Evropska komisija neće forsirati “nuklearnu opciju” protiv Mađarske

Evropska komisija neće forsirati “nuklearnu opciju” protiv Mađarske

Evropska komisija neće forsirati Član 7, takozvanu nuklearnu opciju, protiv Mađarske zbog kršenja osnovnih prava sve dok među državama članicama ne bude jaka većina za. “Nije moguće da Komisija donese odluku u tom procesu,” izjavio je u ponedjeljak popodne Didier Reynders, evropski komesar za pravosuđe.

Mađarska je pod prvom fazom Člana 7 od 2018. zbog demokratskog nazadovanja koje nadgleda premijer Viktor Orban, koji je optužen za slabljenje nezavisnosti pravosuđa, razvodnjavanje medijskog pluralizma, zloupotrebu vanrednih ovlasti, donošenje anti-LGBT zakonodavstva i ometanje prava.

Poziv na akciju

Iako nije povezana s vladavinom prava, prošlomjesečna Orbanova odluka da sam stavi veto na predloženi fond od 50 milijardi eura za pružanje dugoročne finansijske pomoći Ukrajini drastično je povećala ogorčenje u Briselu, što je dovelo do poziva na akciju. Odluka će biti ponovo razmatrana kasnije u četvrtak na vanrednom samitu sa visokim ulozima.

U oštroj rezoluciji izglasanoj ranije ovog mjeseca, Evropski parlament je tražio da se Član 7 prebaci u drugu brzinu i zaključi da postoji “ozbiljno i trajno kršenje” osnovnih prava unutar Mađarske. Ali ovaj novi korak, koji nikada nije aktiviran, zahtijeva pismeni prijedlog Evropske komisije ili jedne trećine država članica.

Kada se prijedlog iznese, čelnici EU mogu jednoglasno glasati, bez optužene zemlje, da proglase ozbiljno kršenje zakona.

“U ovom trenutku u Komisiji nema odluke koja bi pokrenula sljedeći korak prema Članu 7”, rekao je Reynders nakon sastanka ministara evropskih poslova u Briselu.

“Razlog za to je prilično jednostavan”, dodao je on, upirući prstom direktno u nedostatak konsenzusa unutar Vijeća.

Iako su neke diplomate sugerirale da je raspoloženje za pojačavanje Člana 7 postalo povoljnije u svjetlu Orbanovog veta i njegovih “transakcijskih” zahtjeva, Reynders je jasno stavio do znanja da je potrebno jednoglasnost još uvijek dalek scenario.

Jasan signal

“Ne postoji ništa gore od podnošenja prijedloga samo da bi se ovaj prijedlog odbio”, rekao je Reynders novinarima.

„Ukoliko u Vijeću postoji jasan signal o mogućoj većini ili kvalifikovanoj većini, ili na kraju o, kao što to sada nije slučaj, jednoglasnosti za donošenje odluke, naravno, Komisija će slijediti stav država članica“, poručio je u ponedjeljak evropski komesar za pravosuđe, prenosi Euronews.