Ispovest žene koja je ceo život ulagala u decu koja danas neće ni da je pogledaju mnoge je potresla i pokrenula veliku polemiku. Međutim, iskustvo Miljane (37) iz Loznice napravilo je pravu pometnju i podelilo mišljenja javnosti. Naime, na svadbi svog brata doživela je nešto što ju je ostavilo u šoku.
Njenu šokantnu ispovest koja kruži internetom, prenosimo vam u celosti:
– Želim da podelim jedno iskustvo koje mi se desilo u životu, kojeg se ne stidim, ali s druge strane, ne znam koliko su pametne odluke mog brata. Moj brat se upoznao sa sadašnjom ženom još na početku studija, a pošto su malo duže studirali, tek nedavno su odlučili da se venčaju.
Ona je poreklom iz Novog Pazara. Odmah da se zna da nemam ništa ni protiv koga, pre svega smatram da je svako ko živi u Srbiji Srbin, kao što je svako ko živi u Americi Amerikanac, bez obzira na veroispovest, ali mi potičemo iz patrijarhalne porodice (možda ni to nije dobro) i bili smo zatečeni njihovom svadbom.
Prvo, oni su imali klasično venčanje u Beogradu u subotu (brat nije hteo da to bude u Loznici), a onda su u nedelju svi svatovi išli i u Novi Pazar. Mlada je iz bogate porodice i njeni su želeli da se napravi veliko venčanje, kakvo samo oni mogu da prirede. Mi smo svi put tog mesta krenuli.
Venčanje nije bilo u crkvi, nisam to ni očekivala. Išli smo u restoran na obodu mesta, koji je stvarno lep. Divno su aranžirali sve, njena familija je jako ljubazna bila. Odmah da dodam i da mi nismo s njima ugovarali ništa oko veselja u njihovom mestu, jer kakve veze ima… Već smo jedno pravili u Beogradu, pa hajde još jedno kod mlade! Ono što nas je sve jako iznenadilo desilo se kad smo naručivali piće da pijemo.
Rekli su za pivo – nema. Za rakiju – nema. Na celoj svadbi se nije služio alkohol. Kad se nismo prevrnuli… Ne treba nama da se opijamo ili šta već nego da nazdravimo. A dobro znam da muslimani po Bosni i Srbiji piju alkohol, jer ne žive u Saudijskoj Arabiji nego u Evropi, što je i normalno.
A onda me je ova odluka baš začudila, jer ipak je moj brat mladoženja, a ne ona! Nismo ništa mi njima rekli, ispoštovali smo odluku. Brat se pravi lud, neće da komentariše ništa što se tiče snajke, a mi isto tako ćutimo, šta da radimo.
Posebno što je čudno je da njeni žive u inostranstvu odavno i da su ovde došli da pljunu pare za svadbu na svoj način. A mi ostadosmo suva grla. Ne znam je li normalno to, ali ako već žele moderan brak, bez crkve, bez običaja, opušteno sve… onda zašto moramo da pijemo sokiće umesto šampanjca i neke domaće rakije, završava svoju ispovest ova devojka.
BONUS: 👇🏻 🤩 🤩 👇🏻
Iako nas takve infekcije mogu fizički onemogućiti ili čak i ubiti, um čovjeka i želja za opstankom najaktivniji su upravo u takvim trenutcima. Stoga nije neobično da se posljednjih desetljeća istražuju biološki aktivne tvari izolirane iz biljnih vrsta koje ostvaruju antagonističko djelovanje na različite vrste patogenih mikroorganizama. Dokazi o njihovoj djelotvornosti otvaraju mogućnosti njihove primjene u sprječavanju ili ublažavanju posljedica nekih infekcija.
Antagonističko djelovanje eteričnih ulja na mikroorganizme
Brojna eterična ulja imaju dokazana protubakterijska i protugljivična svojstva, a ostvaruju i određenu protuvirusnu aktivnost. Među njima, ovisno o njihovu kemijskom sastavu, postoje značajne razlike u pogledu vrste i intenziteta takvog djelovanja. Neka od njih su uspješnija u zaustavljanju rasta i razmnožavanja bakterija, dok su druga djelotvornija u borbi protiv gljivica, a samo manji broj među njima je uspješan i kod virusnih infekcija.
Objavljene znanstvene rezultate o antimikrobnoj aktivnosti eteričnih ulja i njihovu djelovanju na ljudski organizam aromaterapija integrira u stečena znanja i iskustva rada s eteričnim uljima.
Protubakterijsko djelovanje eteričnih ulja
Protubakterijsko djelovanje je najznačajnije i najpoznatije svojstvo eteričnih ulja koje se lakše i brže dokazuje i prati od ostalih njihovih bioloških učinaka. Zbog toga je ono uspješno potvrđeno i brojnim laboratorijskim analizama. Učinci eteričnih ulja na bakterije se provjeravaju metodom aromatograma koja je u osnovi identična s antibiogramom – aromatogram nam pruža dokaz o stvarnim učincima eteričnih ulja na pojedine bakterije. Na ovaj način možemo utvrditi koja je minimalna inhibitorna koncentracija (MIC) eteričnog ulja koja odgovara bakteriostatskom učinku to jest najnižoj koncentraciji antimikrobnog agensa kojom se inhibira vidljiva proliferacija mikroorganizama nakon inkubacije tijekom noći) te koja je njegova minimalna baktericidna koncentracija (MBC), to jest najniža koncentracija antibakterijskog agensa koja je neophodna da bi se usmrtila određena bakterijska vrsta.
