Pogledajte pitanje zbog kojeg Trogiranin nije uspio postati milioner: ZNATE LI VI ODGOVOR?

Pogledajte pitanje zbog kojeg Trogiranin nije uspio postati milioner: ZNATE LI VI ODGOVOR?

Sandro Jažo iz Trogira pokušao je postati novi hrvatski milioner, ali iz popularnog kviza otišao s osvojenih pet hiljada eura (9.781 KM).

Ovaj mladi inženjer računarstva je na šestom pitanju zatražio pomoć publike. Nije znao prepoznati mineral iz porodice berila. Ponuđeni su odgovori bili su: akvarij, akvalung, akvarel i akvamarin. Njih četiri posto odlučilo se za akvarij, osam posto za akvalung, osam posto za akvarel, a najveći postotak, njih 80 posto glasalo je za akvamarin. Prihvativši mišljenje publike i ponudivši odgovor D – akvamarin, osvojio je 300 eura (više od 586 KM), prenosi HRT.

Za iznos od 2.500 eura (skoro pet hiljada KM) trebao je znati koji je grad nazvan po hemičaru koji je u njemu sagradio tvornicu za proizvodnju boje?

Mönchengladbach, Düsseldorf, Gelsenkirchen ili Leverkusen? Posegnuo je za džokerom “zovi” koji je s velikom sigurnošću rekao da se radi o Leverkusenu. Priklonivši se njegovu mišljenu, tačno je odgovorio na deveto pitanje.

Ali, prešavši drugi prag, zapeo je na jedanaestom, historijskom pitanju koje je glasilo: “Protiv koga je SAD ratovao 1812. u tzv. Drugom ratu za nezavisnost?”

Protiv Britanaca, protiv Nizozemaca, protiv Francuza ili protiv Meksikanaca? Na ovom je pitanju upotrijebio i posljednji džoker “pola-pola”. Ostali su odgovori A – protiv Britanaca i B – protiv Nizozemaca.

Ponudivši odgovor B – protiv Nizozemaca takmičenje je napustio s osvojenih 5.000 eura (oko 9,678 KM). Tačan je odgovor pod A – protiv Britanaca.

Podsjetimo, rat iz 1812. godine često se naziva ”zaboravljenim američkim ratom”.

Ipak, riječ je ratu koji je imao ključno značenje jer je predstavljao prijetnju samom postojanju tad vrlo mladih Sjedinjenih Američkih Država.

Samo tri decenije nakon što su američki vojnici pobijedili britanske kolonijalne snage u Revolucionarnom ratu za nezavisnost, dvije su se strane opet sukobile.

Početkom devetnaestog stoljeća, kad je Britanija bila u ratu s Francuskom, kraljevska ratna mornarica zarobila je preko deset hiljada američkih mornara i prisilno ih regrutovala.

1814. godine Britanci i Amerikanci potpisali su mirovni sporazum u Belgiji. Prema tom sporazumu, svi teritoriji koje su zauzele britanske snage vraćeni su pod američku kontrolu.

Ironično u svemu jeste to što se posljednja bitka u tom ratu vodila nekoliko sedmica po njegovom okončanju. Naime, vijesti o mirovnom sporazumu došle su do američkog generala Andrewa Jacksona nakon što je već izvojevao pobjedu u bitci za New Orleans.

Ta bitka iako nevažna za ishod rata dodatno je osnažila moral Amerikanaca, a kao rezultat toga, zemlja je iz rata 1812. izašla snažnija negoli je bila prije i spremna na širenje prema zapadu s novim osjećajem ponosa i novom energijom.