Kada posjećujemo benzinsku pumpu, očekujemo da ćemo u rezervoar uliti točno onoliko goriva koliko pokazuje brojilo, bilo da se radi o litrama ili cijeni koju plaćamo. No, kako možemo biti sigurni da smo stvarno dobili navedenu količinu goriva?
Nažalost, ne možemo uvijek biti potpuno sigurni. Postoji trik kojim se to može provjeriti. Pumpe na benzinskim postajama su homologirane, plombirane i baždarene kako bi se spriječila manipulacija. Ipak, nepošteni pojedinci ponekad uklone plombu, modificiraju brojilo i natjeraju vozače da plate za više goriva nego što su stvarno dobili, što je krivično djelo.
Benzinske pumpe su obvezne svake godine proći inspekcijski pregled. Ministarstvo ekonomije utvrđuje protokole za provjeru, uključujući provjeru brtvi i količine goriva koja se isporučuje, pri čemu odstupanje ne smije biti veće od 0,5% volumena.
Jedan lanac benzinskih pumpi u EU objašnjava da sve benzinske pumpe, prema zakonu, moraju omogućiti testiranje u epruveti ako to zatražite. Ovo je brz i jednostavan način da se provjeri ispravnost automata. Testiranje se sastoji od ulijevanja goriva u volumetrijski instrument umjesto u rezervoar, kako bi se provjerilo je li isporučena tražena količina goriva.
Ovaj instrument je također kalibriran i zapečaćen, pa se njime ne može manipulirati. Ako se utvrdi da količina goriva ne odgovara onome što pokazuje brojilo, lanac benzinskih pumpi može biti kažnjen, a pumpe koje varaju mogu biti zatvorene.
Svaki vozač može pokrenuti sudski postupak ako pumpa odbije testiranje u epruveti. Srećom, ovakve manipulacije su danas rjeđe nego prije, a vozači bi trebali postati sumnjičavi ako uočuju nesklad, poput točenja 54 litre u spremnik kapaciteta 50 litara, piše Jutarnji.hr.