D okazano pomaže kod zapaljenja zgloba koljena, japanski autori ukazuju na odlične efekte kurkumina kod karcinoma debelog crijeva, a kineskih kod karcinoma bešike i pluća
Ovu božansku biljku većina upotrebljava kao dodatak jelima, zbog intenzivnog primamljivog mirisa, ne znajući da se kurkuma već vijekovima koristi u liječenju i najtežim bolestima. Ljudi ovu moćnu biljku iz Azije najčešće koriste za probavne smetnje, zapaljenske procese, rane, probleme sa želucem, manje posjekotine i povrede mušića.
Prema istraživanjima naučnika, kurkumin takođe može pomoći ljudima da spreče rak. Pun je antigljivičnih i antibakterijskih svojstava koja mogu da nam pomognu u borbi protiv brojnih bolesti. Istraživanje tvrdi da kurkumin može da pomogne ćelijama da prežive jaku upalu.
Takođe štiti DNK. Utiče na 700 gena u našem tijelu i liječi više od 70 zdravstvenih problema. Njegova antiupalna svojstva mogu nam pomoći da izliječimo stanje kao što je osteoartritis.
Mnogi stručnjaci tvrde da kurkuma može da nam pomogne da izlečimo probleme sa jetrom, probleme sa disanjem, autoimune poremećaje i neurološke probleme.
„Glavni aktivni sastojak biljke kurkume je kukumin, koji je u eksperimentima pokazao brojna povoljna dejstva kod zapaljenskih stanja. On se često označava kao kurmerik. Inhibira različite zapaljenske enzime. On djeluje i smanjivanjem aktivacije gena za zapaljenje, kroz inhibiciju jednog od tzv. transkriptivnih faktora nuklearni faktor kapa B, inhibira i brojnih citokina, molekula koje pokreću zapaljenje“, kaže doktor Branimir Nestorović.
U velikoj studiji iz Indije iz 2014. godine, kurkumin je bio podjedanko dobar u suzbijanju simproma zapaljenja zgloba koljena kao visoka doza ibuprofena, naš Brufen u dozi od 800 mg. U istraživanju iz 2017. identifikovan je još jedan polifenol, kalebin A, veoma izraženom antizapaljenskom aktivnošću.
„Međutim, oblast gdje se danas najviše ispituje primjena je u liječenju karcinoma. U preglednom članku objavljenom 2017. godine u prestižnom časopisu Anali Njujorške Akademije Nauka, pokazuje odličan efekat kurkumina na dugovečnost, očuvanje aktivnosti jednog enzima koji je kritičar za odbranu organizma od karcinoma. Ovaj enzim, nazvan tumor supresorna fosfataza i analog tenzina, suzbija umnožavanje tumorskih ćelija i često je nedovoljno aktivan u karcinomima. U preglednom članu iz 2017. grupa italijanskih onkologa potvrđuje vrednost kukurmina, ali i sulforafena iz brokolija i epigalokatehina iz čaja kod karcinoma dojke. Polifenoli iz svih ovih izvora su izuzetno korisni u malignih bolesnika. Japanski autori ukazuju na odlične efekte kurkumina kod karcinoma debelog crijeva, a kineski kod karcinoma bešike i pluća.“ „
Posebno je pozitivan efekat polifenoma vidljiv u neurodegenerativnim bolestima. Međutim, pozitivan efekat je umanjen relativno slabom apsorpcijom kurkumina iz crijeva – slabo se rastvara u vodi, kao i brzom eleiminacijom iz organizma, što čini njegovu primjenu tu adekvatnoj dozi teškom. Stoga se poslednjih godina daje u obliku nanočestica, posebno prilagođenih za dobru bioraspoloživost u organizmu“.
Nestorović objašnjava da ne možete pojesti dovoljno karija da imate efikasan antitumorski efekat, ali možete da nađete dijetetske suplemente sa nančesticama kurkume, koja je izuzetno koristan polifenski lijek.
Med sa kurkumom – Doktori ne znaju da objasne ovu moć
Ova kombinacija može pomoći u borbi protiv brojnih bakterija, a sačuvaće dobre bakterije u crijevima.
Ovako ćete spremiti ovu moćnu mješavinu:
Sastojci:
1 kašika kurkume u prahu
100 g meda
Priprema i konzumiranje:
Pomiješajte sastojke u staklenoj tegli.
