Da bi se trajno uklonio problem lošeg zadaha

Da bi se trajno uklonio problem lošeg zadaha, potrebno je pronaći uzrok i eliminisati ga – lečenjem, ali i prevencije radi treba i nadalje sprečiti mogućnost za nastanak preduslova za razvoj zadaha.

Svež dah pruža samopouzdanje u svakodnevnoj komunikaciji sa drugim ljudima. Ako se sumnja na zadah iz usta, kao prva pomoć koriste se žvake i bombone aromatičnih ukusa i mirisa. Međutim, da bi se trajno uklonio problem, potrebno je pronaći uzrok i eliminisati ga – lečenjem, ali i prevencije radi treba i nadalje sprečiti mogućnost za nastanak preduslova za razvoj zadaha.

Uzroci

Intenzitet mirisa koji se normalno javlja pri izdisaju uobičajeno zavisi od: doba dana (ujutro je intenzivniji, pošto se noću luči manje pljuvačke, pa postoje uslovi za razvoj anaerobnih bakterija, koje stvaraju sumporna jedinjenja neprijatnog mirisa), starosti (intenzitet mirisa se povećava sa godinama) i gladi kod nekih ljudi.

– U usnoj duplji (loša higijena zuba i desni, oboljenja zuba, paradontopatija, afte, čirevi i infekcije u usnoj duplji). Ostaci hrane koja zaostaje u ustima, između zuba, hrana su za bakterije koje stvaraju neprijatan miris. Nakon stomatoloških intervencija, zbog raspadanja krvnog koaguluma ili kod postojanja obolelih, polomljenih, karioznih zuba, gde se raspada hrana pod dejstvom bakterija, nastaje neprijatan zadah. Ustanovljeno je da kod parodontopatije neprijatan zadah stvaraju mikroorganizmi koji žive u paradontalnim džepovima.

Namažite med i cimet na hleb i jedite svaki dan: Evo zašto!

– Suva usta su znak da se ne stvara dovoljno pljuvačke, koja služi za vlaženje i čišćenje usne duplje. U toku sna se luči manja količina pljuvačke, pa to može biti razlog nastanka „jutarnjeg zadaha“. Radi smanjenja ovog uticaja poželjno je spavati zatvorenih usta. Kada nema dovoljno pljuvačke koja prirodno čisti usta, na gornjoj strani jezika mogu da se nakupe odumrle ćelije sluzokože, bakterije čijim rapadanjem nastaje neprijatan miris. Suva usta nastaju i kao posledica upotrebe nekih lekova (antidepresivi, antihistaminici, antiholinergici) ili kao simptom drugih oboljenja, npr. dijabetes, prehlada. U menopauzi je smanjeno lučenje pljuvačnih žlezda, pa usta mogu ostati suva.

– Pušenje – miris duvana se oseća satima posle pušenjaUnošenje određene hrane, alkoholnih pića, lekova (beli i crni luk, riba, neka alkoholna pića)

– Dehidriranje organizma (povišena temperatura, proliv, povraćanje)

– Oboljenja disajnih organa (infekcije sinusa, oboljenja bronhija i pluća, ždrela, krajnika)

– Oboljenja organa za varenje (gorušica, hijatus hernija)

– Druga sistemska oboljenja

Svakog dana popijte čašu slane vode: Evo šta će se dogoditi! (RECEPT)

Provera

Da se ne bi desilo da osoba koja ima zadah iz usta poslednja sazna za to, postoje tehnike koje služe za proveru zadaha iz usta.

1. Pitati člana porodice ili „proverenog” prijatelja. Ustanovljeno je da zbog adaptacije čula mirisa osoba teško može sama odrediti da ima neprijatan zadah. Iz tog razloga, korisno je konsultovati navedene osobe.

2. Poližite dlan i pričekajte da vlaga ispari, nakon toga pomirišite kožu, ako koža ima zadah to znači da on potiče od pljuvačke.

