ZNATE LI ZAŠTO SJEDIŠTA U AUTOBUSU IMAJU TAKO DREČAV DIZAJN? Odgovor vam se neće svidjeti

ZNATE LI ZAŠTO SJEDIŠTA U AUTOBUSU IMAJU TAKO DREČAV DIZAJN? Odgovor vam se neće svidjeti



Šareni dezen na sjedištima u javnom prevozu prilično je teško zaobići. Zanimljiv, živahan, često sa asimetričnim i haotičnim uzorcima, morate se zapitati šta je inspirisalo takve ekscentrične dizajne. Kako se ispotavilo, mnogima se nije svidio odgovor zašto tako izgledaju, piše N1.

Uzorci tkanina koji se koriste na sjedištima vozova i autobusa razlikuju se širom svijeta, a isto tako i njihove funkcije.

Neki prikazuju čemu služi sjedište, na primjer u slučaju prioritetnih sjedišta rezervisanih za starije osobe, osobe koje su trudne, povrijeđene ili imaju invaliditet. Neke tkanine dizajnirane su kako bi prikazale gradove u kojima se nalazite, kao na primjer ovaj autobus iz Moskve na slici ispod.

1696938825-shutterstock-593416142-1024x683

Ali šta još imaju svi ovi obrasci? Pa, prilično su dobri u skrivanju mrlja.

Svakodnevno putovanje može biti teško za tkanine. Veliki broj ljudi prometuje vozilom, uvijek postoji prostor da se nešto prolije, vozila su na noćnoj usluzi kada je pijanima potreban prevoz tako da je otvoreno puno prostora za greške.

Na isti način na koji ne biste odabrali da nosite bijelu košulju dok uživate u posebno sočnom bolonjezu, tako ne želite i minimalistički dizajn sjedišta.

Ukratko, šareni uzorci otežavaju uočavanje mrlja.

Tekstilni umjetnici su se okušali u stvaranju odgovarajućih dizajna koji su dobro funkcionirali na dnevnom svjetlu, kao i na umjetnom svjetlu, uzimajući inspiraciju od svega, od prirode do poznatih umjetnika.

Možda ste također primijetili da tkanina koja se koristi za sjedišta u autobusima i vlakovima nije poput onih koje biste pronašli na sofi, a i to se svodi na namjerni dizajn.

Omiljeni materijal javnog prevoza

Projekat Celebrating Britain’s Transport Textile zaronio je u robusni svijet moquette-a, omiljenog materijala javnog prevoza.

„Dolazeći od francuske riječi za tepih, moquette su vidjeli i na njemu sjedili milioni putnika u autobusima, vozovima, tramvajima i trolejbusima više od 100 godina“, objašnjava Londonski muzej transporta. „Proizvod se sastoji od 85% vune pomiješane s 15% najlona.”

“Moquette je izabran za javni prijevoz iz dva razloga. Prvo, zato što je otporan na nošenje i izdržljiv je. Drugo, zato što njegova boja i uzorci prikrivaju znakove prljavštine, istrošenosti. Osim toga, ovaj moquette je imao prednost što se lako i jeftino proizvodi u masovnoj proizvodnji.”

Dakle, sljedeći put kada budete pomislili da je dekor vašeg autobusa malo previše, odvojite trenutak da cijenite misao koja je ušla u sve te manične boje, geometrijske oblike i grube površine.

Samo ne gledajte preblizu, preporučuje IFLScience.