U Njemačkoj, žena može dobiti čak tri godine radnog staža za svako dijete, a te godine joj ulaze u potreban uslov od pet godina staža za penziju. Osim toga, penzija će joj biti veća za 110 evra. To vrijeme im se računa kao da su radile i uplaćivale doprinose.
Sajt iz Hrvatske pravi poređenje s Hrvatskom, gdje žene koje su penzionisane prije 2019. ne dobijaju dodatnih šest mjeseci radnog staža, dok one koje su penzionisane nakon 2019. dobijaju. Ali, opet, to je samo pola godine u odnosu na tri godine.
Znatno je povoljnija situacija za majke u Njemačkoj, pogotovo za one koje ne rade. Bitna razlika u odnosu na Hrvatsku je da im taj staž ulazi u uslov za penziju, kako je već rečeno, a to znači da, ako im je potrebno najmanje pet godina radnog staža za penziju, tri godine mogu ostvariti već samom činjenicom što su odgajale dijete.
Naravno, staž se povećava zavisno od broja djece. Na kraju, to će im donijeti i veću penziju.
Ako je vaše dijete rođeno 1992. godine ili kasnije, njemačko penzijsko osiguranje vam u obračun može priznati prve tri godine nakon rođenja djeteta. Za ranije rođenu djecu mogu se priznati dvije godine i šest mjeseci (‘penzija majke’). U slučaju više porođaja, vrijeme se umnožava na odgovarajući način, piše Fenix-magazin.de.
Važno je, pritom, voditi računa da se za ostvarivanje ovog prava treba prijaviti, odnosno predati zahtjev penzijskom osiguranju.
Periodi odgajanja djeteta obavezni su doprinosi koji direktno utiču na iznos penzije majke, kažu iz njemačkog penzijskog osiguranja. Za vrijeme podizanja djece, majke će biti otprilike u istom položaju kao da su plaćale doprinose na osnovu prosečnih primanja svih osiguranika.
Dobiće nešto manje od jednog penzijskog boda za godinu dana odgajanja djeteta, što od 1. januara daje penziju u visini od 37,60 evra mjesečno. Sa tri moguće godine roditeljskog staža, majke bi imale oko 110 evra višu mjesečnu penziju, prenosi Telegraf biznis.