Uzimajte po kašičicu ove mješavine na svaki sat ukoliko ste prehlađeni. Sutradan, uzimajte po kašičicu na svaka 2 sata. Slkedećeg dana uzmite dozu 3 puta u toku dana.
Nikako nemojte da progutate mješavinu odmah, neka vam se polako topi u usta.
Svakodnevno možete da stavljate po kašičicu ove smkese u čaj kako biste imali optimalne rezultate
BONUS: 👇🏻 🤩 🤩 👇🏻
Bol u trbuhu (abdominalna bol) može biti uzrokovana upalom ili bolešću koja zahvaća bilo koji organ ili krvne žile u trbušnoj šupljini, stoga se lokalizacija boli i njezine karakteristike mogu znatno razlikovati
Bol u trbuhu nije jednoznačan pojam
S ozirom na zahvaćenost organskih sustava, izvor bolova može biti:
- probavni sustav (želudac, žučni mjehur i žučni vodovi, jetra, gušterača, slezena i crijeva – tanko i debelo crijevo)
- mokraćni sustav (bubrezi, mokraćovodi, mokraćni mjehur, mokraćna cijev)
- reproduktivni sustav (maternica i jajnici kod žena, odnosno prostata i testisi kod muškaraca
- mišićno-koštani sustav (npr. bol koja potječe iz kralježnice zbog iritacije živca i širi se prema trbuhu, ozljede mišića trbušne stijenke…).
Abdominalna bol najčešće je posljedica manjih tegoba i brzo prolazi, no ako dulje traje može biti odraz ozbiljnijeg stanja, stoga je nikako nemojte ignorirati.
Lokalizacija bolova u trbuhu
Bolovi u DESNOM GORNJEM dijelu trbuha uzrokovani su bolestima sljedećih organa:
- jetra
- žučni mjehur
- žučni vodovi
- kolon (debelo crijevo)
- slijepo crijevo (crvuljak ili appendix)
- desni bubreg.
Bolovi u SREDIŠNJEM GORNJEM dijelu trbuha (odmah ispod prsne kosti) uzrokovani su bolestima sljedećih organa:
- srce
- želudac
- dvanaesnik
- gušterača
- crijeva (poprečno debelo crijevo).
Bolovi u LIJEVOM GORNJEM dijelu trbuha uzrokovani su bolestima sljedećih organa:
- srce
- želudac
- gušterača
- lijevi bubreg
- crijeva (posljednji dio poprečnog debelog crijeva)
- pluća (lijeva poplućnica ili pleura)
- slezena.
Bolovi u DESNOM DONJEM dijelu trbuha uzrokovani su bolestima sljedećih organa:
- crijeva (crvuljak, slijepo crijevo, uzlazno debelo crijevo)
- mokraćni sustav (bubreg, desni mokraćovod)
- ženski genitalni sustav.
Bolovi u LIJEVOM DONJEM dijelu trbuha uzrokovani su bolestima sljedećih organa:
- crijeva (silazno i sigmoidno debelo crijevo)
- mokraćni sustav (bubreg, lijevi mokraćovod)
- ženski genitalni sustav.
DIFUZNI bolovi u trbuhu mogu biti izrokovani sljedećim patološkim procesima:
- akutna upala gušterače
- dijabetička ketoacidoza
- upala crvuljka u početnoj fazi
- gastroenteritis
- opstrukcija crijeva
- peritonitis (upala potrbušnice)…
Zbog spolnih razlika, bolovi u donjem dijelu trbuha kod žena i bolovi u donjem dijelu trbuha kod muškaraca mogu upućivati na sasvim drugačiji uzrok.
Karakteristike boli u trbuhu
- prema mjestu pojavljivanja: lokalizirana, lokalizirana sa širenjem u neki dio tijela, difuzna
- prema trajanju: akutna (nastaje naglo, iznenada) ili kronična (ponavlja se povremeno i/ili traje dulje vrijeme)
- prema jakosti: ne postoji objektivno mjerenje boli nego se procjena temelji na osobnom doživljaju
- prema kvaliteti: grč, tupa bol, oštra bol, žarenje, peckanje.
Akutna bol u trbuhu
Nastaje naglo, iznenada i može ukazivati na:
- upalni proces (npr. upala žučnog mjehura, upala jetre, upala gušterače, upala slijepog crijeva, upala divertikula u crijevima itd.)
