenici da je Ankara već platila novac za nekoliko komada istih, Washington zamrznuo i izvoz svojih zrakoplova F-16 dok Turska ne ukine blokadu prijama Švedske u NATO. Erdoganov put u Njemačku pokazao se kao težak posjet za turskog predsjednika.
Ne samo da su Berlin i Ankara jako različiti po pitanju rata u Izraelu, već kancelar Olaf Scholz još nije dao zeleno svjetlo prodaji zrakoplova Eurofighter. Na povratku u zemlju, upitan o zrakoplovima, Erdogan je rekao kako “postoje i druga vrata na koja možemo pokucati”. Također je optužio Zapad da je “ujedinjena struktura križara i imperijalista”.