Portal Global Firepower objavio je listu najsnažnijih vojski na svijetu za 2024. godinu.
Lista portala Global Firepower objavio je listu najsnažnijih vojski na svijetu za 2024. godinu, a rangira ukupno 145 zemalja i teritorija na osnovu njihove vojne moći, a u obzir su uzeti različiti faktori.
Amerika i dalje ima najjaču vojsku na svijetu, dok su Oružane snage Bosne i Hercegovine na skromnom 116. mjestu.
Vojni analitičar iz Srbije Aleksandar Radić istakao je da su navedeni podaci „irelevantni“.
„Dominacija SAD-a je konstantna jer ona ima najveću vojsku, najveći budžet, najveće ljudske resurse i oni jedini imaju vojsku koja je u svojim zonama komformnosti usmjerena prema čitavom svijetu. Amerika ima moć, ali šta vam znači 11 nosećih aviona, ako neki fanatici iz Afganistana odluče da vas svaki dan napadaju“, objasnio je Radić za portal N1.
Na drugom mjestu po vojnoj snazi je Rusija, a na trećem Kina. Slijede Indija, Južna Koreja, Velika Britanija, Japan, Turska, Pakistan i Italija. Izrael se nalazi na 17. a Ukrajina na 18. mjestu.
On je naveo da se i po pitanju Rusije i njene druge pozicije također to vidi.
„Upravo po pitanju pozicije Rusije pokazuje se koliko su ti podaci irelevantni, jer u tom slučaju biste mogli zaključiti da je Ukrajina davno trebalo da izgubi rat, a on se vodi već dvije godine“, ukazao je vojni analitičar.
Kada je riječ o Srbiji, prema izvještaju, srbijanska vojska se nalazi na 56. mjestu što je pomak. Iza nje su Vojska Hrvatske koja se našla na 66. mjestu, Albanije čija vojska je na 90. mjestu. Na 110. mjestu je vojska Sjeverne Makedonije, a Crna Gora je na 129. mjestu.
Na rang-listi se nalazi i Kosovo koje zauzima 135. poziciju.
Radić je objasnio da je jako pogrešno upoređivati zemlje bivše Jugoslavije po jačini vojske i tvrditi da prema navedenoj poziciji Srbija ima najjaču vojsku.
„Još iz vremena kada je zvaršen rat u Bosni, Dejtonskim mirom, jedna od stavki je bila i potpisivanje Sporazuma o podregionalnoj kontroli naoružanja i prema tom mehanizmu uspostavljeni su odnosi između zemalja regiona u pet kategorija naoružanja. Ako ste vi definisali da Srbija ima dva puta više sredstava onda naravno da je dva puta jača u takvom pristupu analizi“, objasnio je.
Međutim, kako je naveo ima i drugih faktora koji na to utiču.
„Kako Srbija može da ima jaču vojsku od Hrvatske koja je članica NATO-a, to je činjenica koju mi stalno ignorišemo. Oni imaju član pet Vašingtonskog sporazuma kojim se kaže da su oni dužni da brane jedni druge. Zato bilo koja statistika NATO-a i mi i nije baš ravnopravni odnos“, zaključio je Radić.
Prema izvještaju – Benin, Somalija, Surinam, Moldavija i Butan nalaze se na dnu liste liste.