- rupturu abdominalne aneurizme s krvarenjem u trbušnu šupljinu
- perforirani želučani ili duodenalni ulkus
- zapletaj crijeva (ileus)
- ginekološku patologiju kod žena (npr. vanmaternična trudnoća, torzija ciste jajnika, endometrioza i druga upalna zbivanja u zdjelici)
- urološku patologiju (bubrežne kamence ili jaku upalu mokraćnih putova)
Ako imate iznenadnu, mučnu bol u trbuhu, odmah potražite liječničku pomoć, jer može biti znak ozbiljne bolesti koja zahtijeva neodgodivo liječenje.
Kronična bol u trbuhu
Najčešće nije opasna po život i u većini slučajeva je posljedica nesaniranih upalnih procesa u akutnoj fazi ili procesa koji nisu reagirali na liječenje, osim u slučaju ako je kronična bol jedan od simptoma zloćudnog procesa.Ovdje treba spomenuti takozvane funkcionalne gastrointestinalne poremećaje kao najčešća u patološka stanja koji se manifestiraju nespecifičnim probavnim tegoba, među ostalim i bolovima.
Neki od uzroka dugotrajnih ili ponavljajućih bolova u trbuhu mogu biti:
- kronični gastritis
- kronični pankreatitis
- peptični ulkus na sluznici želuca ili dvanaesnika (početnog dijela tankog crijeva)
- gastroezofagealna refluksna bolesti
- sindrom iritabilnog crijeva
- upalne bolesti crijeva (Crohnova bolest i ulcerozni kolitis)
- celijakija
- konstipacija
- ginekološka problematika (npr. ciste jajnika)
- ponavljajuća infekcija mokraćnog sustava, itd.
Što poduzeti u slučaju bolova u trbuhu
Nemojte se upuštati u samoliječenje, jer na taj način otežavate kasniji dijagnostički postupak. Koliko god mislili da je vaša situacija slična situaciji nekog iz vaše blizine, nemojte da vas to zavara i navede na krive postupke. Isto tako, nije uputno sakupljati savjete o liječenju putem internetskih stranica ili foruma. To nije način niti za postavljanje dijagnoze, a kamoli za (samo)liječenje.
Na tržištu su dostupni brojni lijekovi koji su u ljekarnama dostupni bez recepta. No, pri tome uvijek imajte na umu da se prije uzimanja takvih lijekova trebate posavjetovati s liječnikom ili ljekarnikom te da na uzimanje takvih lijekova trebate upozoriti svog liječnika kojem ćete se obratiti za pomoć zbog svojih tegoba.
Situacije kada svakako trebate potražiti liječničku pomoć, jer je moguće da se radi o ozbiljnom stanju:
- bol se brzo pogoršava
- bol ne nestaje ili se vraća
- neočekivani gubitak kilograma
- neobičan iscjedak iz rodnice
- krv u stolici
- stalne promjene u navici pražnjenja crijeva.
Dijagnostika boli u trbuhu
Dijagnostički postupci u slučaju abdominalne boli ovise o tome kakvu bol osjećate i gdje te koliko dugo to traje.
Standardna dijagnostička obrada uključuje fizikalni pregled i uzimanje povijesti bolesti te laboratorijske pretrage (krvi i mokraće, po potrebi i stolice).
U dodatne pretrage spadaju radiološke metode pregleda abdomena (rtg trbuha s kontrastom ili bez kontrasta, ultrazvuk abdomena i kompjutorizorana tomografija), endoskopske pretrage (ezofagogastroduodenoskopija, kolonoskopija…).
Bolesti i stanja sa simptomom boli u trbuhu
Bolesti i stanja koja mogu uzrokovati bol u trbuhu:
- akutni apendicitis (upala slijepoga crijeva)
- akutni kolangitis (upala žučnih vodova)
- akutni kolecistitis (upala žuči, upala žučnog mjehura)
- akutni pankreatitis (upala gušterače)
- akutni peritonitis; intestinalna okluzija
- akutna žuta atrofija jetre
- gastritis
- hemoroidi
- hepatitis
- intestinalna okluzija (opstrukcija crijeva)
- jetrena ciroza
- karcinom gušterače
- karcinom jetre
- karcinom kolona
- karcinom rektuma
- karcinom želuca
- karcinom žučnih puteva
- mukomembranozni enterokolitis
- neuroza želuca
- portalna hipertenzija
- putridne i fermentativne intestinalne dispepsije
- ulkus dvanaesnika
- ulkus želuca
- žučni kamenci.