SVE IZVJESNIJE: BiH prijeti ukidanje bezviznog režima s EU?

SVE IZVJESNIJE: BiH prijeti ukidanje bezviznog režima s EU?



Ako BiH ne ispuni obaveze koje je prihvatila Sporazumom o stabilizaciji i pridruživanju i ne uskladi svoju s viznom politikom EU, vrlo je moguće da će građanima naše zemlje uskoro biti potrebne vize prilikom putovanja u zapadnu Evropu. Ovakva opasnost čini se izvjesnijom u periodu kada se pojačava sigurnost evropskih granica i kada se, zbog situacije na Bliskom istoku, pojačanog priliva migranata i prijetnji terorističkim napadima, od BiH očekuje da osigura vlastite granice i građanima pojedinih država uvede vize.

Generalni sekretar Evropskog pokreta u BiH Haris Plakalo smatra da su ubrzavanje pregovora s Frontexom i najava potpisivanja sporazuma i dolaska evropskih policijskih snaga na granice BiH korak naprijed u boljoj kontroli granica, ali uvođenje viznog režima za osam država s kojima EU nema bezvizni režim ostaje glavna obaveza.

– Ne postoji konsenzus unutar BiH o uvođenju viznog režima Republici Turskoj i Ruskoj Federaciji, ali i još nekim državama sa spiska EU, što svakako može dovesti BiH u nezavidan položaj. U ovom trenutku ne postoji opasnost od suspendiranja viznog režima za BiH, ali, ako se ne bude postupilo po zahtjevima Brisela, može se dogoditi da se BiH u tom kontekstu izolira od EU – kaže Plakalo.

Analitičar Evropske inicijative za stabilnost (ESI) Adnan Ćerimagić napominje da je Evropska komisija u posljednjem izvještaju pozitivnim ocijenila napredak BiH, posebno zbog usvajanja strategije upravljanja migracijama, i saradnju s EUROPOL-om, ali da se značajniji napredak očekuje u vezi sa sporazumom s Frontexom te izvršavanjem obaveza iz sporazuma o readmisiji s pojedinim članicama EU.

– Sve zemlje zapadnog Balkana moraju krenuti u jače usklađivanje s politikom EU, a EK je prošle sedmice predložila da neusklađenost vizne politike bude osnov za suspenziju bezviznog režima. Ipak, bilo bi dobro da BiH najprije ne uvrštava nove zemlje na listu, ali i da razmotri s kojima od osam zemalja prekid bezviznog režima, u političkom, ekonomskom, turističkom i svakom drugom smislu, ne bi imao značajniji utjecaj te na taj način pokaže dobru volju prema EU – ističe Ćerimagić.

Predsjednik Delegacije BiH pri Parlamentarnoj skupštini Vijeća Evrope Saša Magazinović kategoričan je da Sporazum o stabilizaciji i pridruživanju nije švedski sto, već ugovor iz kojeg proističu obaveze.

– Imamo obavezu usklađivanja vanjske politike s EU, a vizna politika je dio vanjske politike i mi ćemo to morati uraditi. Što se tiče najava da ćemo u skorije vrijeme biti sankcionisani, mislim da je to pretjerano i, prema mojim informacijama, takva vrsta odluke nije nigdje još na stolu – ističe Magazinović, piše Avaz.