Održani protesti ispred OHR-a, građani zahtijevaju nametanje izmjena Izbornog zakona

Održani protesti ispred OHR-a, građani zahtijevaju nametanje izmjena Izbornog zakona



Protesti građana u organizaciji Udruženja „ReSTART BiH“ održani su danas ispred zgrade Ureda visokog predstavnika (OHR) u Sarajevu, gdje je manji broj okupljenih građana tražio od visokog predstavnika Kristijana Šmita (Christian Schmidt) da do Nove godine nametne izmjene Izbornog zakona.

Protesti su organizovani nakon što je visoki predstavnik u Bosni i Hercegovini pozvao političke i parlamentarne strukture u BiH, da u kratkom roku usvoje tehničke izmjene izbornog zakonodavstva zemlje radi poboljšanja integriteta izbornog procesa, u protivnom, nametnut će ih on koristeći ovlasti, piše Fena.

“Zna se ko u BiH blokira procese”

Osnivač “ReSTART-a” Suad Đozić istaknuo je da je to udruženje slalo prijedloge za izmjene Izbornog zakona, te da je odgovor bio da su prijedlozi odlični, ali da se u BiH zna ko blokira procese.

– Oni se samo mogu dogovoriti o visini naknada, povećanju svojih primanja, bijelom hljebu i slično i zato smo išli sa zahtjevima na adresu visokog predstavnika. S velikom radošću smo primili vijest da će visoki predstavnik nametnuti izmjene Izbornog zakona i da se nije oglušio na zahtjeve građana. Trebamo imati skenere koji će prilikom glasanja glasove odmah slati CIK-u, a ne da se u vrećama donose glasovi. Obavezno glasanje je standard u demokratskom svijetu i zbog toga mnoge druge zemlje imaju mnogo veću izlaznost, a to bi moglo poslužiti i kao popis stanovništva – izjavio je Đozić.

Šmit je u jučerašnjem obraćanju naveo da Izborni zakon mora da bude precizan, korektan i transparentan, izbori fer i korektni, odnosno treba da funkcionišu čvrste mjere protiv izbornih prevara, te istaknuo elektronsko prebrojavanje glasova i identifikaciju birača, kao i potrebu uspostave lanca nadzora nad procesom prije tokom i nakon izbora.

Ozbiljan proces registracije birača

Također, istaknuo je da su neophodni veća transparentnost i jasnoća u procesu brojanja glasova, kao i ozbiljan proces registracije birača, kao i da s promjenama treba početi godinu prije lokalnih izbora u Bosni i Hercegovini 2024. godine.

Udruženje „ReSTART BiH“ zatijeva uvođenje optičkog skeniranja glasačkih listića, obaveznog glasanja i drugog kruga glasanja, povećanje cenzusa na pet posto, sprječavanje dualizma funkcija i sukoba interesa, te novi zakon o finansiranju stranaka.

Kako su predstavnici ovog udruženja naveli, optičko skeniranje glasačkih listića smanjila bi ukradene glasove za deset do 20 posto, a rezultati izbora bili bi poznati za sat vremena i smanjilo bi broj biračkih odbora i posmatrača.

Obavezno glasanje se odnosi na zakone koji obavezuju punoljetne građane da glasaju.

U „ReSTART BiH“ smatraju da je BiH primjer države koja bi morala imati obavezno glasanje i napominju da u državama u kojima je uveden ovakav sistem izlaznost nikada nije ispod 90 posto.