U Kladionicu Mi Svakog Dana Dolazi Siromašni Dedica”
“Radim u kladionici već dvije godine.
Skoro svakoga dana mi dolazi jedan siromašni dekica da odigra tiket za 20 dinara.
Uglavnom ne dobija, iako mu dobitak ne prelazi 500 dinara. Kada je jednom došao da mu provjerim tiket, nisam imao srca da mu ponovo kažem da nije dobitan.
Dao sam mu 5.000 dinara i rekao da je jubilarni uplatilac i da mu se dobitak udesetostručio.
Pošto je bilo jutro otišao je, kad eto ga nazad, kupio mi je burek, jogurt i cigarete.
Kada sam vidio osmijeh na njegovom licu koji je bio ne toliko zbog para, već zbog časti, osjetio sam se najljepše u cijelom svom životu.
U ovisnosti o stadiju trudnoće u kojem se javlja, nekoliko je mogućih razloga za pojavu zatvora
Zašto se zatvor stolice učestalo javlja baš kod trudnica?
Uzrok pojave problema sa zatvorom razlikuje se po stadijima trudnoće. Najčešće se javlja tijekom drugog tromjesečja i pojačava prema kraju trudnoće, no to ne znači da se ne može javiti i u prvom tromjesečju.
U ovisnosti o stadiju trudnoće u kojem se javlja, nekoliko je mogućih razloga za pojavu zatvora.
Hormoni
U prvom tromjesečju trudnoće dolazi do povećanja razine progesterona. Jedna od višestrukih funkcija progesterona je održavanje trudnoće tako što sprječava kontrakcije maternice. Istim mehanizmom djeluje i na glatke mišiće crijeva tako što ih opušta pa se posljedično usporava protok probavljene hrane što omogućuje apsorpciju više vode. Stolica postaje tvrđa i sporije se eliminira iz organizma, što za posljedicu može imati nadutost i zatvor stolice kod trudnica.
Prenatalni vitamini
Većina vitaminsko-mineralnih preparata namijenjenih trudnicama u svom sastavu sadrži i željezo, važan mineral čiji nedostatak se može pojaviti tijekom trudnoće. S obzirom da je željezo mogući uzrok zatvora u trudnoći, ako niste anemični najvjerojatnije nije potrebno unositi više od 30 mg željeza dnevno. Ukoliko vitamini koje uzimate tijekom trudnoće u svom sastavu imaju više od 30 mg željeza, možete tražiti savjet vašeg liječnika za preporuku vitamina koji sadrže manje željeza.
Pritisak maternice
Kako beba raste, u kasnijoj fazi trudnoće dolazi do povećanja maternice koja pritišće crijeva i otežava prolazak sadržaja kroz probavni sustav.
Kako spriječiti opstipaciju u trudnoći?
Veći unos vlakana može pomoći u prevenciji zatvora, a dodatno opskrbljuje trudnicu vitaminima i antioksidansima. S obzirom da vlakna prolaze kroz probavni sustav neprobavljena, djeluju kao spužva tako što upijaju tekućinu što olakšava pomicanje i eliminaciju stolice. Povećani unos vlakana može se osigurati konzumiranjem svježeg neoguljenog voća (šljive, kruške, smokve), sušenog voća, povrća i cjelovitih žitarica. Bijelu rižu i tjesteninu bolje je zamijeniti integralnom. Preporučeni unos je 25 do 30 g vlakana dnevno.
Važno je piti puno tekućine, najmanje dvije litre dnevno. Osim puno vode, preporuča se piti čaj i prirodne sokove od voća ili povrća. Ako volite sokove, pijte nektar od šljiva, krušaka ili marelica, koji ne samo da imaju veliki udio vode nego sadrže i više vlakana od običnog soka. Međutim, uputno je izbjegavati sokove koji sadrže šećer, kao i dodatno šećeriti sokove, jer previše šećera može biti jedan od uzroka pojave zatvora.