3. Duboko udahnite, prekrijte usta rukama, pa izdahnite i ponovo udahnite na nos (zatvorenih usta) da biste omirisali sopstveni zadah.

4. Stomatolog vam može izmeriti nivo sumpornih jedinjenja u zadahu upotrebom posebnog uređaja.

Loš zadah, neugodan miris znoja i nogu: Recept za napitak koji eliminiše neprijatne mirise tela!

 

Lečenje

 

Obično se počinje sa upotrebom žvaka i bombona za osvežavanje daha (većina sadrži aromu mente) ili žvakanje lista mente, izbegavanje hrane jakog mirisa i pušenja, češćim pranjem zuba, čišćenjem jezika (da bi se odstranile izumrle ćelije i bakterije), ispiranjem rastvorima za dezinfekciju usne duplje, čajem od žalfije, upotrebom konca za zube (najmanje jednom dnevno). Osobe koje nose zubne proteze važno je da posebno brinu o održavanju higijene proteze, uveče obavezno izvadite protezu i temeljno je očistite pre ponovnog korišćenja ujutro.

Rastvori za ispiranje usta često sadrže alkohol koji može dodatno isušivati usnu duplju, pa se savetuje upotreba bezalkoholnih preparata. Biljni lekovi koji se mogu koristiti za ispiranje usta su: čaj od žalfije, nane, kantariona.

Šoljica zelenog ili crnog čaja osvežava dah, jer sadrži polifenole, koji sprečavaju nastanak bakterija koje uzrokuju zadah iz usta. Utvrđeno je da je upotrebom zelenog ili crnog čaja nivo sumpornih jedinjenja u usnoj duplji smanjen za 30 odsto.

Ne brukajte se kod ginekologa: Evo šta ne smete da radite na pregledu!

U slučaju postojanja pokvarenih ili polomljenih zuba treba se što pre obratiti stomatologu, jer su ova mesta idelna za zaostajanje hrane i razvoj bakterija.

Kod suvih usta, treba uzimati što više tečnosti i koristiti kisele sokove (isceđen limun, pomorandža), bombone, žvake i drugu kiselu hranu, radi stimulacije lučenja pljuvačke.

Ako uzrok zadaha nije u usnoj duplji, proveriti postojanje skrivenih infekcija ždrela, krajnika, sinusa dodatnim ispitivanjima koje vrši lekar specijalista.

Prevencija

Sprečavanje pojave neprijatnog zadaha sprovodi se:

Pravilnom higijenom usne šupljine – redovno pranje zuba, upotreba zubnog konca, rastvori za ispiranje usta, čišćenje jezika. Redovnim kontrolama kod stomatologa – trebalo bi jednom u šest meseci. Na taj način na vreme se može sprečiti razvoj oboljenja zuba i desni. Održavanjem vlažnosti usta – pijte dosta tečnosti, jedite kiselo voće, pijte sokove od ceđenog limuna i pomorandže, jer sve kisele namirnice stimulišu lučenje pljuvačke.

BONUS: 👇🏻 🤩 🤩 👇🏻

Exergaming je idealna tjelesna aktivnost za školsku djecu, jer sprječava debljinu, bolesti kralježnice i psihosocijalne poremećaj

Što je exergaming?

Koncept vježbanja kroz igru ili exergaming uspješan je spoj zabave, glazbe, kretanja i druženja.

Riječ je o izvrsnu programu koji donosi korist na planu unaprjeđenja cjelokupnoga psihomotornog razvoja te poboljšanja tjelesnog i duševnog zdravlja koji istodobno ima i važnu vrijednost u prevenciji poremećaja zdravlja djece i mladeži.

Što potiče vježbanje kroz igru?

U nastavku ćemo spomenuti neke teorijske koncepte na kojima se temelje spomenuta zapažanja.

