Neki kažu da je vršenje velike nužde svaki dan znak dobrog zdravlja creva, ali da li je to istina?
A šta o tome kaže nauka?
Zdravo je vršiti veliku nuždu između tri puta dnevno i tri puta nedeljno. Mnogi faktori mogu uticati na to, uključujući vašu ishranu, koliko vode pijete, da li trenirate, koliki vam je nivo stresa…
Generalno, što više biljnih vlakana jedete – stvari poput voća, povrća, integralnih žitarica, orašastih plodova i semenki, to ćete redovnije i češće ići u toalet, Vaš izmet reapsorbuje vodu dok prolazi kroz creva. Dehidracija može dovesti do zatvora i ređeg pražnjenja, pa se pobrinite da pijete puno tečnosti kako bi se sve odvijalo glatko.
Alergije i intolerancije na hranu mogu izazvati dijareju, nadimanje i gasove, kao i stanja poput sindroma iritabilnog creva.
Vreme prolaska hrane kroz creva, koliko je vremena potrebno da hrana putuje kroz vaš sistem za varenje, je još jedna korisna mera zdravlja creva. Možete lako da testirate vreme prolaska kroz creva tako što ćete jesti hranu prepoznatljive boje, kao što je cvekla, i proveriti kada se boja pojavljuje u vašem izmetu.
Kraće vreme tranzita je generalno povezano sa boljim zdravljem, zdravijim odgovorima na hranu i manje visceralne masti, koja se nalazi duboko u stomaku.
Pored toga, naša studija je pokazala da trilioni buba koje žive u vašim crevima, poznatih kao vaš crevni mikrobiom, takođe mogu uticati na vaše vreme prolaska kroz creva. Istraživači su otkrili jasnu razliku u sastavu mikrobioma creva ljudi sa kraćim tranzitnim vremenom, u poređenju sa onima koji su imali duže vreme tranzita, prenosi “Zoe”.