Umjesto okruglo dvije nedjelje, grend slem u Melburnu od sada će trajati 15 dana, a sve kako bi se riješio problem kasnih termina i mečeva koji nerijetko traju do duboko u noć. Odluka o proširenju Australijan opena došla je kao odgovor na rastuću zabrinutost igrača i navijača u vezi sa kasnim završetkom mečeva, koji su postali čest slučaj na turniru u Melburnu.
Tako je Ozi open postao drugi grend slem koji će trajati 15 dana, pošto se Rolan Garos već ranije odlučio da kalendar takmičenja prouduži za jedan dan, piše Sportal.
To u praksi znači da će prvi grend slem u godini počinjati u nedjelju umjesto u ponedjeljak, a direktor turnira Kreg Tajli tvrdi da je odluka o ovoj promjeni donijeta na osnovu razgovora sa teniserima.
– Poslušali smo mišljenja igrača i publike i uzbuđeni smo što smo donijeli rješenje kojim će se smanjiti broj jako kasnih završnica mečeva, dok se zadržava fer i ujednačen raspored na svim terenima- rekao je Tajli početkom oktorba prošle godine.
Ovo će Novaku donijeti dodatni dan odmora na startu, ali će mu mnogo značiti i u nastavku takmičenja i donijeti više vremena za oporavak između mečeva, u jednom prilično napornom ritmu.
Još jedna pogodnost koju ova promjena donosi najboljem srpskom teniseru jeste smanjenje broja mečeva u dnevnim terminima sa tri na dva. To umanjuje i mogućnost kasnih završetaka mečeva, što je jedna od stvari koje Novaku ne prijaju zbog njegovog striktnog režima života.
– Ovi kasni mečevi su nezgodni psihički. Cijeli dan čekate. Trenirao sam u 18 sati i izašao na teren tek oko 22:30. Kad je tako, čovjek ne zna da li da drema, zaspi, da li da se sprema. Tu si negdje u međuprostoru i dosta energije se troši mentalno. To je uticalo na neki moj početak. Rezultatski, meč je bio dobar, ali eto, otkrivam vam svoju tajnu. Emotivno sam bio na ivici – izjavio je prije nekoliko godina Đoković.
Nije Novak jedini kojem je su kasni termini bili “trn u oku”. Promjenu u kalendaru je pozdravio i britanski teniser Endi Marej, koji je prošle godine imao situaciju da je meč sa Tanasijem Kokinakisom završio tek oko 4:00 ujutro.
– Nije korisno ni za sudije ni za zvaničnike. Mislim da nije fantastično ni za navijače. Ni za igrače nije dobro. Dakle, da, o tome govorimo sve vrijeme. O tome se priča godinama. Kada započnete noćne mečeve kasno i kada su uslovi takvi, ove stvari će se dešavati – prokomentarisao je promjenu Majer.
Čelnici turnira su primjetili i da ova promjena donosi takođe finansijsku korist, jer omogućava dodatan dan prihoda od prodaje ulaznica, robe i drugih izvora prihoda. Prilagođavanje će rezultirati povećanjem ukupnog broja posjeta sa 47 na 52 na tri najveća stadiona.
Takođe, širenjem prvog kruga na tri dana, organizatori turnira se nadaju smanjenju pritiska na igrače, samim tim i poboljšanju kvaliteta teniskih predstava.
(srpskainfo.com)