Razvoj mozga

Od rođenja do navršene desete godine mozak prolazi kroz nevjerojatno složene i brze promjene, a njegov konačni izgled i funkcija ovise o naslijeđu, tj. biološkom potencijalu i podražajima izvana. Doživljaji i iskustva koja se ponavljaju ostavljaju trajne promjene u strukturi mozga, dok inaktivnost i siromaštvo podražaja umanjuju stupanj punog iskorištavanja bioloških mogućnosti. Učenje, podražaji koji dolaze putem osjetila i ponavljanje kretnji pospješuju funkciju svih dijelova mozga.

No, i nakon desete godine života mozak treba podražaje radi očuvanja postignutih mogućnosti i usvajanja novih. Što smo stariji, potrebno je više vremena i ponavljanja da se usvoje nove vještine.

Glazba svojom melodijom i ritmom uvelike utječe na te procese. S njom se susrećemo i prije rođenja, čak i prije negoli se razviju slušni organi. Na samom začetku, dijete prima glazbu osjetilima preko svoje kože. Po rođenju, sluša majčin glas, koji je također melodiozan. Uspavanke i zabavne pjesmice za djecu te rano bavljenje glazbom nedvojbeno povoljno utječu na razvoj govora i djetetov emocionalni razvoj.

Kretanje

Posljednjih stotinjak godina uvjeti života znatno su se promijenili, a mnogi čimbenici uvjetovali su da se manje krećemo. Prekomjerna urbanizacija i nedostatak slobodnih površina za igru, porast standarda, što je povećalo korištenje prijevoznih sredstava, te unos suvišnih kalorija, kao i školski programi koji opsegom i konceptom znatno oduzimaju vrijeme za slobodne aktivnosti, igru i sport, svakako spadaju u skupinu najznačajnijih. Nažalost, samo trećina školske djece u Hrvatskoj zadovoljava minimum Svjetske zdravstvene organizacije, koja preporučuje najmanje jedan sat dnevno tjelesnih aktivnosti. Uz to što potpomaže pravilan razvoj koštano-mišićnog sustava, kretanje ga održava zdravim i funkcionalnim tijekom cijelog života.

Osim što se pokreti trebaju izvoditi u određenom opsegu i određenom snagom, potrebna je i njihova koordinacija. Vježbanjem se ona stječe, u početku kroz igru, kasnije kroz sport i rekreaciju. Taj segment kretanja je u bliskoj međusobnoj (interaktivnoj – dvosmjernoj) povezanosti s funkcijom mozga.

Za kretanje je potrebna energija. U suvremenom društvu, naročito u urbaniziranim sredinama, prekomjeran unos kalorija jedan je od najznačajnijih javnozdravstvenih problema. Pretilost u odraslih, kao i pretilost u dječjoj dobi povećava se eksponencijalno, a Hrvatska spada među države s visokim rizikom i učestalošću. Istraživanja su pokazala da 16 posto djece predškolske dobi ima povećanu tjelesnu masu, a 5 posto ih već spada u kategoriju debelih.

Javnozdravstveni značaj debljine temelji se na sljedećim činjenicama:

  • 30 posto debele predškolske djece bit će debelo do kraja života
  • 60 posto debelih adolescenata ostaju debeli do kraja života
  • trećina uzroka smrti u Hrvatskoj je neposredno uzrokovana debljinom
  • dvije trećine uzroka smrti u Hrvatskoj je neposredno ili posredno uzrokovano debljinom.

Debljina je opasna zbog toga što vodi u neaktivnost, negaciju i zanemarivanje tjelesnog, što za posljedicu ima još jače debljanje. U tijelu se događa cijeli niz hormonskih i metaboličkih promjena koje povećavaju potrebu za hranom, što je jedan od razloga relativno slabog uspjeha liječenja debljine u djece (oko 10 posto uspjeha) i odraslih (oko 20 posto uspješnosti). Stoga je neizmjerno važno djelovati preventivno promoviranjem zdravih stilova života, s tim da bi roditelji trebali svojim primjerom utjecati na djecu.

