U ovoj zemlji je normalno da se sestra uda za brata: Žene tokom 1. bračne noći prođu pakao, kriju decu s anomalijama

U ovoj zemlji je normalno da se sestra uda za brata: Žene tokom 1. bračne noći prođu pakao, kriju decu s anomalijama

Krvne brakove u Pakistanu, posebice zajednice između brata i sestre, istaknula je kao značajan zdravstveni problem za novorođenčad barunica Shirla Flater iz britanskog Doma lordova 2017.

Skrenula je pozornost na činjenicu da je do 60% brakova u Pakistanu krvnog srodstva, što dovodi do velikog broja djece s poremećajima u razvoju. U Pakistanu živi 29 milijuna ljudi s različitim poremećajima u razvoju; prema Flateru, to je rezultat društvene prakse vezane uz ženidbu srodnika.

U svjetlu ove alarmantne statistike, britanski Dom lordova predložio je da DNK testovi budu obavezni uvjet za parove koji namjeravaju sklopiti brak kako bi se utvrdilo da nisu u bliskom srodstvu. Barunica Flather, dama pakistanskog podrijetla koja je prethodno bila povezana s Konzervativnom strankom, posebno je istaknula da su takvi brakovi najprisutniji u pakistanskoj regiji Kašmir pod pakistanskom upravom.

Zabrinula se za zdravlje djece rođene u tim sredinama te je napomenula da vrlo često takve obitelji, koje imaju više djece, imaju barem jedno dijete s invaliditetom.

Flater, rođen u Lahoreu u Pakistanu kada je bio dio Indije, smatra da je nepravedno da mladi pate s određenim nedostacima zbog društvene prakse temeljene na starom svijetu u kojem su znanstvene spoznaje o DNK bile dostupne.

Ona tvrdi da bi zakonska regulativa barem jedne vrste imala učinak sprječavanja da se djeca rađaju s teškoćama u razvoju; U Velikoj Britaniji brak između bliskih rođaka je zakonom zabranjen, ali unutar pakistanske, arapske i afričke zajednice ta je praksa još uvijek na snazi.

Brojke pokazuju da, iako Pakistanci čine samo tri posto novorođenčadi u Britaniji, oni mogu činiti čak 30 posto djece rođene s invaliditetom, činjenica koja je iznenadila i izazvala reakcije javnosti. Barunica Flater pokrenula je i pitanje šerijatskog prava, koje ženama vrlo otežava razvod dok muškarci to mogu vrlo lako učiniti. Rekla je da žene često ostaju zarobljene u braku bez mogućnosti službenog razvoda prema svojoj vjeri, iako ona može dobiti britanski razvod.

Ispričala je i šokantne detalje o praksi u pakistanskim zajednicama, gdje se pri vjenčanju braće i sestara inzistira na očuvanju “čistoće krvi”. Dakle, ako mladenka ne pokaže znakove fizičkog djevičanstva nakon svoje prve bračne noći, mogla bi biti stigmatizirana za cijeli život. Te su žene hrpa problema kao što sada ne može putovati u Pakistan ili zadržati svoju djecu jer ih muževi legalno mogu primiti natrag.

Svaki brak, rekla je barunica Flather, mora se automatski registrirati u Britaniji kako bi se zaštitila prava onih žena koje su Britanke, ali se općenito tretiraju u smislu nehumanih i arhaičnih pravila u zajednicama. Neke od žena koje su živjele u Pakistanu također su počele dijeliti svoja iskustva na društvenim mrežama opisujući kako su viđale djecu rođenu s anomalijama u tome i zbog toga su ih držale zatvorene u domovima koji su bili daleko od očiju javnosti.

Jedna je žena objasnila da kad god je naišla na skoro sve parove u Pakistanu, oni su imali bliske obiteljske veze, međutim, prema ovdje je brak (dogovoreni) bio nešto sasvim uobičajeno.

Ovaj duboko ukorijenjeni običaj veliki je izazov, iako već godinama međunarodne organizacije pokušavaju podići svijest o tome i pružiti pomoć djeci pogođenoj ovim zdravstvenim problemima.” To je istina, gotovo svi u Pakistanu koje sam upoznao su u braku s bliskim rođakom i to je to što smatraju normalnim”.