Orhideja se smatra kraljicom među cvijećem, i mnogima je omiljeni poklon i ukras u stanu. Međutim, mnogi imaju probleme i nedoumice kada je ova biljka u pitanju, jer je uvreženo mišljenje da zahtjeva veliku pažnju i mnogo njege.
To donekle i jeste istina, ali kada je u pitanju zimski period, u kome orhideja miruje, pravila su manje-više ista, kao i kada je ostalo cvijeće u pitanju.
Osigurajte im prirodno osvjetljenje
Orhideju postavite blizu prozora ili u svjetlarnik. Kratki zimski dani ne pružaju ovoj ljepotici dovoljno svjetlosti, pa je neophodno da mjesto na kom se nalazi bude osvetljen što je više moguće.
Pazite na promaju
Ukoliko ste primijetili da pupoljci orhideje otpadaju sa stabljike, vjerovatno je uzrok tome promaja, koju često ne uzimamo u obzir kada su naše biljke u pitanju.
Orhideji je potrebna stabilna temperatura, tako da strujanje vazduha loše utiče na nju.
Korjen i lišće orhideje treba da budu potpuno zeleni. Ukoliko ste primijetili da koren orhideje poprima sivkastu boju i da se suši, vjerovatno je biljci potrebna dodatna vlažnost.
Lišće
Smežurani listovi su još jedan znak da je vašoj ljubimici potrebna voda. Žuti listovi upućuju na nedostatak svežeg vazduha, ili na potrebu za dodatnim đubrenjem.
Suh, topao vazduh, ne odgovara vašim biljkama jer one vole nešto vlažnije okruženje. Postoji nekoliko načina da se poveća vlažnost vazduha.
Možete povremeno poprskati cvijet vodom iz raspršivača ili nabavite tanjir koji ćete napuniti vlažnim šljunkom, i na njega staviti saksije sa orhidejama.
Takođe, možete ih premestiti i u kupatilo ako tamo imate prostor.
(Zenablic.rs)