Mehanizmi koji sudjeluju u protubakterijskim učincima eteričnih ulja uglavnom su poznati i najvjerojatnije se odvijaju prema dva osnovna principa:
- uzrokuju nepovratnu štetu na bakterijskoj stijenci što u konačnici dovodi do njezine smrti
- inhibiraju proizvodnju bakterijskih toksina koji su često odgovorni za pokretanje infekcije i upalnog procesa.
Eterična ulja izraženog protubakterijskog djelovanja
Među eteričnim uljima najsnažnijeg protubakterijskog djelovanja su ona u čijem sastavu dominiraju fenolni i fenilpropanoidni spojevi. Ove sastavnice snažnog djelovanja sprječavaju rast i razmnožavanje većine bakterija. Baktericidno djelovanje ostvaruju i kod bakterija najotpornijih na antibiotike poput Staphylococcus aureus ili Pseudomonas aeruginosa.
Fenolni spojevi se ubrajaju među agresivnije sastavnice eteričnih ulja što znači da mogu izazvati i štetne učinke na koži pa ih valja oprezno koristiti u propisanom razrjeđenju i pod nadzorom stručne osobe.
Među fenolne sastavnice ubrajamo timol i karvakrol koji su dominantni spojevi u eteričnim uljima nekih kemotipova timijana (Thymus vulgaris) i origana (Origanum compactum), primorskog vriska (Satureja montana), ajovana (Trachyspermum ammi) i dr.
Eugenol se ubraja u fenilpropanoidne spojeve, a s različitim udjelima sudjeluje u sastavu brojnih eteričnih ulja. Jedan je od dominantnih sastojaka eteričnog ulja klinčićevca (Eugenia caryophyllata), lista cimetovca (Cinnamomum zeylanicum), svetog tamjanovca (Boswellia sacra), a sadrži ga i lovor (Laurus nobilis).
U spojeve s vrlo izraženim protubakterijskim djelovanjem ubrajaju se i različiti terpenski alkoholi, među kojima se posebno ističe terpinen-4-ol, djelotvoran kod raznih vrsta bakterija i gljivica. On je jedan od glavnih nositelja snažnog protubakterijskog djelovanja eteričnog ulja čajevca (Melaleuca alternifolia). Većina ostalih terpenskih alkohola pokazuje selektivno djelovanje pa npr. linalol (lavandin, Lavandula x intermedia, lavanda, Lavandula angustifolia) djeluje bolje na bakterije, a geraniol (palmaroza, Cymbopogon martini) nešto bolje na gljivice.
Protubakterijski učinak ostvaruju i drugi alkoholi, zatim neki terpenski aldehidi i oksidi. Brojna su eterična ulja koja se primjenjuju sa svrhom smanjenja broja bakterija. Primjeri mogu biti: cimetovac kora i list (Cinnamomum zeylanicum), eukaliptus (Eucalyptus globulus), ružmarin kt cineol (Rosmarinus officinalis), egipatski geranij (Pelargonium x asperum CV Egypt), limunska trava (Cymbopogon citratus i Cymbopogon fexsuosus) i druga.
Protuvirusno djelovanje eteričnih ulja
Eterična ulja koja posjeduju antivirusni potencijal korisna su nam i zbog puno niže toksičnosti u odnosu na konvencionalne lijekove koji se koriste za ublažavanje simptoma virusnih infekcija.
Mehanizmi djelovanja eteričnih ulja na viruse nisu sasvim pouzdano dokazani. Pretpostavlja se da u pojedinim slučajevima ona mogu u kontaktu s virusima utjecati na neke njihove biološke funkcije, pri čemu se virusi mijenjaju i postaju prepoznatljiviji i dostupniji našem imunosnom sustavu koji ih tada lakše eliminira. Bolja djelotvornost postiže se kombiniranjem dvaju ili više eteričnih ulja komplementarnih učinaka.
Najveći broj objavljenih rezultata istraživanja i laboratorijskih ispitivanja antivirusne aktivnosti eteričnih ulja se odnosi na njihov utjecaj na viruse Herpes simplex tipa I i II, ali sve više se spominju i njihovi postignuti učinci i u prevenciji i liječenju infekcija izazvanih drugim virusima.
Među nekoliko eteričnih ulja značajnog antivirusnog djelovanja najpoznatija i najsnažnija su: mandravasarotra poznata i kao saro (Cinnamosma fragrans), čajevac (Melaleuca alternifolia) i ravensara/ravintsara (Cinnamomum camphora ct cineol).
Svoj doprinos protuvirusnom djelovanju daju i druga eterična ulja poput klinčićevca (Eugenia caryophyllata), cimetovca, kore i lista (Cinnamomum zeylanicum), paprene metvice (Mentha x piperita), limuna (Citrus limonum), ružmarin kt 1,8-cineola (Rosmarinus officinalis), petitgraina (list) gorke naranče (Citrus aurantium ssp. amara) i dr.