Gastroenterolog prof. dr Radoje Doder pričao je nedavno na TV Prvoj o problemima uslijed teže ishrane poslije praznika.
“Hrana je potreba čovjeka zbog egzistencije, a praznici znače bogatu trpezu, to je povod za uživanje sa porodicom i prijateljima. Ali moramo voditi računa o mjeri, to je osnov svega. Tri stvari su ključne – piće, izbor i količina namirnica”, rekao je dr.Radoje Doder i dodao:
“U izboru moramo biti oprezni, pijte jedno do dva pića, alkohol povećava apetit i ima kalorijsku vrednost, onda ćemo i jesti više. Aperitiv je isključivo jedan, za žene čak i manje od jednog cijelog, a treba piti što više vode”.
Kako kaže, pravilno je popiti vodu prije obroka.
“Želudac se onda malo ispuni i manji je apetit, tako je najzdravije piti vodu. Šest do osam čaša unijeti dnevno, a najbolje je prije obroka. Tečnost ispunjava želudac, zato se i supa jede prva tokom većeg obroka, da bi olakšala varenje”, rekao je on.
Zašto baš prije obroka?
“Ako vodu pijete tokom ili poslije obroka, unećete količinu hrane koja je nepotrebna. Usporiće varenje zasigurno”, rekao je on.
Velika greška – sjedenje satima za stolom!
Prof. dr Doder je rekao da praznici prave problem i zbog višečasovnog sedenja uz razgovor, piće i hranu. To jeste sastavni dio slavlja ali ne prija želucu!
“Može se napraviti plan, on mora postojati od početka. Servirajte dosta povrća, pazite koliko sjedite za samim stolom, ne treba sedeti satima. Nećemo jesti na brzinu, jeste praznik i svečana prilika, ali moramo imati odnos prema obroku. Kada se naređaju praznici, neuobičajeno dugo traju, i sve je to teško za stomak”, rekao je on.
BONUS: 👇🏻 🤩 🤩 👇🏻
U antičkoj Grčkoj željezo je bilo simbol snage i moći. Nedostatak željeza i posljedična anemija poznati su stoljećima, zbog čega se i koristilo kao lijek za jačanje organizma.
Željezo je jedan od najvažnijih elemenata potrebnih ljudskom organizmu. Većina laika smatra da je potrebno za sprječavanje slabokrvnosti, međutim, nužno je i za stvaranje različitih tjelesnih stanica, kao i nekih supstancija bitnih za pravilno funkcioniranje mozga, kao što su dopamin, norepinefrin i serotonin.
Što treba imati na umu
Potrebe za željezom tijekom života razlikuju se ovisno o spolu i dobu, kao i pripadnosti određenim rizičnim skupinama. Osobito je opasan nedostatak željeza u dobi od 12 do 18 mjeseci života, jer može poremetiti intelektualni i psihomotorni razvoj djeteta. To je izraženo u vrlo siromašnim zemljama bez odgovarajuće zdravstvene zaštite. Na sreću, naš zdravstveni sustav tako je organiziran da o većini djece u toj dobi skrbi liječnik i/ili patronažna sestra, zbog čega su šanse da dođe do drastična nedostatka željeza u dječjem organizmu vrlo male.
Koliko je željezo bitno za pravilno funkcioniranje dječjeg, ali i odraslog organizma, potvrdili su rezultati brojnih studija. Tako je, primjerice, provedeno niz studija koje su pratile međuodnos psihofizičkog razvoja osnovnoškolske djece i davanja preparata željeza. U jednoj studiji dokazano je da se smanjila hiperaktivnost djece koja su dobivala nadomjesno željezo, a tinejdžerice su nakon uzimanja željeza tijekom osam tjedana pokazivale bolje verbalno izražavanje i pamćenje u odnosu na kontrolnu skupinu. U jednoj američkoj studiji dokazano je da se uz nadomjesnu terapiju željezom i kod odraslih poboljšava sposobnost učenja, pamćenja i pozornosti, čak pet do sedam puta.