Smanjenju učestalosti pojave zatvora u trudnoći doprinosi i redovita fizička aktivnost. Vježbanje potiče rad crijeva pa se preporuča vježbati najmanje tri puta tjedno 20 do 30 minuta. Prethodno je uputno provjeriti s liječnikom koje vježbe su sigurne u trudnoći. To mogu biti plivanje, yoga, vožnja bicikla i slično. Kod nemogućnosti vježbanja svakako će pomoći i svakodnevna šetnja.
Na pojavu zatvora može utjecati i zanemarivanje prirodnog podražaja na pražnjenje i odlaganje odlaska na toalet, stoga je jako važno pratiti signale koje vam tijelo šalje.
Unošenje više manjih obroka dnevno pomaže probavnom sustavu da lakše probavlja hranu i smanjuje pojavu nadutosti i tvrde stolice u trudnoći.
Prirodnim rješenjima protiv zatvora
Univerzalni lijek protiv zatvora i nadutosti ne postoji, a i svaka osoba drugačije reagira na različite metode. Za rješavanje opstipacije na raspolaganju je široka paleta proizvoda, od onih koji se dobivaju preko recepta pa sve do prirodnih rješenja. Kad je u pitanju opstipacija u trudnoći taj izbor znatno se sužava.
Budući da trudnice spadaju u skupinu koja posebno mora paziti što unosi u organizam, svakako se preporuča problem zatvora pokušati riješiti prirodnim metodama i posavjetovati se s liječnikom prije primjene bilo koje metode kojom se namjerava rješavati problem zatvora u trudnoći.
Promjena prehrane
Jedna od prirodnih metoda rješavanja opstipacije je promjena prehrane, s naglaskom na unošenje veće količine prehrambenih vlakana. Hrana bogata vlaknima su chia sjemenke, lanene sjemenke, bademi, tamna čokolada, leća, slanutak, avokado, maline, grah, jabuka, cikla, mrkva, kvinoja i banane. Tradicionalan recept za rješavanje opstipacije su i suhe šljive, koje sadrže veliku količinu vlakana, ali imaju i značajnu količinu vitamina A, vitamina K i kalija. Osim toga, bogate su energijom jer sadržavaju puno kalorija, zbog čega nije preporučljivo pretjerivati s njihovom konzumacijom.
Osim hrane s većim udjelom vlakana, preporuča se i veći unos tekućine. Osim što tekućina hidratizira tijelo, pomaže i da se tvrda stolica omekša i lakše eliminira.
Čepići za zatvor u trudnoći
Ukoliko preventivne metode ne dovedu do očekivanog rezultata, ponekad je potrebno posegnuti za pripravcima protiv zatvora, s tim da prilikom njihova odabira treba dati prednost onima koji sadrže tvari prirodnoga podrijetla, čije primjena je odobrena kod trudnica i koji imaju malu vjerojatnost pojave neželjenih reakcija. Primjerice, Eva/qu čepići za zatvor kod trudnica temelje se na prirodnim tvarima koje nisu toksične i koriste se i u nekim dodacima prehrani. Odlikuju se jednostavnom primjenom i brzim djelovanjem – već 15 minuta nakon primjene.
Ako su svi nalazi uredni, vježbanje u trudnoći pridonosi boljem općem stanju organizma i pomaže tijelu da ostane u dobroj kondiciji kako bi lakše podnijelo dodatne kilograme i porod
Vježbanje u trudnoći – zašto je važno
Uz to što je važno paziti na prehranu u trudnoći, gotovo je podjednako važno i ne prestati se baviti fizičkom aktivnošću.
Prvi je preduvjet za vježbanje u trudnoći da je trudnoća urednog tijeka, ali i da ginekolog koji prati trudnoću dopusti vježbanje. U suprotnom, trudnica može naškoditi i sebi i bebi.
Ako su svi nalazi uredni, vježbanje u trudnoći pridonosi boljem općem stanju organizma, sprječava prevelik prinos na tjelesnoj težini, održava snagu srčanožilnog sustava, pospješuje kapacitet pluća, smanjuje oticanje zglobova i općenito pomaže tijelu da ostane u dobroj kondiciji kako bi lakše podnijelo dodatne kilograme i porod.
