Ovih dana besni stomačni virus

Ovih dana Srbijom besni stomačni virus ! Reče sve po redu, mlade, stare, ali i malu djecu. Snažan je i uporan, a tijelo se može čak i srušiti!

Specijalista opće medicine dr. Radmila Šehić pojašnjava da je posljednjih godina sve više crijevnih infekcija uzrokovanih virusima, a to su rota, adeno i nora virusi.

– Uzrokuju želučane probleme kada dođu u probavni trakt preko kontaminirane vode, povrća, voća ili prljavih ruku. Period inkubacije (od trenutka kontakta sa patogenom do prvih simptoma) traje kratko, do nekoliko sati, a javljaju se oštri, prodorni bolovi u želucu. Oni se jedva podnose i difuzno su raspoređeni. Odmah zatim slijedi tečna stolica, koja se u toku dana ponavlja i do deset puta – kaže dr Šehić.

Djevojka, povraćanje
FOTO: SHUTTERSTOCK

Iscrpljujuće

Kaže i da je moguće prisustvo mučnine i povraćanja, kao i povišene temperature .

– Učestalom stolicom se gubi značajna količina vode i minerala, što uzrokuje glavobolje, grčeve mišića i opštu slabost do iscrpljenosti. Osoba izgleda veoma bolesna. Prilikom ustajanja moguće je srušiti se, pa čak i izgubiti svijest. Oporavak je veoma brz, kao i početak. U roku od dva do tri dana pacijent se vraća u potpunu normalnost u smislu jenjavanja tegoba i vraća se u punu formu – napominje ona.

Dodaje da ljetni period karakteriše mogućnost bakterijskih infekcija zbog lošeg skladištenja kvarljivih namirnica.

Napadaju i bakterije

– Idealan je za uzgoj bakterija salmonele, shigella ili coli . Prevencija je najvažnija. Higijena ruku sa temeljnim pranjem, pranjem voća i povrća, kao i pribora za jelo. Važno je znati da nakon infekcije nema imuniteta, pa u ljetnom periodu zbog nepažnje može više puta da napadne osobu – kaže dr Šehić.

Stroga dijeta

Samo probiotik dolazi u obzir

Dr Radmila Šehić kaže da liječenje podrazumijeva strogu dijetu uz kontinuiranu zamjenu tekućine i minerala kroz supe, čajeve, orosal.

– Smanjite konzumaciju kuvanog krompira, kuvanog pirinča, slanog keksa, pečenih jabuka, kako biste zaštitili virusom oštećenu sluzokožu probavnog trakta od mehaničkog dejstva hrane. Savjetuje se mirovanje i oprezno ustajanje iz kreveta za nivelisanje krvnog pritiska, koji opada zbog gubitka tečnosti, ali i toksičnog dejstva virusa. Tečnu stolicu ne treba zaustavljati upotrebom lijekova protiv dijareje . Tečna stolica uklanja mnoge uzroke crijevnih infekcija i oporavak je brži. Potrebno je samo koristiti probiotik kako bi se brže obnovila prirodna crijevna flora – napominje ona.

bazen, ronjenje
FOTO: SHUTTERSTOCK

U vrućim ljetnim danima mnogi rashlađivanje traže na bazenima, gdje, prema riječima dr. Šehića, postoji opasnost od zaraze virusima crijevnog gripa .

– Bez obzira koliko se voda u bazenu održava , ima mnogo kupača i virus ulazi u organizam gutanjem vode ili samo ulaskom u usta. Kako se radi o fekalno-oralnoj infekciji, jasno je koliko brzo i koliko ljudi može da se razboli. Bazenska voda je najčešće kontaminirana ovim patogenom , a na nama je da odlučimo da li je to jedini način da se osvježimo i rashladimo u ovim tropskim danima – kaže dr. Šehić.