Da li će Rusija opozvati ratifikaciju sporazuma o zabrani nuklearnih testova?

Da li će Rusija opozvati ratifikaciju sporazuma o zabrani nuklearnih testova?



Rusija je danas naznačila da se brzo kreće ka opozivanju svoje ratifikacije Sporazuma o sveobuhvatnoj zabrani nuklearnih testova (CTBT) nakon što je predsjednik Vladimir Putin iznio mogućnost nastavka nuklearnog testiranja, javlja Reuters.

Putin je u četvrtak rekao da se ruska nuklearna doktrina, koja navodi uslove pod kojima će pritisnuti nuklearno dugme, ne treba ažurirati, ali da još nije spreman da kaže da li Moskva treba da nastavi nuklearna testiranja.

Šef Kremlja je rekao da bi Rusija razmotriti opoziv ratifikacije CTBT-a jer su ga Sjedinjene Države potpisale, ali ga nisu ratificirale.

Predsjednik ruske Dume Vjačeslav Volodin je rekao da će donji dom parlamenta Državne dume brzo razmotriti da li postoji potreba za opozivom ruske ratifikacije sporazuma.

Komentari Putina i Volodina upućuju na to da Rusija ozbiljno razmišlja o opozivu ratifikacije sporazuma, koji zabranjuje nuklearne eksplozije svima, svuda na svijetu.

Portparol Kremlja Dmitrij Peskov rekao je da će poenta biti postizanje dogovora između Rusije i Sjedinjenih Država.

Ovo ne predstavlja izjavu o namjeri da se provedu nuklearna testiranja“, rekao je on novinarima.

Međutim, Putin je nagovestio tu mogućnost u svojim komentarima u četvrtak.

Po pravilu, kažu stručnjaci, sa novim oružjem morate biti sigurni da će specijalna bojeva glava raditi bez kvarova“, rekao je Putin.

Nastavak nuklearnih testova Rusije, Sjedinjenih Država ili Kine mogao bi ukazivati na početak nove utrke u nuklearnom naoružanju između velikih sila koje su zaustavile nuklearna testiranja u godinama nakon raspada Sovjetskog Saveza 1991. godine.

Međutim, rat u Ukrajini podigao je tenzije između Moskve i Washingtona na najviši nivo od kubanske raketne krize 1962. baš u trenutku kada Kina nastoji ojačati svoj nuklearni arsenal kako bi se uskladila sa svojim statusom supersile.

Rusija trenutno ima oko 5.889 nuklearnih bojevih glava, u poređenju sa 5.244 za Sjedinjene Države, prema Federaciji američkih naučnika. Kina ima 410 bojevih glava, Francuska 290, a Britanija 225.