Banjalučanka Gordana Lolić kaže da je ostala šokirana cijenama nakon kupovine u marketu, jer u nabavku nije išla od Nove godine.
Čini joj se da se u Banjaluci već ostvaruju najave da bi nakon povećanja najniže plate tu razliku opet mogli da plate građani.
– Kad su prije sve poskupili, stvarno je previše. Pa nema te plate s kojom čovjek danas može na kraj izaći sa svim poskupljenjima. Šokirana sam – razočarano konstatuje Gordana za BL portal dok izlazi iz jednog od marketa.
Na njene riječi se nadovezuje penzioner iz Austrije koji je došao da malo odmori u svojoj Banjaluci. Ne bi u javnost sa svojim imenom, jer je nekad, kako kaže, bio direktor javne ustanove u svom gradu.
– Opet ne mogu da ćutim, pa vama su ovdje austrijske cijene. To nema logike kada uporedimo plate u Beču i ovdje – kaže on.
Od voća i povrća samo je trenutno, kako ističu kupci, povoljan limun, a najviše i dalje neugodno iznanađuje cijena krompira.
Za još desetak feninga poskupila je i flaširana voda. Zadovoljni su najčešće što se ulje, za razliku od ranijeg perioda, drži ispod tri marke. Zato je pola kilograma kafe u marketima sve teže pronaći ispod devet maraka, a jaja nema bez 40 feninga po komadu.
Sa povećanjem minimalne cijene rada sasvim je normalan i novi talas poskupljenja, smatra predsjednik Udruženja poslodavaca Saša Trivić. Ne krije da najave o poskupljenjima samo pristižu, iako je tek prošla polovina mjeseca otkako je Vlada donijela odluku o najnižoj plati.
– Poskupljenja sa povećanjem minimalca su već počela, pa evo vrtići su najavili. Znam da će i pekare poskupiti, ali i trgovci će morati kroz marže. Najviše će poskupiti usluge. Jutros sam platio šišanje 15 maraka, a neki dan je koštalo deset KM. Plata ne pada s neba tako da sve što je na domaćem tržištu i poskupiće. Ko je mislio da će plata povećati se, a ne i cijene – taj ne zna onda ništa o ekonomiji – poručuje Trivić.
Napominje da poskupljenja neće dobro doći ni zaposlenima u javnom sektoru, jer njima plate neće biti povećane.
Minimalac je i podignut da bi se isplatile plate javnom sektoru, jer za njih vlast nije imala para. Na neki način da bi se zakrpilo u državnom sektoru „puklo je po privatnom“. U svakom slučaju radnici kod privatnika će s platom bolje proći – zaključuje Trivić.