Nakon sunčanog dana, u noći na srijedu jače naoblačenje sa zapada donosi dijelovima Hercegovine i jugozapadne Bosne nove obilne padavine.
Ponajviše na širem području Čvrsnice, Prenja i Čabulje 30 do 80 l/m2.
Ove količine kiše nisu tako obilne i strašne kao u proteklom talasu, ali zbog zasićenosti zemlje kišom i već pokrenutih klizišta i odrona, situacija zahtijeva dozu opreza i preodostrožnosti, barem preventivno (u dijelu Hercegovine).
U ostatku zemlje manje padavina, gdje bi većinski izostale ili pale u manjim količinama. Tek lokalno u dijelu zapadne i centralne Bosne nešto više kiše, ali ni blizu onim količinama kao u proteklom talasu. Brzo će to sve proći ovog puta.
Glavnina promjene očekuje se u noći na srijedu i u jutarnjim satima srijede. U poslijepodnevnim satima djelimično razvedravanje sa zapada i prestanak kiše u svim krajevima. Zapuhat će slab do umjeren, u višim krajevima pojačan jugo. Na planinama uz lokalno olujne udare.
Jugo i tokom četvrtka (10.10.) uz toplo i većinom sunčano vrijeme, nešto više oblačnosti na zapadu i jugu uz rijetko kišu ili kakav pljusak sa grmljavinom. U petak spuštanje hladne fronte sa sjevera uz zahlađenje i prolazno kišu u većem dijelu zemlje. Vikend svježiji uz postepen prestanak padavina i razvedravanje.
Agencija za vodno područje Jadranskog mora uputila je upozorenje vezano za najavljene obilnije padaline prognozirane za srijedu, 9. listopada.
Kako je priopćeno iz Agencije, uslijed prognoziranih padalina (između 30 i 60 litara padalina po metru četvornom) na većini hidroloških postaja na vodnom području Jadranskog mora prognozira se porast vodostaja, posebno na dijelu poplavnog područja TMT (Tihaljina, Mlade, Trebižat) te srednje i donje Neretve s pritocima.
Upozorenje se daje zbog trenutne situacije na poplavljenim područjima zbog mogućih pojava bujičnih potoka i klizišta, te obuhvaća općine i gradove: Konjic, Jablanica, Mostar, Čapljina, Grude, Ljubuški, Široki Brijeg i Posušje.
Mjerodavnim institucijama savjetuje se da prate situaciju i postupaju u skladu s ovlastima, pridržavajući se Federalnog operativnog plana obrane od poplava, a službama koje provode mjere zaštite, spašavanja ljudi i materijalnih dobara preporučamo dodatni oprez.
Nadležne službe Civilne zaštite trebaju upozoriti stanovništvo na područjima uz rijeke koje nemaju izgrađene zaštitne vodne objekte na opasnost prilaska obalama uslijed mogućih povećanja dubina i brzine tečenja vode u rijekama, te pravovremeno dati obavijest sa uputama i smjernicama za ponašanje kako bi stanovništvo bilo u mogućnosti provesti mjere u cilju smanjenja eventualnih šteta od štetnog djelovanja voda.
Prošloga tjedna veliko kišno nevrijeme izazvalo je poplave i klizišta u dijelovima Srednjobosanske i Hercegovačko-neretvanske županije, a najteže su pogođeni Jablanica, Konjic, Kreševo, Kiseljak i Fojnica.
Prema podacima s meteoroloških postaja Agencije za vodno područje Jadranskog mora, na području Jablanice u 24 sata palo je čak 323 litre kiše po metru četvornom, u Konjicu 167 litara, u Drežnici 231 litar, u Jasenjanima 123 litre, u Mostar 29 litara te u Širokom Brijegu 87 litara.
U bujičnim poplavama i klizištima u Jablanici je poginulo 16 osoba, dvije osobe smrtno su stradale u Fojnici te tri u Konjicu.