Kad se govori o vježbanju u trudnoći, ponajprije se misli na prilagođeno vježbanje smanjenog intenziteta. Iako se možda ne čini tako, tijelo od prvog dana prolazi kroz mnoge velike promjene – mijenjaju se odnosi hormona, stvara se više krvi i mijenja statika tijela. Zato treba biti oprezan i paziti da se tijelo ne preforsira.
Ako je žena prije trudnoće bila sportski tip, nema razloga da prestane s aktivnostima, osim ako se ne radi o ekstremnim sportovima ili sportovima kod kojih je povećana mogućnost pada i ozljede, kao što su borilački sportovi, klizanje, jahanje, skijanje, penjanje.
Sportašice katkad, čak i prije nego što naprave kućni test na trudnoću, primijete da se s njihovim tijelom događa nešto neobično – sporije su i tromije te brže ostaju bez daha, što je normalno jer im tijelo na taj način šalje signal da uspore. Ipak, većina žena koje se bave umjerenom tjelesnom aktivnošću dva do tri puta tjedno vjerojatno u početku neće primijetiti nikakve promjene.
Prilagodba tjelesne aktivnosti u trudnoći
U svakom slučaju, bez obzira na to čime se žena bavila, jako je važno da o trudnoći obavijesti instruktora ili trenera, jer oni ih trebaju upozoriti ako neke vježbe nisu primjerene novonastalom stanju.
Ako je posrijedi odlazak u teretanu, prednost treba dati spravama za zagrijavanje, poput bicikle, stepera ili trake za trčanje. Na spravama s utezima poželjnije je raditi više ponavljanja s manjim opterećenjem, nego se pojačano naprezati.
Vježbe poput aerobika, pilatesa, yoge, zumbe i sličnih aktivnosti mogu se normalno prakticirati sve dok trudnica osjeća da može pratiti ritam grupe. Ako su preferirane aktivnosti plivanje, džogiranje, hodanje ili planinarenje, u njima se i dalje može slobodno uživati, jer će tijelo samo od sebe usporiti.
Bicikliranje je dopušteno sve dok se trudnica osjeća stabilno i sigurno. Plivanje je posebno blagotvorno u posljednjem stadiju trudnoće, jer će se trudnica u vodi osjećati lakše i spretnije.
Ako žena nije vježbala prije trudnoće, a željela bi početi, najbolje je da upiše neki od specijaliziranih tečajeva za trudnice. U tom slučaju svakako treba napomenuti da, koliko god se vježbe u početku činile jednostavnima, u slučaju da se osjeti nelagoda ili bol, s vježbanjem odmah treba prekinuti.
Ako u životnoj sredini trudnice nema tečajeva za trudnice, najbolje što se može učiniti jest ići u duge šetnje.
Postoje vježbe koje se preporučuju svim trudnicama bez obzira na njihovu prijašnju aktivnost. To su Kegelove vježbe, koje mogu pomoći i prije i nakon poroda. Vrlo su jednostavne i diskretne za izvođenje – dovoljno je da se uvuče trbuh i počne ritmično stezati i opuštati mišiće rodnice, kao da se pokušava zaustaviti mokrenje i tako pedesetak puta, s tim da se trajanje stiska postupno produljuje. Ove vježbe pomoći će pri porodu i oporavku nakon njega.
Trudnicama se preporučuju i vježbe stopala s ciljem poboljšanja cirkulacije i smanjenja mogućnosti oticanja nogu.
Važnost nadoknade magnezija u trudnoći
Noćni grčevi u listovima, poremećaj spavanja, glavobolje, umor ili nedostatak koncentracije mogu biti signali manjka magnezija. Osim toga, nedostatak magnezija može pridonijeti učestalijoj pojavi preklampsije, ili biti uzrok prijevremenom porodu, pa čak i gubitku ploda.
S druge strane, redovito uzimanje magnezija ima pozitivan učinak na težinu djeteta pri rođenju te na rizične trudnoće nakon četrdesete godine života.
Vježbe za trudnice
Opis vježbe: Iz početnog položaja polako izvijati leđa u grbu i zadržati taj položaj nekoliko sekundi, dlanovima čvrsto oslonjeni na podlogu.