U određenim razvojnim fazama povećane su potrebe za željezom. Jedna od njih je i adolescencija, kad su potrebe za željezom povećane u oba spola, a osobito kod adolescenata koji se bave sportom, kao i djevojaka koje imaju pojačana i neredovita menstrualna krvarenja.
Ulaskom u razdoblje adolescencije velik broj mladih ljudi započinje s intenzivnijim sportskim treninzima, što povećava potrebe za željezom. Tako se tijekom bavljenja nekim sportovima, posebice atletikom, preporučuje kontrolirano uzimanje preparata željeza. Jedno od objašnjenja povećanih potreba za željezom u osoba koje se bave sportom je to da se znojenjem gubi i velik broj stanica kože u kojima se nalazi željezo, osobito u prvih pola sata treninga. Stoga se u većini stručnih časopisa preporučuju kontroliranje razine feritina kod sportaša i nadoknada željeza u slučaju smanjene koncentracije.
Adolescencija je i razdoblje eksperimentiranja s različitim stilovima, pa tako i s vegetarijanstvom. Mnoge studije dokazuju da vegetarijanci ne dobivaju dovoljne količine željeza redovitom prehranom, zbog čega bi trebali češće kontrolirati razinu željeza i zaliha u organizmu, te po potrebi uzimati preparate željeza.
Moguće stanje manjka željeza u toj razvojnoj fazi treba stalno imati na umu. U slučaju da se primijete jače umaranje, slabija koncentracija i razdražljivost, potrebno je prekontrolirati krvnu sliku i količinu željeza u tijelu kako bi se eliminiralo ili potvrdilo stanje anemije.
I sam način života može djelovati na količinu željeza u organizmu. Tako se zna da stres povećava potrebe za željezom. Zasad se tome ne zna razlog, ali se pretpostavlja da određenu ulogu ima nepravilna prehrana i s njome povezan poremećaj probave, odnosno nedostatna resorpciju B vitamina, a samim time i željeza. Do poremećaja resorpcije B vitamina važnih za resorpciju željeza može dovesti konzumiranje velike količine kave, čaja i čokolade. Uz to, pušenje povećava potrebe za vitaminom C, a nedostatan unos tog vitamina, među ostalim, slabi i resorpciju željeza, pa dugoročno može doći do smanjenja njegovih zaliha u organizmu.
Nadomjesna terapija – da, ali s oprezom
Nadomjesci željeza moraju se uzimati s oprezom jer unošenje prevelike količine željeza i/ili njegovo neiskorištavanje mogu dovesti do poremećaja u organizmu. Stoga je prije svake uporabe nadomjestaka željeza potrebno javiti se liječniku ili ljekarniku, koji će pomoći pri odabiru odgovarajućeg preparata, a ovisno o tome je li riječ samo o povećanim potrebama za željezom ili je posrijedi njegov nedostatak i posljedična anemija.
Odabir preparata željeza osobito je bitan kod sportaša, jer većina preparata dovodi do probavnih poremećaja, osobito opstipacije (zatvora), što sportašu može smanjiti kvalitetu života, a samim time i kvalitetu treninga te utjecati na sportske rezultate.
Što je anemija?
Anemija ili slabokrvnost podrazumijeva stanje u kojem je hemoglobin nizak, isto kao i broj crvenih krvnih zrnaca (eritrocita). Zadaća hemoglobina u krvi je prijenos kisika od dišnog sustava u sva tkiva i svaku stanicu u tijelu. Kisik se u stanici troši za proizvodnju energije, stoga kada nema dovoljno hemoglobina kapacitet krvi za prijenos kisika znatno se smanjuje. Upravo iz ovog razloga neki od prvih simptoma anemije su osjećaj slabosti i umora koji su vrlo često praćeni i pojavom vrtoglavice, smanjene koncentracije, pospanosti, blijede puti, hladnih ruku i stopala, kao i težim simptomima poput skraćenog daha, alopecije, suhih usta i nedostatka apetita.
