NAKON ŠTO JE TITO IZGUBIO NOGU, NJEGOVO TIJELO JE POČELO UBRZANO DA PROPADA: Evo šta su našli u sefu poslije njegove smrti

NAKON ŠTO JE TITO IZGUBIO NOGU, NJEGOVO TIJELO JE POČELO UBRZANO DA PROPADA: Evo šta su našli u sefu poslije njegove smrti



Josip Broz bio je dobrog zdravlja i ta informacija je plasirana u javnosti, iako je Tito bio u devetoj deceniji života i imao godinama dijabetes zbog čega je primao insulin.

Sedamdesetih godina prošlog vijeka, uz Tita je stalno bio tim od 6 ljekara, koji su neprestano dežurali uz njega.

25. decembra 1979. godine, doktor Milomir Stanković je uočio da je stopalo lijeve Titove noge blijedo, hladno i da ima modrice. Utvrđeno je da je zapušen veliki krvni sud na butnoj arteriji koja mu hrani nogu.

Tito je u početku izbegavao pregled konzilijum, ali nakon jakih bolova u nozi, pristao je. Pošto je Tito odbijao “rezanje noge” odlučeno je da se liječi lijekovima.

Tito je sve češće osjećao bolove u nozi, zbog kojih noću nije ni spavao.

Josip Broz TitoFoto: Profimedia

 

Pošto terapija lijekovima nije uspjela, Tito biva ubijeđen da prihvati operaciju, ali je naglasio da na amputaciju noge ne pristaje.

Tito je operisan u Kliničkom centru Ljubljana. Bajpas koji je stavljen u nogu brzo se zapušio što je dovelo do ubraznog propadanja tkiva lijeve noge.

Nakon operacije, došlo je do pogoršanja Titovog zdravstvenog stanja. Prvo je dobio temperaturu, dok mu se voda skupljala u plućima. Nakon 8 dana njegovo stanje se popravilo i tada su mu ljekari saopštili da je amputacija noge neophodna.

Tokom razgovora sa ljekarima, Tito je rekao da i sam uviđa kako operacija nije uspjela zbog čega je pristao na amputaciju. Nova operacija je završila amputiranjem lijeve noge, visoko iznad koljena i to 21. januara.

Jovanka Broz, TitoFoto: Profimedia

 

Tito se poslije ove operacije oporavljao brzo, prebačen je na bolničko liječenje, naručena je proteza iz Njemačke, kao i invalidska kolica na motorni pogon.

Ali onda njegovo zdravstveno stanje počinje da se pogoršava. Prvo su mu bubrezi otkazali, a potom je došlo do upale pluća.

Tito je svakodnevno bio na dijalizi, ali to mu nije pomagalo. Početkom februara je došlo do moždanog krvarenja, da bi 13. februara Tito upao u moždanu komu.

Organi su polako otkazivali i Tito je preminuo 4. maja 1980. godine u 15.05 časova.

Istog dana kada je Tito umro rađena je i obdukcija.

“Poslije šest sati rada završili smo i posljednji čin tada velike drame velike Jugoslavije. Čim je završena obdukcija, otišli smo na Brdo kod Kranja, istuširali se, pokupili stvari i krenuli u Ljubljanu gdje je već bio spreman ‘plavi voz’. Čuo sam da je njegovo tijelo smješteno najprije u limeni, a potom u težak, pretežak sanduk od hrastovog drveta”, rekao je dr Lalević, svedok ovog događaja.

Poslije je sanduk premješten u Beograd gdje je počela sahrana.

Sef Josipa Broza Tita je tada zapečaćen i čuvan 33 godine.

Kada je otvoren u njemu su nađene sljedeće stvari:

  • 29,366 kilograma zlata u polugama i prahu
  • 1.271 komad numizmatičkog novca
  • 2663 zlatnika i dukata
  • 26.219 američkih dolara
  • 149 komada nakita (pripadalo porodici Karađorđević)
  • 36.000 njemačkih maraka
  • plavi safir Romanovih
  • 83 komada dugmadi za manšete, kutije za cigarete, medaljoni, prisvjesci i značke
  • 18 kompleta posuđa od srebra