Patrisija Krentsil, poznata po svojoj opsesiji tamnim tenom, dospjela je u središte pažnje 2012. godine kada je optužena za ugrožavanje djeteta nakon što je svoju petogodišnju kćerku vodila u solarijum.
Ovaj kontroverzni događaj doveo je do zabrane pristupa salonima za sunčanje u Nju Džerziju, gdje je živjela. Optužba je kasnije odbačena, ali je ostavila trag na njezin život.
Patrisija, samohrana majka petero djece, suočila se s teškom finansijskom situacijom nakon incidenta i odlučila se preseliti u London kako bi izbjegla medijsku pažnju i nastavila svoj život. Unatoč tom potezu, zadržala je svoju opsesiju tamnim tenom, prelazeći s solarijuma na sredstva za samopotamnjivanje.
Nakon turbulentnog razdoblja, uključujući hospitalizaciju zbog upale pluća i srčanog zastoja, Patrisija je najavila kandidaturu za Senat na Floridi 2024. godine. Unatoč svemu što je prošla, ističe svoju jedinstvenost i različitost te istražuje nove puteve u politici.
Njezina priča obuhvata transformaciju života, borbu s javnim sudom i suočavanje s vlastitim demonima. I dok je tamni ten i dalje njezina strast, Patrisija Krentsil pokušava preokrenuti svoj život i pronaći svoje mjesto u političkom svijetu Floride.
Pogledajte kako danas izgleda:
BONUS: 👇🏻 🤩 🤩 👇🏻
U direktne struje ubrajamo galvanske, dijadinamske i interferentne struje, koje se primjenjuju direktno na tijelo, ali bez straha ako ih primjenjuje stručna osoba, fiziterapeut
Nakon upoznavanja s indirektnim elektroterapijskim metodama (laser, UZV, elektromagnetsko polje), nešto više reći ćemo o metodama terapije električnom strujom s neposrednom primjenom struje na tijelo preko elektroda. Treba napomenuti da su sve metode potpuno bezopasne primjenjuje li ih stručna osoba, odnosno fizioterapeut.
Galvanske struje
Galvanizacija je primjena niskofrekventne, konstantne istosmjerne struje putem elektroda u terapijske svrhe, najčešće pomoću dviju jednako velikih elektroda u obliku uzdužne ili poprečne galvanizacije. Poprečnom galvanizacijomu, koju obično koristimo kod dublje boli, postižemo bolji terapijski učinak jer se prostrujava cijelo tijelo između elektroda. Postoji i tzv. točkasta galvanizacija koju primjenjujemo kada želimo tretirati pojedine bolne točke, tj. manje površine tijela i kada je bol više površinski lokalizirana. U nekim slučajevima elektrode treba posebno oblikovati zbog specifičnosti dijela tijela na koji želimo primijeniti struju (npr. Bergonijeva polumaska koju koristimo kod tretmana neuralgije nervusa trigeminusa ili Ščerbakov ovratnik kad djelujemo na simpatičke ganglije vrata).
Ljudska koža može podnijeti gustoću struje od 0,1 – 0,5 mA/cm2. Struja koja prodire u kožu podražuje završetke osjetnih živaca, što pacijent osjeća kao lagano strujanje, žmarenje, bockanje i trnjenje, ali nikako kao pečenje i bol. Osjetljivost na struju je individualna i određuje se po pacijentovu subjektivnom osjećaju. Postoje, međutim, i stanja kada je poremećen osjet boli, pa se u takvim slučajevima ne očekuju realni podaci o osjetljivosti nego se primjenjuju manje doze struje.
Djelovanje
- na motorne živce – povećava podražljivost i provodljivosti motornih živaca i mišića;
- na vazomotorne živce – poboljšava cirkulaciju;
- na bol – smanjuje bol (analgetsko djelovanje);
- na središnji živčani sustav – ovisno o položaju elektroda, umirujući ili podražujući učinak.
Indikacije
- mlohava pareza perifernih živaca (poliomijelitis, polineuritis, traumatska oštećenja);
- reumatske bolesti;
- neuritis, neuralgija, mialgija, artralgija, upale tetiva i tetivnih ovojnica;
- upalne, degenerativne i vazomotorne bolesti krvnih žila.
Kontraindikacije
- febrilna stanja i opća iscrpljenost organizma;
- maligni tumor na mjestu primjene;
- krvarenje ili sklonost krvarenju;
- akutna upala (npr. pluća, zglobova…);
- dekompenzacija srca (srčane greške);
- metali u organizmu (npr. metalne endoproteze);
- trudnoća;
- pace-maker.
Dijadinamske struje
Dijadinamske struje su niskofrekventne, poluvalno ili punovalno ispravljene struje sinusoidnog oblika, frekvencije 50 – 100 Hz (poluvalne – 50 Hz, punovalne -100 Hz). Modulirane su po frekvenciji i jačini, uz kombinaciju dviju frekvencija koje se ritmički izmjenjuju. Danas se primjenjuju uglavnom četiri strujne kombinacije, odnosno modulacije, a najpoznatija je modulacija 4 koja se primjenjuje kao elektroblokada.