Izvođenje vježbe: 2-4 serije po 10 ponavljanja.
Vježba 2
Početni položaj: Leći na bok i osloniti se na lakat. Gornju nogu skvrčiti i prebaciti je preko donje noge, koja je lagano odignuta od podloge.
Opis vježbe: Donju nogu, koja je lagano odignuta od podloge, polako dignuti, zadržati u toj poziciji nekoliko sekundi i potom je vratiti u početni položaj.
Izvođenje vježbe: 2-4 serije po 10 ponavljanja. Nakon toga zamijeniti stranu.
Vježba 3
Početni položaj: Leći na bok i osloniti se na lakat. Gornju nogu podignuti, a donju lagano skvrčiti.
Opis vježbe: Gornju nogu polako dignuti, zadržati u toj poziciji nekoliko sekundi i potom je vratiti u početni položaj.
Izvođenje vježbe: 2-4 serije po 10 ponavljanja. Nakon toga zamijeniti stranu.
Vježba 4
Početni položaj: Kleknuti i čvrsto se osloniti dlanovima o podlogu. Jednu nogu skvrčiti.
Opis vježbe: Skvrčenu nogu zarotirati na suprotnu stranu (desna noga na lijevu, lijeva na desnu). Istodobno na tu stranu rotirati tijelo, prateći pogledom stopalo. Dlanovi su cijelo vrijeme čvrsto oslonjeni na podlogu.
Izvođenje vježbe: 2-4 serije po 15 ponavljanja. Potom zamijeniti stranu.
Vježba 5
Početni položaj: Sjesti na prostirku u ugodnom položaju, pazeći pritom da su leđa ravna, a ruke ispružene. U svaku ruku staviti po jednu bučicu težine 0,5 do 1 kg.
Opis vježbe: Bučice polagano dizati do ravnine ramena, zadržati ruke u tom položaju nekoliko sekundi i potom ih spustiti u početni položaj.
Izvođenje vježbe: 2-4 serije po 15 ponavljanja.
Vježba 6
Početni položaj: Sjesti na prostirku tako da se tijelo nalazi pod kutom od 45 stupnjeva. Stopala staviti na bučice.
Opis vježbe: Lagano rolati bučice po prostirci, tako da je jedna noga ispružena dok je druga skvrčena.
Izvođenje vježbe: 2-4 serije po 15 ponavljanja.
Vježba 7
Početni položaj: Raširiti noge malo više od širine ramena i stati u polu čučanj. Staviti ruke na struk i blago se nagnuti prema naprijed.
Opis vježbe: Uvući prsa i blago izbaciti ramena prema naprijed, a zdjelicu polako privlačiti prema pupku. Zadržati taj položaj nekoliko sekundi i vratiti se u početni položaj.
Izvođenje vježbe: 2-4 serije po 10 ponavljanja.
Vježba 8
Početni položaj: Široko raširiti noge i dignuti ruke u visinu ramena.
Opis vježbe: Spustiti se toliko da su noge pod kutom od 90 stupnjeva, a ruke dignuti iznad glave. Zadržati taj položaj nekoliko sekundi i vratiti se u početni.
Izvođenje vježbe: 2-4 serije po 10-15 ponavljanja.
Vježba 9
Početni položaj: Stati u polu čučanj, nagnuti se prema naprijed i rukama se osloniti na koljena. Leđa moraju biti ravna.
Opis vježbe: Polako izvijati leđa u grbu, a stražnjicu povlačiti prema zdjelici. Zadržati taj položaj nekoliko sekundi i vratiti se u početni položaj.
Izvođenje vježbe: 2-4 serije po 10 ponavljanja.
Vježba 10
Početni položaj: Sjesti na pod jednom nogom skvrčenom prema naprijed, a drugom prema natrag. U svaku ruku staviti uteg od 0,5 do 1 kg (može i bez utega).
Opis vježbe: Polako podizati ruku i stražnjicu (lijeva ruka prema desnoj strani i obrnuto) oslanjajući se na drugu ruku. Polako se istezati.
Izvođenje vježbe: 2-4 serije po 10 ponavljanja (svaka strana).