PUREĆA KOŽA: Evo zašto nastaje i KAKO SE LIJEČI

PUREĆA KOŽA: Evo zašto nastaje i KAKO SE LIJEČI



Keratosis pilaris je česta blaga bolest kože koja uzrokuje grube zakrpe i male prištiće poput kvrga, najčešće na rukama, bedrima, stražnjici i obrazima. Kvržice su obično bijele, ponekad i crvene.

Pureća ili guščja koža, kako je još nazivaju, može biti vrlo frustrirajuća jer ju je teško liječiti. Međutim, keratosis pilaris često nije ozbiljna bolest i nije zarazna, a mnogi lijekovi na recept i mjere koje osoba može poduzeti sama mogu poboljšati izgled kože.

Bolest se češće pojavljuje u male djece i tinejdžera, a češće su pogođena ženska djeca. Odrasli također mogu razviti keratosis pilaris. Kod ljudi svijetle puti koji se pretjerano izlažu suncu može se javiti sunčana keratoza. 

Uzrok pojavljivanja nije poznat, obično se javlja u obiteljima pa se pretpostavlja kako se radi o nasljednom poremećaju.

Uzroci keratosis pilaris

Keratosis pilaris je rezultat nakupljanja keratina – proteina koji štiti kožu od štetnih tvari i infekcija. On se nakuplja u folikulu dlake i formira tvrdi čep u procesu koji se zove hiperkeratinizacija. Ona uzrokuje da se na površini kože pojavljuju grubi dijelovi (poput ribeža).

Nije poznato zašto se nakuplja keratin. Ta pojava se može manifestirati zbog genetskih bolesti ili drugih stanja kože, poput atopijskog dermatitisa. Pureća koža se javlja kod inače zdravih ljudi. Osobe sa suhom kožom imaju tendenciju da se kod njih keratosis pilaris postupno pogoršava.

Simptomi keratosis pilarisFOTO: Shutterstock

Simptomi keratosis pilaris

Keratosis pilaris se može pojaviti kod svih dobnih skupina, iako je osobito česta kod male djece. Znakovi i simptomi su:

male bijele ili crvene kvržice, obično na gornjim dijelovima ruku, nogu, stražnjici ili obrazima

suha i gruba koža koja ponekad svrbi

pogoršanja stanja kože zimi, kada je vlažnost zraka niska.

Keratosis pilaris može biti ograničena na pojedinačne dijelove tijela, a neki je uspoređuju i s brusnim papirom. U nekim slučajevima, kvržice mogu postati upaljene i uzrokovati ožiljke, posebice na licu.

Postupno, ovo stanje najčešće prolazi samo od sebe. Ono često nije ozbiljno zdravstveno stanje, a liječenje obično nije potrebno. Međutim, ako ste zabrinuti za izgled svoje kože, konzultirajte se s dermatologom.

Keratosis pilaris – metode samopomoći

Keratosis pilaris je vrlo jednostavno dijagnosticirati – potreban je jedan običan pregled kod liječnika. Druga testiranja se obično ne primjenjuju osim ako nije u pitanju nešto što stvara veće tegobe od kozmetičkih. 

Za keratosis pilaris ne postoji lijek, kao što smo već naveli – prolazi sama od sebe. Ne možete spriječiti njezinu dosadnu i neugodnu pojavu, ali ipak možete smanjiti nelagodu određenim mjerama samopomoći.

Nemojte grebati ili guliti kožu kako biste sami uklonili prištiće – osim što može doći do infekcije, koža će izgledati lošije, a mogu vam ostati i tamni ožiljci. 

Nemojte se češati po zahvaćenom području.

Za kupanje i tuširanje koristite toplu, ali ne i vruću vodu.

Ograničite vrijeme koje provodite pod vodom.

Napravite kupku od koloidne zobi (četiri jušne žlice zobi u toplu vodu), neka kupka traje najmanje 15 minuta.

Koristite umirujuće sapune i gelove za tuširanje ili one koji sadrže neko hidratantno ulje. 

Koristite poseban maslac (shea maslac) za tijelo ili neko ulje, npr. bademovo ili arganovo.

Nemojte se izlagati suncu između 11 – 17 sati jer sunce moće pogoršati tegobe.

koza

Aromaterapija također može biti korisna u borbi protiv keratosis pilaris. Navedena ulja mogu vam pomoći u ublažavanju neugodnih simptoma, no prije uporabe se obavezno (bez iznimke) konzultirajte sa stručnjakom (pogotovo ako ste trudni):

muškatna kadulja 

čempres

eukaliptus

geranij

borovnica

lavanda

paprena metvica

rimska kamilica

sandal

čajevac.

Hidratantni losioni ili oni na bazi aloe vere mogu pomoći ublažavanju simptoma te se uz bolji izgled kože možete osjećati opuštenije. Za snažnije tegobe bit će vam potreban lijek na recept.

Prirodni piling na bazi morske soli

U nastavku provjerite recept za prirodni lijek za keratosis pilaris.

Sastojci:

– pola šalice ulja (slatkog badema, grožđa, arganovog ili nekog drugog ulja za masažu)

– 1 šalica morske ili himalajske soli (oni koji imaju osjetljiviju kožu mogu umjesto soli koristiti šećer)

– 5 – 15 kapi kvalitetnog eteričnog ulja (lavandino, limunska trava ili ružmarin).

Nakon što ste pomiješali sve sastojke, smjesu nanesite na kožu i masirajte kružnim pokretima oko 15 minuta. Zatim sve dobro isperite toplom vodom, a kožu posušite ručnikom i namažite aloe verom. 

Možete probati i klasični piling od morske soli i ekstra djevičanskog maslinovog ulja. Uzmite jednaku količinu soli i ulja, masirajte kožu smjesom i zatim dobro isperite. 

Keratosis pilaris – liječenje

Općenito, nijedan tretman ne poboljšava stanje keratosis pilaris. Većina opcija uključuje self-care mjere te ljekovite kreme, a fokus se stavlja na omekšavanje naslaga keratina na koži.

Liječenje keratosis pilaris može uključivati sljedeće lijekove:

-piling – propisane kreme koje sadrže alfa-hidroksilnu kiselinu, mliječnu ili salicilnu kiselinu ili pak ureu; služe za hidratizaciju i omekšavanje suhe kože, a ponekad pomažu u uklanjanju mrtvih stanica; ovisno o njihovoj snazi, određene kreme su dostupne u ljekarnama, dok druge zahtijevaju recept; liječnik vas može savjetovati da odaberete najbolje za vašu kožu; kiseline u kremama mogu izazvati crvenilo, žarenje ili iritaciju kože; zato se takve kreme i pilinzi ne preporučuju djeci

-retinoidi – izvedeni iz vitamina A, retinoidi rade na promicanju prometa stanica i sprječavaju začepljenje folikula dlake; oni mogu biti vrlo učinkoviti, ali također mogu izazvati iritacije kože, poput suhoće i crvenila; ako niste trudni ili ne dojite, liječnik vam može preporučiti ovu vrstu terapije.

-laserska terapija – određene vrste keratosis pilaris uključuju teško crvenilo i upalu, a uspješno se tretiraju laserskom terapijom; laserski tretman uključuje dovođenje intenzivne svjetlosti na ciljanja područja; takva vrsta liječenja može zahtijevati ponavljanje postupka tijekom nekoliko mjeseci, ovisno o odgovoru vaše kože.

Redovito korištenje lijekova može poboljšati izgled vaše kože. Radi se recidivirajućem poremećaju. Čak i uz liječenje, keratosis pilaris može potrajati godinama.

(Kreni zdravo)