Što je uzrok anemije?
U najrizičnije skupine, zbog povećanih potreba, među kojima njih 40 posto pati od anemije, ubrajaju se trudnice i djeca. U visokorizičnu skupinu spadaju i osobe koje provode specifične dijete, gdje spadaju vegetarijanstvo i veganstvo, no isto tako visoki rizik od razvoja anemije imaju i osobe koje su kronično bolesne.
Hemoglobin u krvi
Prehrana bogata željezom
Osnovni prehrambeni izvori u prvom redu su meso, perad i riba koji sadrže tzv. hem-željezo čija je iskoristivost oko 25 posto što je značajno više od apsorpcije ne-hem oblika (5 do 15 posto), kojim su bogate namirnice uglavnom biljnoga podrijetla, osobito zeleno lisnato povrće (špinat, blitva, raštika, kelj), mahunarke, sušeno voće i žitarice.
Bez obzira o kojem obliku željeza se radi, poznato je da njegovu apsorpciju pomaže askorbinska kiselina, poznatija kao vitamin C. Nažalost, mnoge namirnice u svom sastavu sadrže tvari koje čvrsto vežu željezo te tako usporavaju i onemogućuju njegovu apsorpciju – to su npr. fitinska i oksalatna kiselina prisutna u cjelovitim žitaricama i mahunarkama (s kojom željezo stvara soli – fitate i oksalate), zatim kalcij i fosfor iz mlijeka te fenolni spojevi u čaju, kakau i kavi. Stoga je bitno pametno kombinirati namirnice i izbjegavati konzumaciju namirnica koje sadrže tvari koje smanjuju apsorpciju željeza s namirnicama koje ga sadrže.
Prekomjeran unos željeza
Suplementacija željezom koristi se samo i isključivo kao sredstvo liječenja anemije. U ovom slučaju prepisuju se suplementi u visokim dozama, najčešće soli željeza. Ovaj vid suplementacije gotovo uvijek izaziva gastrointestinalne nuspojave poput konstipacije, mučnine, težine u želucu, grčeva i sl. Sama terapija može trajati i nekoliko mjeseci pa i do godinu dana, stoga je potrebno redovito stručno praćenje.
U novije vrijeme znanost je povezala apsorpciju željeza s crijevnom mikrobiotom. Naime, crijevna mikrobiota povećava dostupnost i iskoristivost ovog minerala iz hrane smanjujući količinu tvari koje usporavaju i smanjuju njegovu apsorpciju i reducirajući trovalentno, Fe3+, željezo – koje se ne može apsorbirati u dvovalentno, Fe2+, koje se preko crijevnih stanica apsorbira u krvotok.
Probiotički soj koji je do sada najviše istražen jest Lactobacillus plantarum 299v (LP299v). Ovaj probiotik ispitan je u cilju poboljšanja apsorpcije željeza iz hrane i suplemenata. Njegova učinkovitost i sigurnost potvrđena je u djece i odraslih, a zaključci svih istraživanja naveli su da Lactobacillus plantarum 299v (LP299v) ima značajan učinak na apsorpciju željeza iz hrane, ali i suplemenata.
Željezo kao dodatak prehrani
Ideja o pojačavanju i poboljšanju iskorištavanja željeza iz hrane suvremeni je i inovativni pristup suplementaciji te predstavlja prvi korak u budućnosti nutritivne suplementacije koja za cilj ima sprječavanje nastanka anemije, a ne samo liječenje.
Željezo u kombinaciji s vitaminom C i probiotikom dokazanog djelovanja na poboljšanje njegove bioiskoristivosti je optimalan način prevencije anemije stoga se može preporučiti svim rizičnim skupinama kako bi se spriječila sideropenična anemija.