Američki predsjednik Joe Biden nadao se da će predstaviti čvrst međunarodni odgovor na napade jemenskih Huti na brodarstvo Crvenog mora lansiranjem novih pomorskih snaga, ali čini se da sedmicu dana nakon pokretanja inicijative mnogi saveznici ne žele biti povezani s time, da li javno ili uopšte, piše Reuters.
Dvojica američkih evropskih saveznika koji su navedeni kao suradnici u operaciji Prosperity Guardian – Italija i Španija – izdali su izjave u kojima se čini da se distanciraju od pomorskih snaga.
Pentagon kaže da su snage odbrambena koalicija od više od 20 nacija kako bi se osiguralo da trgovina vrijedna milijarde dolara može slobodno teći kroz vitalni brodski put u vodama Crvenog mora kod Jemena.
Međutim, skoro polovina tih zemalja do sada se nije javila da prizna svoj doprinos ili dozvolila SAD da to učine. Ti doprinosi mogu varirati od slanja ratnih brodova do slanja štabnog oficira.
Kako navodi Reuters, nespremnost nekih saveznika SAD-a da se povežu s tim naporima djelimično odražava nesuglasice nastale sukobom u Gazi. Biden održavao čvrstu podršku Izraelu čak, dok je sve više kritika iz međunarodne zajednice zbog izraelske ofanzive u kojoj je, prema podacima ministarstva zdravlja Gaze, ubijeno više od 21.000 Palestinaca.
“Evropske vlade su veoma zabrinute da će se dio njihovog potencijalnog biračkog tijela okrenuti protiv njih“, rekao je David Hernandez, profesor međunarodnih odnosa na Univerzitetu Complutense u Madridu, napominjući da je evropska javnost sve kritičnija prema Izraelu i oprezna da ne bude uvučena u sukob.
Huti koje podržava Iran napali su ili zaplijenili desetak brodova raketama i bespilotnim letjelicama od 19. novembra, pokušavajući nanijeti međunarodnu cijenu zbog izraelske kampanje.
Mornarice Sjedinjenih Država, Velike Britanije i Francuske oborile su bespilotne letjelice ili projektile koje su lansirali Huti.
Osoba upoznata sa razvojem događaja rekla je novinarima Reutersa da SAD vjeruju da eskalacija napada zahtijeva međunarodni odgovor odvojen od sukoba u Gazi.
Crveno more je ulazna tačka za brodove koji koriste Suecki kanal, koji obrađuje oko 12% svjetske trgovine i od vitalnog je značaja za kretanje robe između Azije i Evrope.
Dok SAD kažu da se 20 zemalja prijavilo za njihovu pomorsku operativnu grupu, objavile su samo konkretno 12 zemalja.
“Dozvolićemo i drugim zemljama, prepustićemo im da razgovaraju o svom učešću“, rekao je američki general-major Patrik Rajder novinarima prošle nedelje.
EU je signalizirala svoju podršku pomorskoj operativnoj grupi zajedničkom izjavom u kojoj se osuđuju napadi Hutija.