Prevencija upala dišnih putova

U mirovanju, protok zraka kroz dišne putove je dva do tri puta manji negoli za vrijeme tjelesne aktivnosti, disanje je površno (plitko) i velik dio dišnog puta se ne zrači. Protokom zraka sluznica se čisti te tako sprječava razmnožavanje bakterija, virusa i gljivica, mogućih uzroka upale. Kretanjem i brzim disanjem jačaju se mišići koji sudjeluju u disanju, pa disanje postaje snažnije i učinkovitije. Poznato je i da umjerena tjelesna aktivnost potiče imunosni sustav, stoga je on slabiji kod osoba koje se malo kreću.

Emocionalni i socijalni aspekti

Duh i tijelo nedjeljiva su cjelina i svaki poremećaj na jednoj strani izravno i snažno odražava se na zdravlje drugog dijela. Kretanje, već samo po sebi, u mozgu oslobađa hormone ugode. Osjećaj pokretnosti, vitkosti i socijalne prihvatljivosti pridonosi dobrom emocionalnom zdravlju.

Slabija pokretljivost i prekomjerna tjelesna težina donose suprotne učinke te se stvara nesklad između emocionalnih potreba i tijela. Brojna istraživanja pokazuju niže dosege u općoj životnoj uspješnosti osoba koje se manje kreću i koje su pretile. U djetinjstvu i adolescenciji ti poremećaji nerijetko uzrokuju snažne traume i vode u izolaciju i/ili socijalnu patologiju (nasilništvo, bolesti ovisnosti i slično).

Exergaming program – brine o svim aspektima rasta i razvoja djece

Izgradnja svijesti o važnosti ravnoteže duhovnog i tjelesnog neobično je važna tijekom odrastanja.

U vrijeme kad su djeca izložena utjecajima različitih medija (TV, internet, videoigre) sve je češći problem njihova asocijalnost – manjak druženja. U interakciji s drugima dijete može steći realitetni uvid u vlastite sposobnosti – u čemu je bolji, a u čemu slabiji od drugih, i kako to može nadoknaditi. Važno je istaknuti da taj proces treba biti pod nadzorom stručnog osoblja, koje će metodologijom rada i psihološkom potporom osigurati da se svako dijete koje sudjeluje u programu dobro osjeća i poboljša svoje psihofizičke mogućnosti.

Iskustva s Exergaming programom pokazuju da je riječ o aktivnosti koja vodi brigu o svim aspektima rasta i razvoja djece: potiče kretanje, koordinaciju, izdržljivost, motivaciju, zabavan je i provodi se u društvu. Apsolutno je u skladu sa suvremenim načinom življenja i djeca ga odlično prihvaćaju. Stoga se može preporučiti kao izvrstan javnozdravstveni program unaprjeđenja zdravlja djece i mladeži te prevencije debljine, bolesti koštano-mišićnog sustava, dišnih putova i psihosocijalnih poremećaja.

Stoga ga valja učiniti dostupnim što većem broju djece. S obzirom na specifične potrebe školske djece, primjereno je u sklopu redovitih školskih ili izvanškolskih aktivnosti djeci osigurati svakodnevno bavljenje tjelesnom aktivnošću, pa i u danima kad nisu predviđene redovne aktivnosti, u trajanju od najmanje 15 minuta.

Nadalje, treba djelovati na stavove i uvriježene običaje organiziranja proslava, to jest pružiti informacije o zdravoj prehrani i potrebi za kretanjem. Uz primjerenu teorijsku nastavu za roditelje i djecu, potrebno je organizirati i pokazne proslave. Na temelju dosadašnjih iskustava u nas i u inozemstvu, može se zaključiti da su tako koncipirani programi dobro prihvaćeni i da znatno doprinose zdravlju djece i cijele zajednice.