Djelovanje
- smanjuje bol (analgetsko djelovanje);
- poboljšava cirkulaciju (širi krvne žile);
- na poprečno-prugastu muskulaturu (mišiće pod utjecajem naše volje): smanjivanje prevelike napetosti mišića;
- kod uklanjanja edema i hematoma;
- na glatku muskulaturu (mišiće koji nisu pod utjecajem naše volje): smanjivanje spazma želuca, crijeva, mokraćnog mjehura;
- uspostavljanje ravnoteže živčanog sustava (migrena, periferni cirkulatorni poremećaji na osnovi ateroskleroze, Buergerova bolest, Raynaudova bolest, Sudeckova distrofija…);
Indikacije
- bolni sindromi kralježnice (vratne i slabinske);
- nagnječenja mekih struktura, istegnuća zglobova i ozljede mišića;
- edemi;
- periartritis (bolno rame);
- cirkulatorni poremećaji (Buergerova bolest, Raynaudova bolest, Sudeckova distrofija);
- poremećaji opskrbe vezivnog tkiva (smanjivanje tonusa spastične muskulature);
- kronična opstipacija;
- bronhalna astma;
- herpes zoster.
Kontraindikacije
- febrilna stanja i opća iscrpljenost organizma;
- maligni tumor na mjestu primjene;
- krvarenje ili sklonost krvarenju;
- akutna upala (npr. pluća, zglobova…);
- dekompenzacija srca (srčane greške);
- metali u organizmu (npr. metalne endoproteze);
- trudnoća;
- pace-maker.
Interferentne struje
Interferentne struje su struje s najdubljim djelovanjem i primjenjuju se na raznim mjestima ovisno o lokalizaciji i vrsti patološkog procesa, odnosno tegoba. Rezultat su križanja dviju sinusoidnih, izmjeničnih, srednjofrekventnih struja koje se međusobno preklapaju u intenzitetu, frekvenciji i fazi. Ta se interferencija događa u dubini tkiva, pa ih još zovemo endogenim strujama.
Tehnike primjene
S obzirom na tehniku primjene, razlikuju se tri vrste interferencija:
- statička ili stabilna interferencija najčešće se primjenjuje tako što na područje koje želimo tretirati stavimo četiri elektrode pa se oba strujna kruga križaju na području najveće boli;
- kinetička ili mobilna interferencija sastoji se u stalnom mijenjanju mjesta za vrijeme tetmana, pa se određeno područje terapijski obuhvaća sa svih strana; u tu svrhu služimo se elektrodama poput rukavice koje terapeut navuče na ruke i čini pokrete u različitim smjerovima, a ujedno vrši određeni pritisak na tkivo;
- dinamička interferencija poboljšava djelovanje interferentnih struja prilagođavanjem i ritmičkim mijenjanjem interferentnih vektora.
Djelovanje
Iako je slično djelovanju dijadinamskih struja, postoje razlike u načinu primjene i lokalizaciji djelovanja, odnosno postiže se dublje djelovanje i bolja podnošljivost. Mogu se primijeniti s vibracijskom masažom, s tim da je prije provedbe potrebno odrediti frekvenciju vibracije koja se prilagođava indikaciji. Time se poboljšava učinak interferentnih struja jer se smanjuje podražaj osjeta, pa bolesnici mogu podnijeti veću jakost struje nego što se može primijeniti kod dijadinamskih struja ili standardne interferentne struje. Tako se postiže veći terapijski učinak u dubini tkiva.
Indikacije
- kronična bolna stanja (lumbago, lumboishijalgija);
- izvanzglobni reumatizam (mialgija, miozitis, periartritis, epikondilitis);
- degenerativne bolesti zglobova (artroze različite lokalizacije);
- neuralgije i neuritisi;
- upalne bolesti u stadiju zalječenja (reumatoidni artritis, psorijatični artritis, ankilozantni spondilitis);
- posttraumatska stanja (uglavnom radi stimulacije zarastanja kosti i uklanjanja cirkulatornih poremećaja);
- bolesti krvnih žila i smetnje cirkulacije (Buergerova bolest, Raynaudov sindrom);
- poremećaji tonusa crijeva (smanjen ili povećan tonus – napetost);
- ginekološke bolesti (upala jajnika, menstruacijske smetnje, spazmi).
Kontraindikacije
- akutni i subakutni tromboflebitis;
- Parkinsonova bolest;
- spastička oduzetost (npr. povećan tonus mišića kao posljedica moždanog udara);
- febrilna stanja i opća iscrpljenost organizma;
- maligni tumor na mjestu primjene;
- krvarenje ili sklonost krvarenju;
- akutne upale (npr. pluća, zglobova…);
- dekompenzacija srca (srčane greške);
- trudnoća.
VAŽNO – Metalna tijela u tkivima nisu kontraindikacija za primjenu interferentnih struja, jer kod njihove primjene ne nastaje oštećenje tkiva kao kod istosmjernih struja.