Prijedlog o državnoj imovini Komšića i Bećirovića put je da probosanske snage pređu u političku ofanzivu

Prijedlog o državnoj imovini Komšića i Bećirovića put je da probosanske snage pređu u političku ofanzivu



Članovi Predsjedništva BiH Željko Komšić i Denis Bećirović su u proceduru te institucije uputili prijedlog državnog zakona o imovini. Na ovaj način je pokazan jedan od mogućih načina da se suprotstavi Miloradu Dodiku u pokušaju oduzimanja državne imovine.

Pitanje državne imovine je ključno pitanje za budućnost Bosne i Hercegovine kao države i nijedno drugo pitanje nema ni približnu težinu. Dok dnevnopolitička pitanja ovo pitanje gurnu na margine kod javnosti, jako je bitno da probosanske političke snage pokažu svijest i poduzmu konkretne korake kako pitanje ne bi bilo riješeno stihijski.

Trenutno su po pitanju državne imovine u javnosti vidljiva dva procesa. Jedan vode političari iz Republike Srpske kroz proteste “Granica postoji” gdje se kao jedan od razloga ističe i odbrana “imovine Republike Srpske”, također političari iz Republike Srpske prijete da će ako visoki predstavnik donese odluku o državnoj imovini proglasiti nezavisnost ovog entiteta.

Drugi proces koji se odvija u priličnoj tajnosti je konsultovanje koje je organizovao OHR i na kojem su navodno angažovani stručnjaci gdje se razgovara o državnoj imovini.

Političari iz RS-a svjesni važnosti pitanja državne imovine vrše konstantna pritisak na međunarodni faktor koristeći i najjače oružje koje imaju u svome arsenalu, a to je prijetnja da će krenuti u nezavisnost RS-a. Naime, proglašavanje nezavisnost RS-a je jedan od velikih strahova Međunarodne zajednice i to ne zbog ljubavi prema Bosni i Hercegovini nego zbog nestabilnosti koju bi takav potez donio. Političari iz RS-a upravo računaju na taj strah nadajući se da će samo prijetnja tako radikalne odluke koja mijenja postojeći status quo u državi dovesti do konačne odluke u njihovu korist.

Dakle, dok OHR sa svoje strane održava konsultacije, a političari iz Republike Srpske vrše snažan pritisak sa probosanske strane se nije vidjela dovoljna aktivnost.

U tom pogledu kao značajan potez se može izdvojiti i potpisivanje zajedničke izjave koju su u aprilu inicirali Komšić i Bećirović, a koju su podržali predsjednik SDA Bakir Izetbegović, predsjednik SDP-a Nermin Nikšić, prvi čovjek NiP-a Elmedin Konaković, kao i predsjednik Naše stranke Edin Forto, predsjednik NES-a Nermin Ogrešević i predsjednik Stranke za BiH Semir Efendić.

Sada davanjem u proceduru prijedloga državnog zakona o imovini, Komšić i Bećirović pokazuju poželjnu proaktivnost i odgovornost za eventualno odbijanje prebacuju na drugu stranu. Davanjem u proceduru zakona probosanske snage iz defanzive prelaze u ofanzivu i tjeraju rušilačke snage da budu one koje reaguju na poteze.

“Ovo je jedan od najsloženijih i najvažnijih zakona u postdejtonskoj BiH. Zajedno s velikim brojem stručnjaka smo na ovom zakonu radili šest mjeseci. Prije upućivanja zakona sam razgovarao i sa predsjednicima stranaka bh. orijentacije kako bi podržali tekst ovog zakona”, rekao je Denis Bećirović.

U pitanju kao što je zakon o državnoj imovini apsolutno ne postoji prostor za sitne političke interese, ali za uspješno rješavanje neophodno je kako prema drugim stranama u Bosni i Hercegovini tako i Međunarodnoj zajednici oličenoj u OHR-u povući jasnu crvenu liniju.

Samo kroz jasno artikulisan politički stav može se Međunarodnoj zajednici dati do znanja da se pitanje državne imovine ne može riješiti na osnovu ucjena i popuštanja onim koji su spremni rušiti zajedničku kuću nego rješenjem koje će potvrditi suverenitet države Bosne i Hercegovine.