BRAČNI PAR NA TAVANU NAŠAO MASKU I PRODAO JE ZA 150 EURA: Kada su uskoro vidjeli jednu vijest u novinama, UMALO NISU PALI U NESVIJEST

BRAČNI PAR NA TAVANU NAŠAO MASKU I PRODAO JE ZA 150 EURA: Kada su uskoro vidjeli jednu vijest u novinama, UMALO NISU PALI U NESVIJEST



Francuski par prodao je predmet pronađen na tavanu za 150 eura, ali se ispostavilo da je u pitanju afrička maska vrijedna milione eura. Zbog toga preko suda potražuju dio novca koji je dostignut na aukciji. Istovremeno, kulturni aktivisti kažu da maska mora biti vraćena u Gabon.

Penzionisani francuski par koji je prodao afričku masku trgovcu polovnom robom za 150 evra, na sudu traži deo prihoda nakon što je predmet na aukciji dostigao cijenu od 4,2 miliona eura.

Slučaj maske sa tavana pokrenuo je brojna pitanja o afričkom kulturnom naslijeđu koje je opljačkala kolonijalna Francuska i aktivisti insistiraju da redak se artefakt, umjesto da ode kod novog vlasnika, vrati Gabonu.

Neimenovani par, za koji je objavljeno samo da imaju 88 i 81 godinu, te da je nastanjen u departmanu Er i Loar, jugozapadno od Pariza, odlučio je da proda kuću za odmor u Garu, na jugu Francuske, zbog čega je i tavan morao da bude raščišćen.


Kontaktirali su trgovca polovnom robom koji je kupio nekoliko predmeta, uključujući drvenu masku, koja je sakupljala prašinu u potkrovlju.

Maska je pripadala dedi vlasnika kuće, koji je u kolonijalno vrijeme bio guverner u Africi.

Šest mjeseci kasnije, vremešni supružnici su „skoro pali sa stolice“ kada su pročitali vijest o aukciji u Monpeljeu na kojoj se prodaje rijetka i vrijedna maska iz 19. vijeka koja je djelo naroda Fang iz Gabona.

Prepoznali su masku na fotografiji. Prepoznatljiv stil izrade opisan je kao inspirativan za umjetnike Pabla Pikasa i Amedea Modiljanija, a za masku je bilo navedeno da je jedna od svega dvanaestak sličnih u svijetu.

U aukcijskom katalogu je objašnjeno kako je masku nabavio čovjekov rođak, „francuski kolonijalni guverner Rene-Viktor Edvard Moris Furnije (1873-1931), oko 1917. godine, pod nepoznatim okolnostima, vjerovatno tokom turneje u Gabonu”.

Prodaja je uzbunila stručne umjetničke krugove, a jedan zvaničnik aukcijske kuće rekao je za francusku TV: „Ova vrsta maske je čak ređa od slike Leonarda da Vinčija – znamo za 22 slike velikog majstora, ali znamo samo za 10 do 12 maski koje su napravili različiti majstori naroda Fang u Gabonu“.

Na aukciji, u martu 2022, maska je prvobitno procijenjena na oko 300.000 eura, ali ju je za 4,2 miliona eura dobio neimenovani kupac koji je u licitaciji učestvovao preko telefona.

Članovi gabonske zajednice na jugu Francuske prisustvovali su aukciji u znak protesta, rekavši da maska nikada nije trebalo ni da bude u ponudi licitacije i da mora biti vraćena u Gabon.

Slučaj penzionisanog para predstavljen je pred sudom u gradiću Aleu u utorak, a advokati para tvrdili su da bi s pravom trebalo da dobiju zaradu od aukcije nakon što su masku predali prodavcu za nepravednu cijenu od 150 eura.

„Čovjek mora biti pošten; moji klijenti nikada ne bi masku prodali po toj cijeni da su znali da je riječ o izuzetno rijetkom predmetu“, rekao je francuskim medijima u oktobru advokat para Frederik Mansa Žafre.

Solanž Bizu, iz udruženja “Collectif Gabon Occitanie”, koja je prisustvovala aukciji sa ostalim članovima gabonske zajednice, bila je u utorak i na sudu.

„Ta maska je ukradena u kolonijalna vremena. Sva ova umjetnička djela – a toliko ih vidimo u muzejima – su oduzeta, a ljudima koji su ih napravili rečeno je da su đavolja djela i da umjesto toga treba da vjeruju u Bibliju. I od tog trenutka, ovi artefakti su se pojavili u Evropi, čineći još bogatijim ljude koji su decenijama zarađivali na njima i njihovom radu“, rekla je Solanž Bizu.

„Danas se ovaj sudski spor odnosi na unuke guvernera protiv trgovca polovnom robom. Ali niko od njih nije legitiman nasljednik ove maske. Ono što želimo je restitucija ove maske, to jest vraćanje Gabonu. Ova maska ima dušu, služila je za uspostavljanje pravde u našim selima. Na sudu se raspravljalo o moralu, ali šta je sa moralom pljačke umjetničkih djela i našeg dostojanstva? Gdje je tu moralnost?“, istakla je Bizuova.

Sudska odluka o tome da li dio prihoda treba da pripadne bračnom paru očekuje se u decembru.

Francuski predsjednik Emanuel Makron je posle svojih prvih izbora 2017. godine pozvao na restituciju umjetničkih djela iz francuskih muzejskih kolekcija, rekavši: „Ne mogu da prihvatim da se veliki dio kulturnog naslijeđa nekoliko afričkih zemalja nalazi u Francuskoj“.

Kurir.rs/RTS