Dva američka borbena aviona preletjela su Bosnu u ponedjeljak u znak podrške zemlji uoči vojne nacionalističke parade koju su planirali “srpski separatisti” u vrijeme visokih napetosti, piše Guardian.
List dalje navodi kako je američko veleposlanstvo u Sarajevu priopćilo je da je let aviona F16 bio zajednička vježba s bh. snagama, kao i “demonstracija predanosti SAD-a” osiguranju teritorijalnog integriteta BiH u uvjetima “secesionističkih aktivnosti”.
Zrakoplovi su letjeli iznad sjeveroistočnih gradova Tuzle i Brčkog, ali su se navodno mogli čuti u Banja Luci.
Proslave, koje uključuju paradu paravojnih snaga, gesta su prkosa protiv bosanske državnosti, dalje piše Guardian.
Proglašenje Republike Srpske u januaru 1992. godine izazvalo je građanski rat i kampanju etničkog čišćenja Muslimana i Hrvata, u kojoj je život izgubilo 100.000 ljudi, piše Guardian.
Milorad Dodik, predsjednik Republike Srpske za prelete F16 našalio se kako će oni doprinijeti svečanosti obilježavanja obljetnice. U govoru uoči praznika “separatistički vođa” ponovio je svoje dugogodišnje stajalište da je “cilj srpskog naroda srpska država na ovim prostorima”, piše autor teksta.
Dodik je dobio podršku predsjednika susjedne Srbije Aleksandra Vučića koji je najavio vatromet u utorak navečer u Beogradu, sinkroniziran s priredbama u Banjoj Luci i drugim gradovima Republike Srpske.
Ovogodišnja parada održava se u jeku sve većeg broja napada i prijetnji izbjeglicama povratnicima, posebice Bošnjacima i Hrvatima povratnicima u Republiku Srpsku.
U nedjelju su dvojica Srba uhapšena jer su pucali iz vatrenog oružja dok su se vozili pored pored bošnjačke zajednice u Srebrenici, poprištu masakra više od 8.000 većinom bošnjačkih muškaraca i dječaka 1995. godine, što je Haaški sud za ratne zločine ocijenio kao čin genocida
Ovo hapšenje je potom rezultiralo protestima koje je organizovao pop srpske pravoslavne crkve.
“Među povratnicima postoji realan osjećaj nečega čega smo se dugo pribojavali, da Dodikov politički avanturizam i prevarantstvo počinje rađati nasilje”, rekao je Jasmin Mujanović, politolog i autor nedavno objavljene knjige Bošnjaci. : Nacija nakon genocida.
U svom saopćenju od ponedjeljka, američka ambasada je rekla da će Washington “reagovati” ako se bilo ko pokuša otcijepiti od Bosne, napominje autor teksta, te potom navodi riječi Harisa Imamovića, političkog analitičara i bivšeg savjetnik u Predsjedništvu BiH koji je kazao kako zapad ima “problem odvraćanja”.
“Zapadni lideri jednostavno nemaju mehanizme odvraćanja. Oni nemaju vojnu silu [na terenu]”, napomenuo je Imamović.
Mujanović je dodao da su letovi F-16 dobrodošli, ali da je to nedovoljan signal američke odlučnosti.
Dodik je sankcioniran od strane SAD-a zbog korupcije, a od strane Velike Britanije zbog potkopavanja “legitimiteta i funkcionalnosti” bosanske države, piše dalje Guardian.
“Iako je zajednička operacija američkih zračnih snaga i bosanske vojske dobrodošla kao sredstvo odvraćanja, moramo ići dalje,” rekla je Alicia Kearns, predsjednica odbora za vanjske poslove britanskog parlamenta koja je predvodila potez za sankcioniranje Dodika 2022. “Želim vidjeti kako se Ujedinjeno Kraljevstvo ponovno pridružuje EUFOR-u, NATO trupe stacionirane u Brčkom i EU se konačno pridružuju Ujedinjenom Kraljevstvu i SAD-u u sankcioniranju Dodika i njegovih prijatelja.”