U SLOVENIJI SNIMILI UDAR TORNADA: 'Brzina je veća od 100 km/h, stvorio se veliki vrtlog'

U SLOVENIJI SNIMILI UDAR TORNADA: 'Brzina je veća od 100 km/h, stvorio se veliki vrtlog'



Slovenski meteorolozi potvrdili su kako je u Ilirskoj Bistrici zabilježen udar tornada. Brzina mu je bila veća od 100 km/h, a više detalja će se znati nakon procjene štete, navodi slovenska Agencija za zaštitu okoliša (ARSO).

Tornado se razvio u blizini naseljenih mjesta pa se još ne zna o kakvim se točno štetama radi.

– Vidi se relativno široki vrtlog unutar kojeg postoje i vrlo jaki, ali mali vrtlozi promjera svega nekoliko metara. Srećom, fenomen je trajao samo nekoliko minuta – javlja Agencija za zaštitu okoliša, prenosi slovenski portal 24ur.

Na postaji Koseze kod Ilirske Bistrice najjači izmjereni udar vjetra iznosio je 107 km/h, javlja Agencija za zaštitu okoliša.

Kako su objasnili za 24ur.com, vjetar u vrtlogu vjerovatno je bio i jači, ali istovremeno na širem području nije bilo jačih udara vjetra.

– Brojne intervencije u zadnjih sat vremena na području Ilirske Bistrice ukazuju na priličnu štetu – javlja ARSO. Navode da su tornada iznimno rijetka.

Osim Slovenije, u Italiji je također snimljen udar.

Razlika između tornada i pijavice

Klimatolog Pandžić objasnio je koja je razlika između tornada i pijavice.

– Pijavice se događaju u svim krajevima svijeta, a one mogu biti morske i kopnene. Dimenzije pijavice su desetak metara u promjeru, a traju samo desetak minuta. Javljaju se i na moru pa izgleda kao da “usisavaju” morsku vodu u obliku lijevka – kazao je klimatolog dr.sc. Krešimir Pandžić nakon razorne oluje koja je poharala Češku 2021. za Net.hr.

– S druge strane, tornada su promjera nekoliko stotina metara i traju po nekoliko sati. Dakle, razlika u razornoj moći jednog i drugog je vrlo velika – dodao je stručnjak tada.

Kazao je kako se tornada najčešće događaju na prostoru južnog i središnjeg SAD-a jer se tamo susreću izuzetno vlažan i topao zrak iz Meksičkog zaljeva i relativno suh, katkad hladniji zrak iz stepa središnjeg dijela SAD-a pa dolazi do izuzetnog kontrasta vlage i temperature zraka. Mogli bismo reći da je tornado nekako rezerviran za to područje.