Tajvan: Kina je preopterećena svojim problemima da bi razmatrala invaziju na nas

Tajvan: Kina je preopterećena svojim problemima da bi razmatrala invaziju na nas



KINESKO vodstvo “previše je opterećeno” svojim unutarnjim problemima da bi razmatralo invaziju na Tajvan, rekla je tajvanska predsjednica Tsai Ing-wen u intervjuu za New York Times.

Kina, koja demokratski uređen Tajvan smatra svojim teritorijem, pojačala je vojni pritisak na otok u posljednje četiri godine, što izaziva zabrinutost zbog mogućeg sukoba koji bi imao globalne posljedice.

Ali Tsai je u transkriptu intervjua za New York Times, koji je njezin ured objavio danas, rekla da Kina trenutačno ima previše problema. “Pa, mislim da je kinesko vodstvo u ovom trenutku preopterećeno svojim unutarnjim izazovima. I mislim da možda nije vrijeme da razmatraju veliku invaziju na Tajvan”, rekla je.

“Uglavnom zbog unutarnjih gospodarskih i financijskih te političkih izazova, ali i međunarodna zajednica je glasno i jasno rekla da rat nije opcija te da su mir i stabilnost u svačijem interesu”, dodala je.

Što kažu Kinezi?

Na pitanje o komentarima predsjednice Tsai kinesko ministarstvo obrane je reklo: “Kina će se na kraju sigurno ponovno ujediniti.” “Narodna oslobodilačka vojska poduzet će sve potrebne mjere kako bi čvrsto zaštitila suverenitet i teritorijalni integritet Kine”, rekao je glasnogovornik ministarstva Wu Qian na mjesečnom brifingu za novinare u Pekingu.

Tsai i njezina vlada više su puta pozivali na pregovore s Kinom, ali su odbijeni jer Peking Tsai i vladajuću Demokratsku progresivnu stranku (DPP) smatra separatistima. Tsai kaže da samo narod Tajvana može odlučiti o svojoj budućnosti.

Tajvan je usred kampanje za predsjedničke i parlamentarne izbore, koji će se održati 13. siječnja. Lai Ching-te iz DPP-a, trenutno potpredsjednik, glavni je kandidat za sljedećeg predsjednika Tajvana prema anketama.

“Nije tajna da se Kina pokušava miješati u naše izbore”

Tsai je rekla kako “nije tajna” da se Kina pokušava miješati u tajvanske izbore. “Ali mislim da vjerojatno nisu osobito uspješni u svom nastojanju da utječu na naše izbore. Prije svega zato što je ovo demokracija i ljudi znaju da su donijeli najbolje odluke o tome tko će biti sljedeći čelnik Tajvana”, dodala je.

Kineski Ured za poslove s Tajvanom u srijedu je pojačao svoje napade na Laija i njegovog protukandidata Hsiao Bi-khima, bivšeg izaslanika Tajvana u Sjedinjenim Državama.

“Neovisnost Tajvana znači rat. DPP koji forsira ovaj opasni dvostruki čin neovisnosti samo će zatrovati interese i dobrobit sunarodnjaka na otoku”, rekao je glasnogovornik Chen Binhua na konferenciji za novinare.

Obraćajući se novinarima u Taipeiju u četvrtak, glavni kreator politike prema Kini Chiu Tai-san odbacio je kritike Pekinga. “Iskreno govoreći, ti komentari pokazuju da oni uopće ne znaju što su demokratska politika i izbori”, rekao je Chiu, koji je na čelu tajvanskog Vijeća za kopnene poslove.