Indija će ovog vikenda lansirati misiju ka Suncu: Nekoliko dana poslije lunarne

Indija će ovog vikenda lansirati misiju ka Suncu: Nekoliko dana poslije lunarne



Dok i dalje traje proslava njihovog historijskog slijetanja na Mjesec od prošle sedmice, Indija se ovog vikenda sprema za pokretanje svoje prve misije za proučavanje Sunca.

Indijska organizacija za svemirska istraživanja (ISRO) objavila je da je planirano da lansira svoju solarnu sondu u subotu, 2. septembra iz svemirskog centra Satish Dhawan, pronađenog na ostrvu Sriharikota pored obale Bengalskog zaliva.

Bit će potrebno oko četiri mjeseca da misija stigne do svog odredišta: dovoljno je 1,5 miliona kilometara daleko od Zemlje u Lagranžovoj tački 1 (L1) sistema Sunce-Zemlja. Ovo je idealna pozicija za posmatranje Sunca jer će imati neprekidan pogled na sjaj Sunca, a da ga ne blokiraju pomračenja.

Poznata kao Aditya-L1, solarna opservatorija će imati zadatak da prikuplja podatke o različitim slojevima gornje atmosfere Sunca kao što su hromosfera i korona. Ovo će takođe uključiti proučavanje izbačaja koronalne mase i baklji, kao i drugih pokretača svemirskog vremena koji mogu imati uticaja ovde na Zemlji, prenosi IFLScience.

Sunčeva aktivnost je odgovorna za prekrasnu mrlje aurore na noćnom nebu, ali također ima potencijal da poremeti prijeko potrebne Zemljine telekomunikacione satelite, tako da je potreba za proučavanjem ovog fenomena hitna. Osim zemaljskih briga, misija se takođe nada da će steći dalje razumijevanje drugih zvijezda drugdje u svemiru.

“Sunce je najbliža zvijezda i stoga se može proučavati mnogo detaljnije u poređenju s drugim zvijezdama. Proučavanjem Sunca možemo naučiti mnogo više o zvijezdama u našem Mliječnom putu, kao i o zvijezdama u raznim drugim galaksijama”, stoji u pratećoj ISRO brošuri.

Misija Aditya-L1 će nositi odijelo od sedam naučnih tereta usmjerenih na proučavanje Sunca. Tri korisna opterećenja sonde će provoditi studije solarnih čestica i polja u njenoj neposrednoj orbiti, dok će četiri korisna opterećenja biti korištena za direktno promatranje Sunca.

Dana 23. augusta, misija Chandrayaan-3 bez posade stigla je do površine Mjeseca, čineći Indiju četvrtom nacijom koja je uspješno sletjela na Mjesec, nakon Sovjetskog Saveza, SAD-a i Kine. Podvig je takođe doveo do toga da je Indija postala prva zemlja koja je slejtela na lunarni Južni pol. Ne zaboravimo da je Indija postala prva azijska nacija koja je 2014. godine postavila letjelicu u orbitu oko Marsa.

Sa svakim od ovih uspjeha, Indija je dokazala da ima ono što je potrebno da bude ozbiljna nacija koja se bavi svemirom, ali ova najnovija misija Aditya-L1 bi mogla biti trešnja na vrhu.